Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 95
Data pierwszej emisji: 2009-11-19
Scenariusz: Ben Edlund
Reżyseria: Phil Sgriccia

Tytuł jest odniesieniem do napisu, jaki widniał na bramie wejściowej do Piekła w Boskiej Komedii Dantego: Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy [tu] wchodzicie.

Sam, Dean i Castiel odnajdują Colta i ruszają w ślad za Lucyferem, żeby odesłać go do piekła. Dla drużyny łowców składającej się z braci oraz Bobby'ego, Ellen i Jo ten dzień może być ich ostatnim.

Sam, Dean i Castiel poszukują Demona o imieniu Crowley, który prawdopodobnie posiada Colta. Castiel namierza go podczas zawierania umowy z pewnym bankowcem – Pendelstonem. Castiel idzie za demonem do jego domu, jednak jego willa jest chroniona enochiańską magią, przez co Anioł nie może się przedostać za mury budynku. Sam i Dean jada do wskazanego przez Casa domu, w wejściu pomaga im Jo, która udaje zagubioną kobietę z zepsutym samochodem. Ochroniarze-demony otwierają bramę wpuszczając ją i przy okazji braci na teren posiadłości. Bracia szybko radzą sobie z demonami po czym ruszają razem z Jo na spotkanie, z Crowley’em. Demon okazuje się jednak być po ich stronie, przekazuje im colta mówiąc, że Lucyfer pozabija nie tylko ludzi, ale także demony. Chcąc uratować swoje życie informuje ich gdzie w najbliższym czasie będzie przebywał Diabeł i „prosi grzecznie” by nie spudłowali, po czym udaje się na wakacie do nikąd.

Dom Bobby'ego. Ellen i Castiel urządzają sobie zawody w piciu, czemu przygląda się Jo, natomiast bracia rozważają prawdopodobieństwo czy w miejscu, które wskazał im Crowley naprawdę znajduje się Diabeł. Dean odnajduje omeny, które wskazują na obecność czegoś większego w tamtych okolicach, nie zgadza się jednak by Sam pojechał wraz z nimi. Uważa, że biorąc go ze sobą podaje Lucyferowi naczynie na tacy. Jo spławia podrywającego ją Dean, mówiąc ze ostatnią noc na ziemi chciałaby spędzić z odrobiną szacunku dla samej siebie. Boby postanawia zrobi pamiątkowe zdjęcie, resztki optymistycznego nastroju psuje, Cas, który uważa, że idąc na spotkanie z diabłem skazują siebie na śmierć.

Carthage, w stanie Missouri. Cała piątka, Cas, Sam, Dean, Ellen i Jo jadą zapolować na Lucyfera, są zdziwieni pustkami, jakie panują w mieście. Anioł natomiast jest przerażony tym, co widzi, wokół nich znajdują się dziesiątki Kosiarzy, którzy najwidoczniej czekają na jakąś katastrofę. Cas zauważa kogoś w oknie, postanawia to sprawdzić zostawiając resztę.

Bracia, Ellen i Jo ruszają na poszukiwania ocalałych ludzi, jednak nie znajdują nikogo. Natomiast Cas zostaje złapany w krąg palącej się oliwy przez samego Lucyfera. Anioły ucinają sobie krótką pogawędkę. Naczynie, w którym znajduje się diabeł powoli się wyczerpuje, w najbliższym czasie będzie potrzebował nowego ciała. Cas nie zgadza się z teorią ze następny będzie Sam, lucyfer natomiast ostrzega go, że jeśli Anioły zabiją jego, on sam jako zbuntowany stanie się ich kolejnym celem. Czwórka łowców dalej przeszukuje miasto, na ich nieszczęście spotykają Meg, która jako obstawę przyprowadziła Piekielne ogary. Podczas ucieczki Jo, która ratuje Deana zostaje ranna. Łowcy chowają się w jednym z pobliskich sklepów, obrażenia Jo są poważne. Dean kontaktuje się z Bobbym przez radio, ten informuje ich, że obecność Kosiarzy oznacza Śmierć. Lucyfer chce odprawić rytuał, który Ją przywoła, a może stać się to tylko w miejscu gdzie odbyła się wielka rzeź. Tym miejscem jest farma Williama Jaspera. Na jej terenie podczas wojny secesyjnej odbywała się krwawa bitwa, żołnierze nazywali to przedsionkiem piekieł.

Sprawa się komplikuje gdyż Jo oznajmia, że nie ma zamiaru nigdzie się ruszać. Proponuje zrobienie bomby, która sama odpali, kiedy bracia i jej matka będą uciekać. Z początku wszyscy są nastawieni negatywnie na plan dziewczyny, jednak Ellen spełnia jej ostatnie życzenie i traktuje jak dorosłą osobę. Sam i Dean przygotowują bombę z materiałów, jakie znajdują w sklepie, kiedy wszystko jest gotowe Dean podaje przycisk Jo, dzięki któremu zdoła odpalić równocześnie wszystkie bomby. Dean żegna Jo pocałunkiem, natomiast Ellen postanawia zostać z córką i wpuścić piekielne ogary. Jo umiera, zanim Ellen detonuje bomby, obie kobiety zostają rozerwane na strzępy wraz z ogarami.

Braci odnajdują farmę i demony, które opętały mieszkańców miasteczka, wśród nich znajduje się Lucyfer. Sam wychodzi z ukrycia wywołując go by odciągnąć jego uwagę. Deanowi udaje się podejść bezszelestnie, dzięki czemu strzela do diabła z Colta. Jednak Lucyfer jakimś cudem odżywa, jest zdziwiony bronią, która zdołała go zranić, wkurzony rzuca starszym z Braci o drzewo. Natomiast Samowi mówi o pięciu stworzeniach, które są odporne na Colta-a on jest jednym z nich- po czym wraca do rytuału przywołania Śmierci. Sam jest zdenerwowany przepowiednią, jaką powierza mu upadły anioł, w ciągu sześciu miesięcy w Detroit powie „tak”. Demony, które opętały mieszkańców miast oddają swoje życia i dusze by rytuał mógł dobiec końca. Lucyfer nie jest tym wstrząśnięty dla niego to tylko demony.

Castiel, który uwięziony jest w kręgu ognia, ucina sobie krótka pogawędkę z Meg. Demonica jest bardzo zadowolona, uważa ze Lucyfer przejmie władze w niebiosach i wszystkie demony pójdą do nieba. Anioł natomiast przytacza jest słowa demona Crowleya. Castiel odwracając uwagę Meg spycha na nią rurę, dzięki czemu może ją dosięgnąć. Niestety Anioł został pozbawiony swoich mocy i nie jest w stanie zabić demona. Wpada jednak na pomysł udrożnienia sobie drogi ucieczki poprzez jej ciało. Cas wydostaje się z kręgu i przenosi na farmę skąd zabiera braci w momencie przyjścia Śmierci.

 • Akcja dzieje się w Carthage, Missouri. Nazwa tego miasteczka pojawiła się już w czwartym odcinku czwartego sezonu Metamorphosis.
 • Słysząc informację Castiela, że Lucyfer zapewne przywoła śmierć, Dean odwołuje się do znanego powiedzenia Benjamina Franklina "Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”.
 • Bitwa pod Carthage naprawdę miała miejsce. Rozegrała się 5 lipca 1861 roku i była jedną z pierwszych bitew wojny secesyjnej.
 • Jedna z zaginionych kobiet nazywała się Leslie DeHaan, tak samo jak koordynatorka ds. fanów Supernatural, która obecnie pracuje przy innym serialu. (druga z kobiet nazywała się Roberta Hagen - istnieje Nina Hagen, swego czasu wokalistka niemieckiego zespołu Automobil, biorąc pod uwagę wypowiedź Lucyfera o podróżowaniu automobilem, być może jej nazwisko pojawiło się w tym odcinku nie przypadkowo)
 • Dean nazywając Castiela imieniem Huggy Bear, mówi mu, by nie stracił z oczu demona Crowleya. Huggy Bear Brown to postać hippisa i informatora policji z serialu kryminalnego Starsky i Hutch, emitowanego w latach 1975-1979.
 • Crowley mówi do Sama i Deana, że Hardy Boys wreszcie go znaleźli [w tłumaczeniu Hattaka mamy niezrównanych braci Mroczków]. The Hardy Boys,  to przygodowa seria książek dla młodzieży, której bohaterami są Frank and Joe Hardy, nastoletni bracia, którzy rozwiązują różne tajemnicze historie. Początek tej serii sięga 1927 roku. Opowiadania doczekały się ekranizacji, głównie w postaci seriali telewizyjnych. Najbardziej popularnym jest serial wytwórni ABC noszący tytuł The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries, który był emitowany w latach 1977 -1979.
 • Meg mówi do Castiela, że dzięki Lucyferowi osiągną Niebo. Jednocześnie nazywa Castiela Clarence. Jest to odwołanie do postaci Clarence’a Odbody'ego, anioła stróża z filmu It’s Wonderful Life (To wspaniałe życie) z 1946 r., wysłanego na pomoc George’owi Bailey’owi, który w wigilię Bożego Narodzenia postanawia popełnić samobójstwo.
 • Castiel tłumacząc obecność kosiarzy wymienia trzy wielkie historyczne katastrofy:
  - Wielki pożar Chicago z 10 października 1871 r.
  - Trzęsienie ziemi w San Francisco z 18 kwietnia 1906 r.
  - Zniszczenie Pompejów 79 r. n.e.
 • Bobby mówi, że ostatnio jak Śmierć była na wolności, Noe budował Arkę. Jest to odwołanie do znanej przypowieści biblijnej, gdy Bóg zesłał na ludzi potop, Noe zaś otrzymał zadanie zbudować Arkę, do której miał zabrać po jednej parze wszystkich zwierząt.

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Misha Collins jako Castiel
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Samantha Ferris jako Ellen Harvelle
 • Alona Tal jako Jo Harvelle
 • Mark Pellegrino jako Lucyfer
 • Rachel Miner jako Meg Masters
 • Mark Sheppard jako Crowley
 • L. Harvey Gold jako Mr. Pendleton
 • Darryl Scheelar jako demon
 • Dawn Chubai jako dziennikarka
 • Santana - "Oye cómo va"
 • Main Ingredient - "Everybody plays a fool"

Autor: Caroline, Hypatia, Mishla - www.supernaturalplanet.com.pl

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.