Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
Wgraj obrazek o tytule pentagram.jpg do katalogu /images/belki/statyczne/

PENTAGRAM

W Supernatural wciąż widzimy pentagramy; pozwalają uwięzić demony i odesłać je do piekła. Bracia Winchester mają je wytatuowane, aby się chronić przed duchami i siłami nieczystymi. Pentagram stosuje się w „diabelskiej pułapce". Jednak czy ktoś zastanawiał się, skąd w ogóle wziął się pentagram i dlaczego ludzie wiążą go z Szatanem? Zatem - parę informacji o tym znaku.

Słowo pentagram pochodzi z greckiego (pente - pięć, gamma - litera); jest to pięcioramienna gwiazda wpisana w okręg.

Najstarszy pentagram pochodzi z mezopotamskiego miasta Ur i datuje się go na 3500 r. p.n.e. Prawdopodobnie był stosowany jako pieczęć królewska.

W wielu kulturach uważa się go za symbol magiczny; oznacza pięć zmysłów, czy też pięć żywiołów. W starożytności był używany w symbolice chrześcijańskiej, gdzie oznaczał pięć ran Chrystusa i był uznawany za symbol wiary, ale i mistycyzmu. Nazywano go Gwiazdą Betlejemską. Cesarz Konstantyn używał go jako pieczęci i amuletu chroniącego przed złymi duchami. Król Salomon z jego pomocą przywoływał i kontrolował duchy. Pentagram był też obecny u Izraelitów i w innych religiach. Poganie uważali go za znak bogini Kore, czczonej w czasach neolitu na terenach od Anglii po Egipt. Jej symbolem było jabłko, które po rozkrojeniu na pół dawało znak pentagramu z nasionami w każdym ramieniu. Środek jabłka był nazywany przez Cyganów Gwiazdą Wiedzy.

Pentagram był znany pod wieloma nazwami, jak Gwiazda Isztar, a potem Gwiazda Izydy. Babilończycy, przekonani o jego właściwościach ochronnych, rysowali go na pojemnikach z żywnością, aby się nie zepsuła.

Był stosowany w Grecji, m.in. przez mistyków pitagorejskich, którzy widzieli w nim symbol doskonałości, zdrowia i życia. Kiedy musieli się ukrywać, był to ich znak rozpoznawczy.

Od XIV wieku pentagram zaczęto uważać za znak Szatana. Kościół bowiem uznał, że jest to wyobrażenie głowy kozła (symbol Diabła). W XIX w Eliphas Levi podzielił pentagram na dobry i zły. Za dobry uznał ten wierzchołkiem do góry, zwany Pentagramem Białym, a za zły - ten z dwoma wierzchołkami do góry, znany jako Pentagram Baphometha lub Czarny Pentagram. Przedstawia on profanum - człowieczeństwo, wyższość żądz nad rozumem.

Pentagram Biały jest używany jako amulet chroniący przed wpływem czarnej magii, można go znaleźć nie tylko na amuletach, ale na wielu budowlach sakralnych. Jest symbolem religii Wicca. Pięcioramienna gwiazda symbolizuje człowieka, a koło wokół niego to bariera ochronna.

Co ciekawe, planeta Wenus w ciągu 8 lat wykonuje ruch w kształcie pentagramu. Stąd też pentagram był symbolem bogini Wenus.

Pentagram Baphometha wykorzystał Anton Szandor La Vey w kulcie Szatana.

Jak widać, znak ten niekoniecznie łączy się tylko z siłami zła.

Autor: Asia

 Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.