Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 93
Data pierwszej emisji: 2009-11-12
Scenariusz: Eric Kripke, Nancy Weiner
Reżyseria: Jim Conway

Tytuł odcinka pochodzi od animowanej serii bazującej na słynnym filmie z 1984 r. Ghostbusters (Pogromcy duchów). Kreskówka była emitowana w telewizji w latach 1986-1991.

Superfanka Becky używając telefonu Chucka zaprasza Sama i Deana na zjazd fanów Supernatural, na którym ludzie przebierają się za Sama i Deana. Jedną z atrakcji jest gra fabularna, jednak sytuacja nagle pogarsza się - na scenie pojawia się prawdziwy duch.

Sam i Dean, na prośbę Chucka, jadą do hotelu Pineview. Gdy docierają na miejsce, ten już na nich czeka. Jednak widząc chłopców jest wyraźnie zaskoczony. Mówi, że to nie on napisał do nich wiadomość. Nagle z hotelu wybiega Becky - zagorzała fanka, którą Winchesterowie mieli okazję spotkać już wcześniej. Okazuje się, że to ona "pożyczyła" telefon Chucka i napisała do chłopców. Jak się szybko okazuje, trafili na konwent fanów Supernatural. Gdy wchodzą do środka widzą masę ludzi poprzebieranych za nich samych oraz za stwory, z którymi walczyli.

Rozpoczyna się panel, na którym uczestnicy konwentu zadają pytania autorowi książek. Okazuje się, między innymi, że Chuck zamierza ponownie zacząć wydawać. Chłopcy mają o to do niego pretensje, lecz on tłumaczy im, że to jest jedyny sposób w jaki może zarobić na życie. Nagle rozlega się krzyk. Bracia biegną w tamtą stronę. Spotykają pokojówkę, która mówi, że widziała ducha. Nagle pojawia się reszta "Samów i Deanów". Pokojówka opisuje ducha, jako kobietę w bardzo starej sukni, jednak już po chwili okazuje się, że cała sprawa to jedynie LARP, czyli zabawa dla uczestników konwentu. W trakcie jej trwania, jeden z organizatorów zjazdu opowiada uczestnikom o złej Latishy Gore, która kiedyś prowadziła w tym budynku sierociniec, dokładnie 100 lat temu postradała zmysły i zabiła 4 małych chłopców, po czym popełniła samobójstwo. Mówi także, ze chodzą plotki, iż dusze całej piątki są uwięzione w hotelu.

Jeden z uczestników samotnie przeszukuje korytarze. Nagle drogę zagradza mu "duch" Latishy, a dokładniej dziewczyna, która wciela się w jej rolę. Jednak zaraz po tym, pojawiają się prawdziwe duchy dzieci, które proszą go o pomoc. Nagle znikają. Chłopak ucieka w przerażeniu, jednak po chwili zostaje zaatakowany. Coś rzuca nim o ściany, po czym pojawia się prawdziwy duch Latishy. Zostawia go w spokoju. Wystraszony chłopak schodzi na dół do reszty uczestników i opowiada o prawdziwej zjawie. Sam i Dean chcą się dowiedzieć czegoś więcej, ale chłopak nic im nie mówi i postanawia opuścić hotel.

Bracia decydują się porozmawiać z jednym z pracowników hotelu. Dowiadują się, że w 1909r. w tym miejscu rzeczywiście był sierociniec, a panna Gore nożem rzeźnickim zabiła 4 chłopców, a potem siebie. Mężczyzna mówi również, że dzień konwentu jest rocznicą tragedii oraz, że na przestrzeni lat duchy podobno widziało kilka pokojówek a nawet stróż. Morderstwa miały miejsce na strychu. Bracia idą tam, by się rozejrzeć, a za nimi dwóch fanów przebranych za Sama i Deana, którzy podsłuchali całą rozmowę i są przekonani, że to część zabawy. Podczas gdy bracia rozglądają się na górze, ich naśladowcy spotykają ducha jednego z chłopców, który wskazuje im pewien obraz, po czym znika. Barnes i Damien znajdują na nim ślady dziecięcych rąk. Odnajdują także jakąś mapę. W tym czasie Sam i Dean natykają się na strychu na kolejną zjawę.

Gdy schodzą na dół, Sam dzwoni do towarzystwa historycznego i dowiaduje się, że jeden z chłopców zabitych przez Latishę był jej synem. Nagle zauważają, że Barnes i Damien oglądają mapę, na której zaznaczony jest cmentarz, gdzie prawdopodobnie spoczywa Latisha. Chłopcy nie chcą jej oddać Winchesterom, więc Sam proponuje im współpracę. W czwórkę ruszają na cmentarz. Po drodze, gdy chłopcy nadal udają braci, Dean wścieka się. Ma już tego dość. Mówi im, że życie Sama i Deana wcale nie jest zabawne, a wręcz przeciwnie - większość ludzi na ich miejscu nie wytrzymałaby czegoś takiego.

Docierają na miejsce. Znajdują groby chłopców oraz Latishy. Winchesterowie biorą się za odkopywanie kości. Widząc prawdziwe szczątki, Barnes i Damien zaczynają się wycofywać. Jednak nagle za Samem pojawia się duch panny Gore. Ogłusza go a następnie atakuje uciekających chłopców. Deanowi w porę udaje się spalić jej szczątki i duch znika. wracają do hotelu.

Bracia żegnają się z Chuckiem i chcą opuścić hotel jednak okazuje się, że wszystkie wyjścia są zablokowane. Nagle słyszą krzyk. Biegną w jego stronę i widzą dziewczynę, która gra Latishę. Jest przerażona więc każą jej zejść na dół. Po chwili widzą ducha syna panny Gore, który mówi im, że to nie jego mama go zabiła. W międzyczasie duchy trzech pozostałych chłopców zabijają jednego z uczestników konwentu. Bracia znajdują jego zwłoki.

W tym czasie w auli, Chuck odpowiada na pytania zgromadzonych. Sam mówi mu co się stało i każe za wszelką cenę zatrzymać wszystkich w środku. Dean sprowadza tam również pracowników hotelu, po czym bracia zabezpieczają drzwi solą. Domyślają się też co się naprawdę stało. Trzej chłopcy zabili syna Latishy, ona ich przyłapała i zemściła się, po czym popełniła samobójstwo. Teraz po hotelu grasują trzy krwiożercze duchy, nad którymi mogła zapanować jedynie panna Gore, której już nie ma. Pozbawieni broni bracia wpadają na pomysł. Chcą by pomogła im dziewczyna, która tego wieczoru wcielała się w rolę Latishy. Do pomocy zgłaszają się także Damien i Barnes, zdając sobie sprawę, że zjawy są prawdziwe.

Na piętrze dziewczyna przywołuje do siebie duchy. Ubezpiecza ją Dean. W tym czasie pozostała trójka próbuje otworzyć drzwi. Damienowi i Barnesowi udaje się wyjść. Wszystko idzie dobrze, ale nagle dziewczynie dzwoni telefon. Zjawy orientują się, że to nie prawdziwa Latisha. Dziewczyna ucieka, a Dean stara się powstrzymać duchy. Sam wspiera go podczas gdy Damien i Barnes docierają do cmentarza i wykopują szczątki dzieci.

Natomiast Chuck nadal stara się zatrzymać wszystkich w auli. Jednak jeden z pracowników hotelu postanawia wyjść. Otwiera drzwi odsuwając spod nich sól. Nagle przed nim pojawia się duch jednego z chłopców. W ostatniej chwili podbiega Chuck i przepędza go żelaznym prętem. Gdy Sam i Dean są już osaczeni, duchy nagle znikają. Damien i Barnes spalili kości na cmentarzu.

Następnego dnia Dean dziękuje im za pomoc. Próbuje powiedzieć im, że jest prawdziwym Deanem ale mu nie wierzą. Gdy już odchodzi Damien mówi mu, że mylił się mówiąc o życiu Winchesterów. Uświadamia mu, że bycie Samem i Deanem, ratowanie świata każdego dnia i posiadanie brata, który jest gotowy oddać życie za drugiego jest czymś o czym marzy każdy człowiek. Natomiast Sam rozmawia z Becky i Chuckiem. Po raz kolejny mówi mu, by przestał wydawać książki. Chce już iść, gdy zatrzymuje go Becky i mówi, że przeczytała w jednej z nich, iż Bela wcale nie oddała Colta Lilith, tak jak powiedziała braciom. Tak naprawdę dała go demonowi o imieniu Crowley. Winchesterowie wyruszają na poszukiwania.

 • Pierwszy zjazd fanów Supernatural miał miejsce w Nashville w październiku 2006 r., na którym pojawiło się ok. 200 wielbicieli serialu.
 • W komentarzu do In The Beginning (04x03), zamieszczonym na wydaniu DVD Kripke wspomina o tym jak Jared i Jensen żartują sobie na planie, że Sam i Dean tak często upuszczają broń, że powinni ją przywiązywać do nadgarstków.
 • Dwóch facetów, którzy pomagają Winchesterom w rozwiązaniu zagadki nosi imiona Demian i Barnes. Tak samo nazywają się moderatorzy forum poświęconego Supernatural Television Without Pity.
 • Jedna z zaparkowanych Impali miała tablice rejestracyjne z Teksasu, czyli rodzinnego stanu Jareda i Jensena.
 • Chuck kochał się w Jo, która grała w The Facts of life. Postać Joanne „Jo” Polniaczek w tym amerykańskim sitcomie emitowanym w latach 1980-1988 grała Nancy McKeon.
 • Ulubionym filmem Chucka są Beaches (Wariatki).
 • Zlot odbywał się w hotelu Stanley Park Pavilion.
 • Demian i Barney gdy idą na cmentarz, odtwarzają rozmowę, jaką toczyli Sam i Dean w dziesiątym odcinku pierwszego sezonu Asylum.
 • Imię demona, który przetrzymywał Colta pochodzi o nazwiska Aleistera Crowley’a (wł. Edward Alexander Crowley) - angielskiego kontrowersyjnego okultysty i mistyka, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, obdarzonego niezwykłą charyzmą, która w połączeniu z zamiłowaniem do filozofii i książek pozwoliła mu stać się wybitną osobowością w świecie magii. Jego życie obfitowało w liczne skandale i romanse. Uważany za narkomana i rozpustnika został okrzyknięty apokaliptyczną Bestią 666, który to tytuł zresztą bardzo mu schlebiał.
 • Na koniec Chuck mówi, że to tak naprawdę nie jest skok przez rękina (jump the shark), kiedy się nie ląduje. Jump the shark jest kolokwialnym określeniem dla naciąganych wątków włączanych w fabułę seriali i pochodzi z serialu Happy Days (Beztroskie życie) (zob. odc. 04x19 Jump the Shark).
 • Fani biorący udział w grze przedstawiają się jako agenci Lennon i McCartney oraz agenci Jagger i Richards. John Lennon i Paul McCartney to członkowie słynnej brytyjskiej grupy The Beatles, zaś Mick Jagger i Keith Richards to założyciele grupy The Rolling Stones.
 • Recepcjonista na pytania Winchesterów mówi, że gra w "Gwiezdne wojny" to nie dla niego. Star Wars czyli Gwiezdne wojny to słynna saga Lucasa, do której już wielokrotnie pojawiały się odniesienia w Supernatural.
 • Gdy Dean podrywa aktorkę, której zadaniem było odgrywanie roli Letici Gore, dziewczyna początkowo próbuje go spławić stwierdzając, że tekst, z jakiego skorzystał Winchester słyszała już 17 razy i za każdym razem od gościa w kurtce MacGyvera. Chodzi o postać sprytnego i pomysłowego agenta fundacji Phoenix, który dzięki swoim umiejętnościom tworzenia zmyślnych urządzeń potrafi wyjść cało z każdej opresji. Serial MacGyver był emitowany w latach 1985-1992 i na stałe wpisał się w historię amerykańskiej telewizji.
 • Zastanawia jedna kwestia, jak Sam i Dean wyszli z sali konferencyjnej, nie uszkadzając bariery ochronnej z soli?
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Rob Benedict jako Chuck Shurley
 • Emily Perkins jako Becky Rosen
 • Devin Ratray jako Damien/"Dean"
 • Ernie Grunwald jako Barnes/"Sam"
 • Crystal Lowe jako aktorka/"Leticia Gore"
 • Teagan Rae Avoledo jako Leticia Gore
 • Scott Patey jako Alex
 • Amitai Marmorstein jako Tim
 • Kayla Deorksen jako pokojówka LARP
 • John Shaw jako kierownik hotelu
 • Darien Provost jako duch chłopca #1
 • Connor Stanhope jako duch chłopca #2
 • Connor Beardmore jako duch chłopca #3
 • Luke Gair jako duch chłopca #4
 • Jonathan Bruce jako kierownik konwentu
 • Paul Andrich jako fan/"Klaun"
 • Hound Dog Taylor - "Ain't Got Nobody"
 • Miss Eighty 6 - "Ring-a-Ling"
 • The Bughouse 5 - "Topsy Turvy"
 • The Bughouse 5 - "Trouble Baby"
 • Swank - "Whiskey"

Autor: Caroline, Hypatia, Aki - www.supernaturalplanet.com.pl

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.