Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 96
Data pierwszej emisji: 2010-01-21
Scenariusz: Andrew Dabb, Dan Loflin
Reżyseria: James L. Conway

Tytuł jest odniesieniem do powieści Susanny Kaysen pt. Przerwana lekcja muzyki (Girl, Interrupted), która w 1999 r. została przeniesiona na ekran. Książka opowiada historię zagubionej siedemnastolatki, która po domniemanej próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego.

Były łowca Martin, który obecnie przebywa w ośrodku dzwoni do Sama i Deana z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy w szpitalu dla psychicznie chorych. Bracia zapisują się jako pacjenci, aby odkryć co to za potwór czyhający na pacjentów, ale uwięzienie w jednym miejscu sprawia, że Winchesterowie uwalniają i napuszczają na siebie swoje wewnętrzne demony.

Odcinek rozpoczyna się sceną w szpitalnym gabinecie psychiatrycznym. Doktor Fuller rozmawia z jedną z pacjentek, która nie chce zażywać lekarstw. Kobieta jest przerażona i opowiada o potworze, który po nią przyjdzie, jeśli zaśnie - to przydarzyło się jej współlokatorce, ale tę śmierć uznano za samobójstwo.

Wieczorem kobieta jest w swoim pokoju sama. Nagle coś zaczyna demontować kratkę wentylacyjną. Po chwili na korytarzu słychać przerażające krzyki, ale personel medyczny nie reaguje. Rankiem pacjentka zostaje znaleziona martwa, w kałuzy krwi z przeciętych nadgarstków.

W szpitalnym gabinecie zasiadają Sam i Dean. Po okazanie fałszywej dokumentacji medycznej od doktora Babara, młodszy Winchester opowiada swoją historię, nie pomijając ani aniołów, ani demonów. Dean początkowo pozwala lekarzowi uwierzyć, że uważa brata za chorego psychicznie, po czym dodaje, że chce, aby ten wyzdrowiał, bo potrzebuje jego pomocy w polowaniu na demony. Doktor Fuller decyduje się zatrzymać obu Winchesterów w klinice.

Po wykonaniu niezbędnych badań przez miłą pielegniarkę, Karlę, chłopcy spotykają się na szpitalnym korytarzu. Okazuje się, że są tutaj na prośbę znajomego łowcy, Martina Creasera, który jest też jednym z pacjentów. Mężczyzna opowiada im o potworze i o pięciu śmierciach, uznanych przez szpital za samobójstwa. Nie czuje się na siłach, aby samodzielnie uporać się z ta sprawą.

Rozmowa zostaje przerwana przez doktora Fullera, który zaprasza wszystkich na sesję terapeutyczną, ale postanawia też rozdzielić braci. W grupie Sama jeden z mężczyzn zaczyna opowiadać o potworze, który poluje na chorych. Nie znajduje jednak zrozumienia u lekarza, który twierdzi, że potwór nie jest prawdziwy.

Do Deana przysiada się atrakcyjna pani doktor, Erica Cartwright, która chce zadać mu kilka pytań. Dochodzi do interesującej rozmowy, która sztywno trzyma się jednej reguły: pytanie za pytanie, odpowiedź za odpowiedź. W ten sposób zarówno Dean zdobywa potrzebne informacje, jak i pani doktor przenika w psychikę łowcy.

Nieco później, na korytarzu, Dean zostaje dość niespodziewanie pocałowany przez jedną z pacjentek, Wendy. Dziewczyna zachowuje się niezwykle śmiało i zmysłowo.

W nocy zostaje zamordowany pacjent, który podczas sesji terapeutycznej mówił o potworze. Rankiem persone medyczny znajduje go powieszonego.

Winchesterowie udają się do kostnicy, gdzie Sam dokonuje błyskawicznej sekcji głowy. Okazuje się, że coś wyssało mężczyźnie mózg. Nadchodzi pielegniarka Karla, ale dzięki refleksowi Deana, Winchesterom udaje się wyjśc z opresji bez szwanku.

Dean rozmawia z Martinem na temat odkrycia w kostnicy. Starszy łowca domyśla się, z czym mają do czynienia - to widmo, które przybrało ludzką postać. Jego prawdziwe oblicze można jednak dostrzec w lustrze.

Młodszy Winchester spędza sporo czasu na szpitalnym korytarzu, obserwując twarze przechodzących. Pojawia się doktor Cartwright i pyta go, co robi. Dean oczywiście przyznaje się, że poluje. Wtem w lustrze pojawia się ohydne oblicze doktora Fullera i łowca już wie, kto jest widmem.

Potwór może być zabity wyłącznie srebrnym przedmiotem. Winchesterowie zamierzają uporać się z nim dzisiejszej nocy, kiedy Doktor Fuller będzie na dyżurze. Na szpitalnym korytarzu ponownie pojawia się Wendy, ale tym razem namiętnie całuje Sama.

Nieco później młodszy Winchester spotyka doktora i bez zastanowienia atakuje go. Na ratunek rzucają się pielęgniarze, ale łowca jest o wiele silniejszy. Nadbiega Martin i zwraca Samowi uwagę, że Fuller nie może być widmem, bo jego skóra nie zareagowała odpowiednio na kontakt ze srebrem.

Dean odwiedza brata w pokoju. Sam dostał końską dawkę środków uspokajających i czuje się znakomicie, chociaż jako łowca pozostaje bezużyteczny.

Nieco później do Deana podchodzi doktor Cartwright. Kobieta zaczyna go oskarżać o bycie bezużytecznym. Łowca wdaje się w pyskówkę, a przechodzący obok pielęgniarz każe mu się uspokoić. Lekarka mówi mu, że istnieje tylko w jego głowie i że ogarnia go szaleństwo. Dean zaczyna dostrzegać w twarzach innych ludzi ohydne rysy widma.

Doktor Fuller pozwala Samowi opuścić pokój. Łowca przeprasza go za całe zajście, ale zostaje uprzedzony, że przy kolejnym takim zachowaniu zostanie zamknięty w izolatce. Sam wchodzi do sali ogólnej i natychmiast zostaje zaatakaowany przez innych pacjentów. Nie pozostaje mu nic innego, jak odpieranie ataków. Niestety, całe zajście jest kolejną halucynacją.

Dean odwiedza wieczorem Martina. Podejrzewa, że zostali wraz z Samem w jakiś sposób zatruci i naprawdę zaczynają tracić zmysły. Obaj dochodzą do wniosku, że widmem musi być Wendy, która pocałunkiem przekazała im jad. Jednak kiedy dostają się do pokoju dziewczyny, zastają w nim Karlę, wysysającą mózg pacjentce. Dochodzi do bójki, jednak widmo jest silniejsze. Kiedy Martin zatrzymuje na sobie uwagę pielęgniarzy, Dean rusza śladem potwora.

Oczywiście, Karla zamierza uśmiercić Sama, który pozostaje przypięty do łóżka i całkiem bezbronny. Pielęgniarka zwierza mu się, że doprowadzanie ludzi do szaleństwa sprawia jej ogromną przyjemność, bo ich mózgi są potem przepyszne. Na ratunek przybywa jednak Dean, któremu, wcale niełatwo, udaje się pokonać widmo. Winchesterowie uciekają ze szpitala do zaparkowanej nieopodal Impali. Zanim jednak wsiądą, Sam ma chwile zwątpienia i wyznaje, że jest pełen gniewu, który na co dzień ukrywa. Możliwe, że skończy tak, jak Martin - jako przerazony pacjent zakładu psychiatrycznego. Dean udziela mu braterskiego wsparcia i po chwili Impala odjeżdża w ciemną noc.


Lara Gilchrist, która zagrała Widmo pojawiła się już w innym odcinku Supernatural Scarecrow (01x11) jako Holly.

Dean powiedział o sobie, że:
- śpi 3-4 godziny dobę,
- tygodniowo wypija ok. 50 drinków,
- nigdy nie był w związku, który trwałby dłużej niż 2 miesiące.

 • Sam i Dean podają się za Edwarda i Alexa Van Halen. Braci współtworzących amerykańską  grupę hardrockową powstałą w 1972 roku. Alex gra na perkusji, a Eddie na gitarze.
 • Kiedy doktor Fuller wytyka, że lekarz, który skierował do niego braci nazywa się jak słoń z filmów i bajek dla dzieci, Dean powtarza kwestię, która pojawiła się w filmie Fletch z 1985 r. Chevy Chase wciela się w nim w reportera prasy brukowej.
 • Dean kilka razy odnosi się do słynnej powieści Kena Keseya z 1962 r. zatytułowanej Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew Over the Cuckoo's Nest), np. nazywając pielęgniarkę, która przeprowadzała badania wstępne, siostrą Ratched. Ekranizacja tej książki z 1975 r. zdobyła 5 oscarów, w tym dla Jacka Nicholsona za rolę pierwszoplanową.
 • Dean pyta się Sama jak wypadł jego „prysznic silkwood”. Jest to odniesienie do filmu z 1983 r. pt. Silkwood, opartym na faktach autentycznych, w którym Karen Silkwood pracująca przy reaktorze jądrowym próbuje zlikwidować niedozwolone praktyki zagrażające życiu i bezpieczeństwu innych pracowników. W potocznym języku „silkwood shower” stał się synonimem strumienia wody o wyjątkowo dużym ciśnieniu.
 • Na początku rozmowy ze swoją lekarką Ericą, Dean wygłupia się nazywając ją Clarice. Jest to imię głównej bohaterki Milczenia owiec (Silence of the Lambs), która jako początkująca agentka FBI zostaje oddelegowana do zdobycia informacji od seryjnego mordercy, Hannibala Lectera, aby rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw.
 • Dean widząc portrety klaunów pyta się czy to oryginalny Gacy. Chodzi o seryjnego mordercę o imieniu John Wayne Gacy, który czasami występował jako Pogo-klaun, a po schwytaniu zaczął malować obrazy często odwołując się do tematu klaunów.
 • Martin broniąc się przed udziałem w akcji przywołuje tytuł znanej piosenki Eagles z 1977 r. pt. „Hotel California”. Utwór opowiada o hotelu, do którego zawsze można wstąpić, ale nie da się go opuścić.
 • Dean mówi, że Tom Cruise miał rację twierdząc, iż psychiatrzy są do kitu. Jest to odwołanie do poglądów propagowanych przez kościół scjentologiczny, którego gorącym wyznawcą jest właśnie Tom Cruise.

-

 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jon Gries jako Martin Creaser
 • Lara Gilchrist jako J. Forman/Widmo
 • Malcolm Stewart jako Dr. Aaron Fuller
 • Michelle Harrison jako Dr. Erica Cartwright
 • Gwenda Lorenzetti jako Susan Fletcher
 • Juan Riedinger jako Ted
 • Holly Hougham jako Wendy
 • Tanja Dixon-Warren jako pielęgniarka
 • Bronwen Smith jako pielegniarka
 • Veronika Hadrava jako pacjentka
 • Kevin O'Grady jako sanitariusz
 • Claire Lindsay jako pacjentka

Autor: Caroline, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.