Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
Wgraj obrazek o tytule postacie_samwinchester.jpg do katalogu /images/belki/statyczne/

SAM WINCHESTER

Sam Winchester urodził się 2 maja 1983 roku, jako syn Johna i Mary Winchester. Ma starszego o 4 lata brata Deana, który, gdy Sam miał 6 miesięcy, wyniósł go z pożaru domu, w którym to zginęła ich matka. Po tym wydarzeniu, bracia wraz z ojcem wyjechali z Lawrence. John poprzysiągł pomścić śmierć Mary. W poszukiwaniu tego, co ją zabiło, podróżowali po całym kraju. Kiedy ojciec wyruszał na polowanie, mały Sam pozostawał pod opieką Deana. Nosi imię po dziadku ze strony matki, Samuelu Campbellu. 

Mierzy 6'5" wzrostu, ma brązowe (coraz dłuższe) włosy i zielone oczy, które zazwyczaj wydają się mieszanką niebieskiego, zielonego i brązowego. Często ma na sobie wiele warstw ubrań (podobnie jak Dean) i chociaż większość czasu golił się na gładko, w sezonie 8 bywa lekko niedogolony.

Postać Sama wzorowano na postaci Luke'a Skywalkera. Jedynie najbliżsi (ojciec i Dean) mogą nazywać go Sammy. Był opętany zarówno przez demona (Meg Masters) jak i anioła (Lucyfer). Jest bardziej religijny od Deana i mimo poznania prawdziwego oblicza aniołów, wciąż modli się do Boga.

Dzieciństwo Sama zdecydowanie różniło się od dzieciństwa jego rówieśników. Ciągłe przeprowadzki, zmiany szkoły, pomieszkiwanie w tanich, przydrożnych motelach. Brak możliwości nawiązania przyjaźni czy bliższych relacji z kimkolwiek, poza bratem, dawały się Samowi we znaki. Nim skończył 8 lat wierzył, że matka zginęła w wypadku samochodowym, a ojciec zajmuje się handlem obwoźnym (dopóki nie odnalazł dziennika ojca). Tęsknił za „normalnością" (mając 11 lat, spędził Dzień Dziękczynienia z obcą rodziną i wydarzenie to stało się dla niego drogim wspomnieniem). Wspomina, że kiedy miał 9 lat, powiedział, że boi się potwora w szafie. Słysząc te słowa, John dał mu broń. Zaczął wspólne polowania z ojcem i bratem w wieku 12 lat, ale od zawsze chciał prowadzić inne życie i dłużej nie być dziwolągięm. W dzieciństwie Dean często zostawiał go w Plucky Pennywhistle's Magical Menagerie, by umawiać się z dziewczynami, co wywołało w nim irracjonalny strach przed clownami. W wieku 15 lat zaprzyjaźnił się córką kitsune, która zabiła własną matkę, by ocalić mu życie. Wciąż kłócił się z ojcem. Postanowił, że w żadnym wypadku nie chce prowadzić dłużej koczowniczego trybu życia. Chciał studiować prawo na Uniwersytecie Stanford i wieść normalne, spokojne życie. Opuścił Johna i Deana, postanowił iść własną drogą i więcej nie wracać, do tego, co było. Miał żal do ojca, że ten nie zajmował się synami jak należy, nie spędzał z nimi więcej czasu. 

Kiedy Sam miał 22 lata i przygotowywał się do egzaminów na prawo, w jego życiu ponownie pojawił się Dean. Przyszedł w środku nocy do mieszkania brata, które ten zajmował ze swoją dziewczyną, Jessicą Moore i oświadczył, że muszą odszukać Johna, który kilka dni wcześniej wyjechał na polowanie, a teraz nie ma z nim żadnego kontaktu. Sam zgodził się pojechać z bratem pod warunkiem, że w poniedziałek będzie z powrotem na miejscu, aby móc przystąpić do egzaminu na wymarzone studia. Dean zgadza się i kiedy po załatwieniu sprawy Constance Welsh w miasteczku Jericho odwozi Sama do domu, ten znajduje Jessicę płonącą na suficie ich sypialni. Po tym wydarzeniu postanawia jechać z bratem dalej, odnaleźć Johna i dopaść to, co zabiło jego dziewczynę i matkę.

Sam od najmłodszych lat był wychowywany przez Johna na łowcę. Szkolił się w walce wręcz, używaniu różnych rodzajów broni. Wyjątkowo nie lubił strzelania z łuku, nigdy też nie wiązał swojej przyszłości z profesją łowcy. Włada bronią palną i sieczną, potrafi się włamywać, otwierać zamki, hackować. Dobry w walce wręcz, niezwykle silny jak na człowieka. Zazwyczaj używa taurusa PT-92 kaliber 9 mm z rękojeścią z macicy perłowej, strzelby na sól Ithaca i noża Ruby. 

Sam jest inteligentny, posiada także rozległą wiedzę z różnych dziedzin. Oczytany, nieźle zna łacinę i hiszpański, szybko myśli, zna się na mowie ciała, dobry taktyk i dyplomata, ma znakomite wyczucie czasu i miejsca (potrafił odnaleźć kryjówkę wampirów, po tym, jak wieziono go do niej z zasłoniętymi oczyma, dłuższą drogą). 

Nigdzie nie rusza się bez swojego laptopa, a na telefony zawsze wybiera rozbudowane, wielofunkcyjne smartfony, jak Treo czy Blackberry. Przez dłuższy czas był dumnym posiadaczem laptopa Dell Precision M65. Ma upodobanie do technologii (ciężko przeżył roztrzaskanie laptopa przez Franka Deveraux, zazdrościł Charlie tabletu).

Podróżując z Deanem po całym kraju mieszka w przydrożnych motelach, utrzymując się między innymi z gry w bilard (jest także dobry w pokerze).

Spokojny i opanowany jest całkowitym przeciwieństwem swojego brata. Ma wyrzuty sumienia, uważa, że całe zło, które dzieje się wokół, jest jego winą. Obwinia się także za śmierć Mary i Jessici. Chociaż miał ogromny żal do ojca i zawsze mu się przeciwstawiał, po śmierci Johna starał się robić wszystko, aby ten mógł być z niego dumny.
Jest życzliwy, pełen troski, empatyczny, o dobrym sercu, bohaterski, silny, wrażliwy, racjonalny, niezależny i otwarty, ale potrafi być także arogancki i uparty. Mistrz focha i „bitchface". Lubi kontrolować sytuację i ma zamiłowanie do porządku. Nie pije tyle alkoholu co Dean i lubi „zdrowy" tryb życia - ćwiczenia, jogging, sałatki (strawę królika). Ze względu na bystrość umysłu i inteligencję często to on zbiera informacje i pamięta o istotnych szczegółach. Bywał nazywany przez Deana „chodzącą encyklopedią dziwności". Zdobył 174 punktów LSAT (testu na studia prawnicze) na Stanford (maksymalnie można zdobyć 180).

Bywa, że daje się porwać porywom wściekłości i chęci zemsty (co doprowadziło m.in. do zabicia Lilith, gdy niemal przemienił się w potwora i uwolnienia Lucyfera), w czym jest bardzo podobny do ojca. Jego ciemniejsza strona pojawia się nie tylko wtedy, gdy jest uzależniony od krwi demonów, czy pozbawiony duszy, ale również gdy widzi zagrożenie dla dla siebie i rodziny. 

Od dzieciństwa zapatrzony w Deana, zna go lepiej niż ktokolwiek inny, bywa zirytowany nadopiekuńczością brata, ale i sam ma podobne tendencje.

Ma ogromną siłę ducha - przezwyciężył opętanie przez Lucyfera, przez kilka miesięcy radził sobie z halucynacjami, funkcjonując dalej jako łowca, w sezonie 8 dążył do zamknięcia Piekła mimo osłabienia i fizycznego uszczerbku na zdrowiu.

Niedługo po śmierci Jessici, 22-letni Sam odkrył w sobie pewne nietypowe zdolności. Sny, potem także bardzo realistyczne wizje na jawie, w których widział śmierć różnych, zupełnie obcych sobie ludzi. Bracia podejrzewali, że ma to jakiś związek z demonem, którego ścigają, szybko jednak okazało się, że wizje nasilają się, kiedy Sam zbliża się do takich jak on - młodych ludzi, którzy w wieku 6 miesięcy stracili matki. Stojący za całą sprawą demon Azazel mówi braciom, że takich dzieci jak Sam jest więcej i ma wobec nich pewne plany. Po pewnym czasie okazuje się także, że Sam jest w stanie za pomocą siły woli odsyłać demony do piekła. Rozwijanie tej umiejętności wymagało jednak picia krwi demonów, czego nie chciał zaakceptować jego starszy brat. Wśród zdolności związanych z kroplą krwi demona we krwi (a później uzależnieniem od krwi demonów) znalazły się: wizje, egzorcyzmowanie demonów siłą woli, zabijanie demonów siłą woli, telekineza, odporność, większa siła fizyczna, wyczuwanie rzeczy nie z tego świata.

Pierwotnie Sam został wybrany przez demona do poprowadzenia Armii Piekieł. Zamordowany przez Jake'a w opuszczonym, nawiedzonym miasteczku w Południowej Dakocie, przywrócony do życia za sprawą paktu, jaki Dean zawarł z demonem z rozdroża, oddając za brata własną duszę. Nie chcąc dopuścić do zstąpienia Lucyfera na ziemię zabija demona Lilith, czym łamie ostatnią pieczęć.

Wybrane naczynie Lucyfera, uznany za jedynego, który jest w stanie rozpocząć Apokalipsę i odegrać jedną z ról w walce między Lucyferem, a jego bratem - Michałem.

Postanawia powiedzieć „tak" Lucyferowi, by nad nim zapanować i zakończyć Apokalipsę - początkowo nie udaje mu się, ale zwycięża dzięki wspomnieniom z dzieciństwa spędzonego w Impali i niezłomnej postawie brata, poświęcając się i zamykając w piekielnej Klatce wraz z Lucyferem (oraz Michałem w ciele przyrodniego brata - Adama Milligana).

Wyciągnięty z piekła przed demona Crowleya, po roku odzyskuje duszę za sprawą Deana i Śmierci - jednego z czterech Jeźdźców Apokalipsy. Gdy egzystuje pozbawiony duszy, brakuje mu emocji i empatii, dąży po trupach do celu (m.in. pozwala wampirowi na przemianę Deana, zabija niewinnych, chce zabić Bobby'ego, żeby nie móc odzyskać duszy) - zachowuje się jak socjopata. Nie musi sypiać, niewiele je, uprawia więcej seksu, ma zaniżony próg bólu i potrafi kłamać nawet bogini prawdy - Veritas.

Po tym, jak Castiel niszczy ścianę postawioną w jego umyślę przez Śmierć, Sama dręczą halucynacje z czasu pobytu w piekle. Powoli traci zdrowe zmysły, nie może spać i w końcu trafia do szpitala psychiatrycznego (w The Born-Again Identity Castel przejmuje jego chorobę w ramach zadośćuczynienia). 

Po pokonaniu Dicka Romana i Lewiatanów nagle zostaje zupełnie sam. Zagubiony, porzuca życie łowcy, nie stara się odszukać brata i związuje z równie nieszczęśliwą Amelią.

W sezonie 8 podejmuje się prób prowadzących do zamknięcia Piekła (zabijając ogara piekielnego). Próby zmieniają go i ranią do stopnia, którego, według Castiela, nie da się naprawić. Pod koniec Sam nie dba o własne życie, ponownie chcąc poświęcić je dla dobra sprawy. Wyznaje, że jego największym grzechem było to, że zawiódł Deana, a największym lękiem, że ten wybierze kogoś innego ponad niego.

 

Aktorzy:

  • Jared Padalecki – Sam (wszystkie odcinki)
  • Alex Ferris – młody Sam (01x18 Something Wicked)
  • Colin Ford – młody Sam (03x08 A Very Supernatural Christmas, 04x13 After School Special, 04x21 When the Levee Breaks, 5x16 Dark Side of the Moon, 7x03 The Girl Next Door)

Autor: Coma-White, MaireSupernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.