Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 90
Data pierwszej emisji: 2009-10-15
Scenariusz: Andrew Dabb, Daniel Loflin
Reżyseria: Charles Beeson

Tytuł odnosi się do słów piosenki „Greatest Love of All” z 1977 roku, której twórcami są: Masser oraz Linda Creed. Najbardziej rozpoznawalną wersją tego utworu jest wykonanie Whitney Houston z 1986 roku

Sam i Dean prowadzą śledztwo w sprawie serii dziwnych morderstw, które przypominają bajki i miejskie legendy. Bracia trafiają na ślad 11-letniego chłopca o imieniu Jesse i odkrywają, że cokolwiek on pomyśli, staje się to prawdą. Castiel mówi Sami i Deanowi, że Jesse stanowi poważne zagrożenie i musi zostać zgładzony.

Młoda dziewczyna siedzi sama w pokoju, oglądając horror. Nagle ciszę nocy przerywa jakiś odgłos dochodzący z szafy. Lekko przerażona, wstaje i otwiera drzwi i znajduje swojego podopiecznego udającego martwego z ołówkiem niby wbitym w ucho. Dziewczyna nakazuje wracać mu do łóżka, a sama wraca do oglądania przerwanego filmu. Później, do domu wracają rodzice chłopca, którym zajmowała się Amber. Dziewczyna śpi na kanapie. Kiedy ojciec stara się ją obudzić, zauważa na jej głowie krew. Kiedy ją obraca, spostrzega olbrzymią ranę na całym boku głowy.

Sam i Dean pojawiają się w biurze koronera, aby sprawdzić tajemniczą śmierć Amber. Od lekarza dowiadują się, że najprawdopodobniejszą przyczyną śmierci dziewczyny było to, że drapała się tak mocno i długo, że wydrapała sobie mózg. W jej płacie skroniowy znaleziony został sztuczny paznokieć. Następnie bracia udają się do domu, w którym Amber pilnowała chłopca, pod nieobecność rodziców. Dean zauważa, że dzieciak zachowuje się podejrzanie i zaczyna wypytywać go o sprawę. Pod presją starszego Winchestera, chłopiec przyznaje, że posypał szczotkę Amber proszek na swędzenie używany przez wiele dzieciaków do robienia dowcipów.

Wychodząc z domu Winchesterowie dyskutują o możliwość, że to proszek może stać za śmiercią dziewczyny. Nagle ich rozmowę przerywa telefon. Zostają wezwani do kolejnej sprawy… Tym razem ofiara została spalona żywcem za pomocą elektrowstrząsów. Okazuje się, że jedynym świadkiem całego zajścia jest starszy mężczyzna, ze szpitala. Pan Stanley stara za wszelką cenę przekonać Winchesterów, że jedyne co zrobił na koledze, to żart. Użył na nim buzzera, urządzenia, również używanego przez dzieci, w celu robienia sobie nawzajem kawałów.

Sam i Dean postanawiają sprawdzić skuteczność elektronicznej zabawki. Dean, w wielkich gumowych rękawicach używa buzzera na wielkim kawałku szybki. Mięso natychmiast zostaje przypalone i nadaje się do jedzenia. Najśmieszniej w całej tej sprawie jest to, że urządzenie nie powinno działać, bo nie ma nawet baterii.

Winchesterowie udają się do sklep z zabawnymi urządzeniami, gdzie został kupiony zarówno buzzer, jak i proszek na swędzenie. Zaczynają wypytywać właściciela sklepu, czy wie coś na temat tego, że sprzedawane przez niego produkty są niebezpieczne. Właściciel zaprzecza, a kiedy Dean w dość drastyczny sposób demonstruje mu, jak działa buzerra, mężczyzna jest niezwykle przerażony. Zostaje wykluczony z kręgu podejrzanych.

Kolejna dziwna śmierć ma miejsce. Tym, razem mężczyzna został pozbawiony wszystkich zębów, przez (jak twierdzi) zębową wróżkę. Wróżka wyglądała jak stary, zarośnięty, niechlujny mężczyzna, ze skrzydełkami i w stroju baletnicy. Dean mówi Samowi, że dowiedział się również, że kilkoro dzieci dostało wrzodów bo popijało cukierki coca colą, a jeden mężczyzna, bo zrobieniu głupiej miny, nie mógł jej później zmienić. Winchesterowie orientuje się, że wszystkie sprawy są powiązane z tym, w co wierzą dzieci. Z początku podejrzanym staje się trickster, ale po chwili wykluczają go, bom to jednak nie jest jego poczucie humoru.

Sam wraca do pokoju, po poszukiwaniach powiązań w sprawach. Znajduje Deana zajadającego się w najlepsze szynką. Pokazuje bratu, że wszystkie sprawy są w odległości około 3 km od siebie. W samym środku znajduje się puste pole i jeden dom. Dean pokazuje bratu, że jego dłoń obrosła włosami. Szybko idzie to zgolić.

Jadą sprawdzić dom. Otwiera im około 10-letni chłopiec, który jak się okazało, aktualnie jest sam w domu, bo jego rodzice pracują. Po kilku minutach przekonywania, chłopak zgadza się z nimi porozmawiać. Chłopiec nazywa się Jesse. Dean znajduje rysunek, zrobiony najprawdopodobniej przez chłopca, na którym jest zębowa wróżka, dokładnie taka, jaką opisał bezzębny mężczyzna wcześniej, w szpitalu. Okazuje się, że wszystkie rzeczy, w jakie wierzy Jesse stają się prawdziwe. Dean przekonuje go, że buzerr nie działa, następnie używa go na Samie. Rzeczywiście zabawka przestała razić prądem na tyle, aby zabić. Wychodząc z domu chłopca, bracia omawiają dokładnie, czego się dowiedzieli. Dean twierdzi, że Jesse nie ma pojęcia, że to robi. Pytanie, jak chłopiec sprawia, że wszystko, co pomyśli, staje się prawdziwe?

Sam stara się znaleźć wszelkie informacje o dzieciaku. Okazuje się, że mały był adoptowany, a w jego akta nie ma żadnej wzmianki o ojcu. Postanawiają odszukać jego matkę, Julie Wright. Kiedy docierają do jej domu, kobieta zachowuje się bardzo nieufnie i nie chce nawet otworzyć drzwi, dopóki nie przekona się, że ma do czynienia z prawdziwymi agentami FBI. Kiedy tylko Julia otwiera drzwi, Sam i Dean mówią jej, że chcą porozmawiać o jej synu. Z początku kobieta zaprzecza, jakoby kiedykolwiek miała dziecko, ale kiedy bracia zaczynają wypytywać, czy ciąża była w jakiś sposób niezwykła, kobieta wpada w panikę i ucieka, krzycząc, aby zostawili ją w spokoju. Kiedy Winchesterowie ją łapią, zostają obsypani solą. Julia uspakaja się nie co widząc, że nie ma do czynienia z demonami.

Kobieta opowiada im, jak to kiedyś została opętana przez demona i ten zmusił ją do urodzenia jego dziecka. Tuż po bolesnym porodzie w jakiejś piwnicy, Julia pozbyła się demona ze swojego ciała, wpychając sobie do ust olbrzymią ilość soli. Nie potrafiła zabić dziecka, które urodziła, wiec oddała chłopca do adopcji. Na pytanie, kto był ojcem, kobieta odpowiedziała, że była dziewicą. Julia interesuje się, czy jej syn jest człowiekiem. Dean uspakaja ją, mówiąc, że Jesse jest dobrym dzieckiem.

Winchesterowie wracają do pokoju motelowego, w którym czeka na nich Castiel. Anioł informuje ich, że muszą zabić chłopca, gdyż jest on pół-demonem, pół-człowiekiem i jest bardzo potężny. Powszechnie taka hybryda demona z człowiekiem nazywana jest antychrystem. Castiel siada na jednym z krześle i okazuje się, że leżała na nim pierdząca poduszka, którą wcześniej kupił Dean w sklepie z dowcipnymi przedmiotami. Castiel wyjaśnia im, ze Jesse nie jest synem diabła, tylko zwykłego demona. Chłopiec jest tak potężny, że jest w stanie zniszczyć całe zastępy niebios. Anioł nadal nalega, że trzeba go wyeliminować. Bracia starają się go przekonać, że nie mogą zabić dziecka, gdyż mały nawet nie zdaje sobie sprawy, do czego jest zdolny. Castiel po chwili znika.

W międzyczasie Julia wychodzi szybko ze swojego mieszkania. Nagle podchodzi do niej jej sąsiad. Okazuje się, że mężczyzna jest opętany przez demona, którego przekazuje kobiecie. Demon w ciele Julii idzie odzyskać swojego syna…

W domu Jesse’go pojawia się Castiel. Anioł z początku stara się uspokoić chłopca, ale po chwili wyciąga nóż. Chłopiec przerażony cofa się pod ścianę… Do domu nagle wchodzą Sam i Dean. Pytają przerażonego chłopca, czy był tu przed chwilą mężczyzna w jasnym płaszczu. Jesse wskazuje na podłodze, an której leży miniaturowa laleczka Castiela.

Dean ostrożnie odstawie laleczkę na gzyms kominka, a następnie bracia przystępują do rozmowy z chłopcem. Jesse pyta się, czy Cas był ich przyjacielem, ale Dean w obawie, że zechce również coś im zrobić, zaprzecza. Jesse przyznaje się im, ze to on zmienił anioła w figurkę, ale sam nie bardzo wie, jak tego dokonał. Dean mówi mu, że jest superbohaterem. Straszy Winchester wymyśla historyjkę, jakoby razem z Samem pracowali dla tajnej agencji rządowej, która poszukuje wyjątkowych dzieci, jak Jesse. Stara się przekonać go, aby pojechał z nimi do domu Bobby’ego. Nagle Dean zostaje odrzucony na ścianę. Do pokoju wchodzi opętana Julia. Po chwili Sam dołącza do brata pod ścianą. Jesse prosi kobietę, aby nie robiła ona krzywdy Winchesterom. Julia zdradza chłopcu, kim naprawdę jest, oraz to, ze jest pół-człowiekiem, pół-demonem. Julia stara się przekonać dzieciaka, że wszyscy w około go okłamywali. Zdradza również chłopcu prawdziwą tożsamość braci. Jesse coraz bardziej się denerwuje. Zaciska pięści, a cały pokój zaczyna niebezpiecznie drżeć. Demon stara się przekonać go, aby chłopiec poszedł z nim. Samowi udaje się odezwać i zaczyna mówić, ze powie chłopcu cała prawdę. Zostaje jednak uciszony przez demona. Chłopiec nakazuje mu przestać, gdyż chce wysłuchać, co ma do powiedzenia młodszy Winchester. Sam wyjaśnia mu dokładnie co on i jego brat robią, oraz kim jest Julia. Mówi mu o trwającej obecnie wojnie między piekłem i niebem, której Jesse jest częścią. Sam mówi również chłopcu, że jak pójdzie z Julią, to miliony ludzi mogą zginąć. Jesse sprawia, że demon opuszcza ciało jego biologicznej matki.

Dean uspokaja Jesse’go, że nic nie grozi Julii, gdyż kobieta jest nadal nieprzytomna. Przyznaje również, że Cas jest ich przyjacielem i prosi chłopca, aby ten z powrotem przywrócił go do poprzedniej formy. Mały jednak się waha. Chłopiec mówi im, że chce zabrać ze sobą rodziców, ale bracia przekonująco, że będą bezpieczniejsi, jak zostaną w domu. Chłopiec idzie do ich pokoju, aby się z nimi pożegnać. Po chwili wchodzi do swojego pokoju, kładzie się na łóżku i zamyka oczy…

Sam i Dean zauważają, że chłopca nie ma już do dość długo. Idą sprawdzić na górę. Po chwili pojawia się Castiel, który mówi im, że mały zniknął…

 • W sklepie ze śmiesznymi rzeczami na ścianie wisi plakat magika Howarda Thurstona (1869-1936), który został wykorzystany w odcinku 04x12 Criss Angel Is a Douchebag, jako afisz młodego Charliego.
 • Właściciel sklepu nosi koszulkę nawiązującą do amerykańskiego duetu iluzjonistów niemieckiego pochodzenia Siegfrieda i Roya. Słynęli oni z pokazów, do których wykorzystywali wielkie koty, szczególnie białe lwy i tygrysy.
 • Jesse urodził się 29 marca 1998 r. Ciekawostkę stanowi fakt, że 29 marca zginęła Mary Worthington aka „Krwawa Mary”, którą znamy z odcinka 01x05 Bloody Mary.

 

 • Winchesterowie występują jako agenci FBI: Page i Plant. Jimmy Page jest gitarzystą, zaś Robert Plant wokalistą znanego wszystkim fanom Supernatural rockowego zespołu - Led Zeppelin.
 • Na początku odcinka opiekunka ogląda w telewizji film Cujo z 1983 r. Jest to ekranizacja powieści Stephena Kinga, w której dziewczyna osaczona przez agresywnego Bernardyna ukrywa się w samochodzie stojącym na podwórku znajdującego się na uboczu domu.
 • Sam daje Deanowi sygnał do rozpoczęcia eksperymentu nazywając go Mr. Wizard. Jest to odniesienie do Dona Herberta, który począwszy od 1951 r. prowadził program edukacyjny dla dzieci pt. Watch Mr. Wizard, prezentując w nim różne naukowe doświadczenia.
 • Dean widząc, jak kawałek mięsa usmażył się, wypowiada kwestię zaczerpniętą z powieści The Sheep-Pig, której autorem jest Dick King-Smith. Opowiada ona historię świnki, którą farmer wystawia do konkursu zaganiania owiec, gdzie ma ona się zmierzyć z najlepszymi psami pasterskimi. Kiedy udaje jej się osiągnąć sukces farmer podsumowuje jej zwycięstwo słowami, które właśnie powtarza Dean. W 1995 r. w oparciu o tę historię powstał film pt. Babe (Babe - świnka z klasą).
 • Po rozmowie z chłopakiem Dean mówi, że „teraz przynajmniej wiedzą, kto zmienia miasteczko w najgorszy koszmar Willy’ego Wonki”. Chodzi o jednego z głównych bohaterów powieści Roalda Dahla z 1964 r. pt. Charlie and the Chocolate (Charlie i fabryka czekolady). Na podstawie książki nakręcono dwa filmy: Willy Wonka & the Chocolate FactoryWilly Wonka i fabryka czekolady) z 1971 r. oraz Charlie and the Chocolate Factory (Charlie i fabryka czekolady) z 2005 r., w którym w postać Willy’ego Wonki, właściciela ogromnej fabryki czekolady, wcielił się Johnny Deep.
 • Opiekunka Deana uwielbiała oglądać Dynastię. Jest to jedna ze słynniejszych oper mydlanych produkcji amerykańskiej, która również w Polsce cieszyła się ogromną popularnością. W Stanach Zjednoczonych serial DynastyDynastia) był emitowany w latach 1981-1989 i opowiadał o losach rodu Carringtonów, potentatów naftowych z Denver.
 • Dean porównuje zębową wróżkę do aktora Johna Belushi, który znany jest z ról w takich filmach jak: The Blues Brothers czy Animal House (Menażeria).
 • Dean chcąc przekonać chłopaka, by dobrowolnie pojechał z Winchesterami  do Bobby’ego opisuje ich docelowe miejsce jako tajną bazę, która dzieciakowi kojarzy się X-Menami. Dean od razu podchwytuje tę myśl, porównując Bobby’ego do jeżdżącego na wózku głównego przywódcę X-Menów, Charlesa Francisa Xaviera. Jest to odniesienie do komiksu wymyślonego przez Stana Lee w roku 1963 r., w którym grupa mutantów-superbohaterów ze świata Marvel Comics walczy ze złem. Podobnie jak wiele innych komiksów Marvela, również i ten doczekał się wielu różnych wersji w postaci kreskówek i filmów. Najsłynniejszym cyklem jest wyprodukowana z rozmachem seria fabularna X-Men, w której w jedną z głównych ról wcielił się Hugh Jackman jako Wolverine.
 • Pielęgniarka, którą Dean podrywa nazywa się Fremont. Jest to odwołanie do jednego z odcinków Twilight Zone (Strefa mroku) zatytułowanego It's a Good Life, w którym chłopak kontroluje całe miasteczko zmuszając ludzi za pomocą jedynie własnego umysłu do robienia tego, czego sobie zażyczy. Nazwisko to pojawiło się również w ostatnim odcinku trzeciego sezonu, No Rest For the Wicked, gdzie rodzina nękana przez Lilith nazywa się właśnie Fremont.
 • Właściciel sklepu z rozgoryczeniem stwierdza, że dzieciaki dzisiaj interesują tylko ich ipody oraz filmy z całującymi się wampirami. Od razu przychodzi na myśl nawiązanie do cieszącego się ogromną popularnością cyklu Zmierzch, będącego ekranizacją powieści Stephenie Meyer.
 • Dziewczynka raczej w nocy nie powinna znaleźć pod poduszką swego ząbka, ponieważ zwyczajowo rodzice podmieniają go na monety zanim sami pójdą spać, tak żeby dziecko mogło je odnaleźć tuż po przebudzeniu.
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Misha Collins jako Castiel
 • Gattlin Griffith  jako Jesse Turner
 • Ever Carradine jako Julia Wright
 • Raquel Riskin jako Amber Greer
 • Andrew Bernard jako Jimmy Jansen
 • Chris Boyd jako Mr. Jansen
 • Patricia Cullen jako Francine Jansen
 • John F. Parker jako Mr. Stanley
 • Mark Acheson jako Zębowa wróżka
 • Patrick Keating jako właściciel sklepu
 • Joe-Norman Shaw jako listonosz
 • Christopher DeLisle jako ojciec dziewczynki
 • Dalila Bela jako dziewczynka
 • Keith Mackechnie jako koroner

Autor: Caroline, Hypatia, Natty - www.supernaturalplanet.com.pl

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.