Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 89
Data pierwszej emisji: 2009-10-08
Scenariusz: Julie Siege
Reżyseria: Jim Conway

Tytuł z jednej strony nawiązuje do dawnych bóstw-idoli, czyli materialnych wyobrażeń obiektów kultu, natomiast z drugiej do współczesnych idoli, czyli postaci ze świata popkultury, otoczonych zainteresowaniem graniczącym z bałwochwalczą czcią.

Sam i Dean postanawiają po raz kolejny polować razem, a ich pierwsza sprawa sprowadza ich do miasteczka, w którym mieszkańcy giną z ręki martwych ikon kultury takich jak Abraham Lincoln, czy auto Jamesa Deana. Jednak po tym jak dwie dziewczyny twierdzą, że ich przyjaciółka została porawana przez Paris Hilton, bracia nie mają pojęcia, kto lub co stoi za zabójstwami.

Odcinek rozpoczyna scena w garażu, w której Cal pokazuje przyjacielowi swój najnowszy zakup - samochód należący niegdyś do Jamesa Deana. Cal jest bardzo dumny, że po wielu latach poszukiwań wreszcie udało mu się zdobyć rzekomo pechowe Porsche. Zamierza po raz pierwszy zapalić w nim silnik. Wsiada do auta, a przyjaciel idzie po kamerę. Jednak zaniepokojony hałasem, szybko wraca i zastaje ciało Cala rozbite na przedniej szybie samochodu.

Dean i Sam podróżują razem Impalą, jak za starych, dobrych czasów. Niestety, nie udało im się odnaleźć Colta, więc mają zamiar wspólnie zmierzyć się ze sprawą przeklętego „Małego Skurczybyka" - Porsche Jamesa Deana. Starszy Winchester twierdzi, że ten przypadek powinni potraktować jako formę treningu przed walką o ocalenie świata.

W biurze lokalnego szeryfa bracia nabierają przekonania, że samochód jest opętany. Miejscowe władze twierdzą, że to przyjaciel zabił Cala, chociaż nie mają na to żadnych dowodów. Przebywający w więzieniu Jim również zaprzecza takiej wersji wydarzeń.

Bracia Winchester dokonują oględzin Porsche. Aby się przekonać, czy faktycznie mają do czynienia z „Małym Skurczybykiem", potrzebny jest numer silnika. Odważny Dean podejmuje się zadania i wchodzi pod samochód. Ostatecznie okazuje się, że to nie ten pojazd, więc sprawa nadal pozostaje niewyjaśniona.

Profesor historii pracuje w domowym gabinecie. Żegna swoją hiszpańską gosposię i zostaje sam. Nagle w pokoju pojawia się staroświecko ubrany człowiek. Nie wygląda, jakby przychodził w pokojowych zamiarach. Wściekły rzuca się na historyka.

Okazuje się, że profesor zginął od rany postrzałowj głowy. Sammy wykorzystuje swoją znajomość hiszpańskiego i dowiaduje się od gosposi, że napastnikiem był... Abraham Lincoln. Oczwiście, szeryf ma swoją teorię - uważa, że za zabójstwem stoi wyszkolony snajper.

W motelu bracia pracują przy laptopach. Oglądają film nakręcony z kamery w garażu. Wydaje im się, że widać na nim ducha Jamesa Deana. Sprawa wydaje im się coraz bardziej dziwna - czemu duchy zabijają swoich fanów i czemu akurat w tym mieście? Uwagę Winchesterów zwraca muzeum figur woskowych, cieszące się bogatą kolekcją historycznych postaci. Natychmiast udają się na zwiedzanie, podając się za dziennikarzy. Właściciel chwali się, że posiada wiele rekwizytów, które naprawdę należały do postaci odwzorowanych w wosku - np. kapelusz Lincolna, okulary Gandhiego i inne. Dodaje, że zamordowani bardzo lubili odwiedzać muzeum.

Winchesterowie szykują broń i zamierzają spalić przeklęte rekwizyty. W muzeum dochodzi do zabawnego wypadku - Gandhi atakuje Samuela, który jest jego wielkim fanem. Na szczęście Deanowi udaje się spalić okulary, a mikry frutarianin znika.

Kiedy bracia pakują w motelu swoje rzeczy, Sam mówi, że duch Gandhiego zniknął w bardzo dziwny sposób, inaczej, niż istoty tego rodzaju. Poza tym, pomimo swoich preferencji żywieniowych, próbował go ugryźć, co bardzo bawi Deana. Starszy Winchester jest jednak przekonany, że sprawa została rozwiązana i powinni jak najszybciej wyjechać z miasta. Sam nie jest tego taki pewien. Dochodzi do kolejnego nieporozumienia między braćmi. Sam przyznaje, że zaufał Ruby, bo przy niej nie był traktowany jak dziecko. Nagle dzwoni szeryf. Okazuje się, że w mieście doszło do kolejnych dziwnych wydarzeń.

Na posterunku bracia rozmawiają z nastolatkami. Twierdzą one, że jedna z przyjaciółek została uprowadzona w biały dzień przez... Paris Hilton.

Sam dokonuje sekcji zwłok zamordowanych. Znajduje w ich ciałach dziwne nasiona. Poza tym, mężczyźni stracili dużo krwi - zupełnie, jakby ktoś się nimi pożywiał.

Po kolejnych godzinach spędzonych na przeszukiwaniu Internetu okazuje się, że sprawcą całego zamieszania jest słowiańskie bóstwo Leszy. Można je zgładzić poprzez odrąbanie głowy żelazną siekierą.

Winchesterowie ponownie odwiedzają muzeum. W sali renowacji znajdują mnóstwo roślin, a po wyjściu na zewnątrz otacza ich niewielki las. Przy jednym z drzew stoi porwana nastolatka. Kiedy bracia chcą się jej rzucić na pomoc, zostają zaatakowani i unieruchomieni przez samą Paris Hilton.

Bracia odzyskują prztomność. Bóstwo szykuje narzędzia do rytualnego zabójstwa - ma już dość szybkiego jedzenia. Opowiada im o swojej świetlanej przeszłości, o tym, jak cieszyło się czcią ludzi. Jednak lasy wycięto i nastały ciężkie czasy. Teraz nadeszła apokalipsa, a więc Leszy postanowił pójść na całość. Współcześni ludzie czczcą celebrytów jak bogów - jest to nieco żałosne, ale przybierając ich postacie łatwo o pożywienie i nowe ofiary. Dean mówi, że dla niego bohaterką nie jest Paris Hilton ani żadna inna gwiazda. Leszy jednak potrafi czytać w myślach i zamierza przyjąć postać Johna Winchestera. Zajmując Leszego rozmową, braciom udaje się uwolnić, a Samuel zabija bóstwo, ratując jednocześnie Deana.

Kiedy Winchesterowie opuszczają miasto, dowiadują się, że szeryf wysłał list gończy za Paris Hilton. Dochodzi do kolejnej braterskiej rozmowy. Dean przyznaje, że obaj są winni rozpętania apokalipsy. Czas jednak zostawić przeszłość za sobą, pójść śmiało do przodu i walczyć w słusznej sprawie. Tym razem to Samuel otrzymuje kluczyki do Impali i prawo do wybrania trasy.


 • Piosenka "Superstition", która pojawiła się na koniec odcinka, jest wykonywana przez Jeffa Becka, który przez pewien czas grał z Jimmym Pagem (jednym z członków Led Zeppelin) w The Yardbirds, lecz został przez niego - można powiedzieć - wygryziony z ekipy (dwóch gitarzystów chcących dominować, to w jednym zespole za dużo). [informacja uzyskana dzięki red666panther]
 • Winchesterowie zajmują pokój 137. Numer ten pojawił się już kilkakrotnie w Supernatural i może być luźnym nawiązaniem zarówno do powieści Stephena Kinga The Shining (Lśnienie), jak i jej ekranizacji w reżyserii Stanleya Kubrica.
 • Hotel w którym mieszkają Sam i Dean nosi nazwę The Nite Owl Motel.
 • Aktor, który zagrał szeryfa Ricka Carnegie w odcinku 1x04 Phantom Traveler wcielił się w postać pilota - Chucka Lamberta.
 • W odcinku bożek wcielił się w takie znane osobistości jak:

- Abraham Lincoln (1809-1865) - 16 prezydent Stanów Zjednoczonych, którego prezydentura przypadła na okres wojny secesyjnej, słynne jest jego wystąpienie na cmentarzu poległych w bitwie pod Gettysburgiem zaczynające się słowami: ” Lat temu osiemdziesiąt i siedem ojcowie nasi na tym kontynencie dali początek narodowi...”, które zacytował też Dean;

- Mhatma Gandhi (1869-1948) - jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka walki politycznej;
(Lincoln i Gandhi mogą kojarzyć się z filmem Davida Finchera Fight Club (Podziemny Krąg), w którym dwójka głównych bohaterów w czasie dyskusji nad tym, kogo wybraliby na swojego przeciwnika do walki podają właśnie Lincolna i Gandhiego)

- James [Byron] Dean (1931-1955) amerykański aktor, dwukrotnie nominowany do Oskara, który niedługo po swojej śmierci stał się ikoną popkultury, znany z zamiłowania do wyścigów samochodowych, zginał tragicznie w wypadku w swoim ukochanym porsche 550 spyder noszącym przydomek Little Bastard; z samym wozem również związana jest legenda, podobno gdy pokazał go Alecowi Guinnessowi, ten stwierdził, że pojazd wygląda złowrogo i dodał: Jeśli wsiądziesz do tego auta, za tydzień znajdą cię w nim martwego; rozmowa ta miała miejsce 23 września 1955 roku, na siedem dni przed śmiercią Deana;
(W odcinku pojawia się również nawiązanie do jednego z filmów Deana noszącego tytuł East of Eden (Na wschód od Edenu) z 1955 r. opowiadającego historię buntowniczego syna pobożnego i wiecznie niezadowolonego z niego ojca);

- Paris Hilton - dziedziczka sieci hoteli, która próbuje swoich sił w aktorstwie, piosenkarstwie, a także jako modelka, znana przede wszystkim z licznych skandali obyczajowych;
(W odcinku pojawiły się nawiązania do kilku produkcji z udziałem Paris: filmu House of Wax (Dom woskowych ciał), w którym zagrał również Jared Padalecki, nasz serialowy Sam, a którego to nie oglądał Dean; realityshow pt. Paris Hilton's My New BFF, w którym Paris szuka nowego najlepszego przyjaciela znanego również pod skrótem My New BFF (best friend forever - najlepszy przyjaciel na zawsze); oraz realityshow pt. The Simple Life (Proste życie), w którym obok Paris występuje również Nicole Richie - mający na celu pokazać, że bogate córeczki, znane z udziału w skandalach, umieją radzić sobie również z codziennymi czynnościami, a którego to zapewne już nigdy nie będzie oglądać porwana przez spragnionego krwi bożka.

 • W trakcie omawiania sprawy dotyczącej tajemniczej śmierci w garażu, Sam wysnuwa teorię, że może ten wóz jest niczym Christine. Takie imię nosił samochód w powieści Stephena Kinga z 1983 r. pt Christine, który posiadał własną przeklętą duszę, i który doprowadzał do śmierci swoich właścicieli. Jeszcze tego samego roku powieść trafiła na ekrany kin. Film wyreżyserował John Carpenter, a w roli głównej wystąpił Keith Gordon.
 • Sam skarży się Deanowi, że niby jak długo ma być na ukrytym okresie próbnym. To odwołanie do komedii Animal House (Menażeria) z 1978 r., ukazującej różnorodność bractw w amerykańskim koledżu.
 • Szeryf uznaje, że może w sprawę zamieszany jest profesjonalny zabójca, taki jak w filmie Michael Clayton. Chodzi o film z 2007 r., w którym rolę główną zagrał George Clooney. Film opowiada historię prawnika, specjalistę od umorzeń spraw i tuszowania w ten sposób przestępstw popełnionych przez ważnych klientów firmy.
 • Właściciel muzeum ma na sobie skórzaną kurtkę należącą do Fonziego. Chodzi o bohatera serialu Happy Days (Beztroskie dni), do którego twórcy Supernatural odwoływali się już wielokrotnie.
 • Dean przedstawia się jako agent Bonham, to odniesienie do Johna Bonhama, jednego z członków rockowej grupy Led Zeppelin. Sam zaś występuje jako agent Copeland - Stewart Copeland to z kolei perkusista The Police.
 • W barze Dean podaje się za przedstawiciela firmy William Morris Endeavor Entertainment, jednej z największych agencji artystycznych. William Morris Agency (WMA) reprezentuje artystów i gwiazdy ze wszystkich dziedzin takich jak: film, muzyka, sport, telewizja itd.
 • Według „Paris” dawne religie zostały zastąpione przez czytanie takich gazet jak "US Weekly", amerykańskiego brukowca, dostarczającego największej ilości plotek i informacji dotyczących prywatnego życia gwiazd showbiznesu. W odpowiedzi Dean z przekąsem odpowiada, że on woli "Penthouse’a", czyli jeden z najbardziej popularnych magazynów dla mężczyzn.
 • Dean porównuje Gandhiego do smerfa, czyli małego niebieskiego stworka znanego z animowanych bajek dla dzieci, stworzonego przez belgijskiego rysownika Peyo. Największą popularnością bajka cieszyła się w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.

-

 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Paris Hilton jako Leshii/"Paris Hilton"
 • Daryl Shuttleworth jako szeryf Rick Carnegie
 • Paul McGillion jako Jim Grossman
 • Brad Dryborough jako Cal Hawkins
 • Bruce Harwood jako profesor William Hill
 • Paul Statman jako Gandhi
 • Jo-Ann Fernandes jako Consuela Alvarez
 • David Livingstone jako Abraham Lincoln
 • Robert Clarke jako właściciel muzeum
 • Emily Tennant jako nastolatka #1
 • Anja Savcic jako nastolatka #2
 • Cynthia Mendez jako kelnerka

 

 • Beck, Bogert & Appice - "Superstition"
 • Lucero - "Sixteen"

Autor: Caroline, Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.