Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 85
Data pierwszej emisji: 2009-09-10
Scenariusz: Eric Kripke
Reżyseria: Robert Singer

Tytuł odcinka pochodzi od otwierającej album Beggars Banquet (1968 r.) piosenki zespołu The Rolling Stones. W tym też roku powstał dokumentalny film Jena-Luca Goddarda Sympathy for the Devil, a poświęcony kulturze lat sześćdziesiątych, w którym wystąpili również członkowie The Rolling Stones: Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts i Bill Wyman.

Zaczynając od miejsca, w którym zakończył się sezon 4, Dean i Sam obserwują jak Diabeł wynurza się z piekła. Bracia i Bobby zmagają się z następstwami uwolnienia Lucyfera, jak i szokującymi wieściami od proroka Chucka, głoszącymi, że Castiel został rozerwany na kawałki przez archaniołów.

Z piekielnych czeluści, w blasku oślepiającego światła, powstaje Lucyfer. Winchesterowie próbują wydostać się z kaplicy, ale drzwi zatrzaskują się. Wtedy pojawia się trudny do zniesienia, wysoki dźwięk-pisk. Bracia próbują się przed nim obronić i nagle... wszystko milknie. Winchesterowie znajdują się na pokładzie samolotu. Jest noc i pasażerowie oglądają zabawną kreskówkę. Pilot spokojnym głosem zaprasza do odprężenia się. Wtedy samolot wpada w gigantyczny snop światła, wydobywający się z ziemi. Zaczynają się turbulencje. Pasażerowie w panice wyciągają maski z tlenem.

Na szczęście samolot zdołał bezpiecznie dotrzeć do celu, a bracia zmierzają w wynajętym samochodzie do domu Chucka. Siedziba proroka przypomina pobojowisko, a on sam jest przerażony tym, że Samuel żyje. Wychodzą na jaw czarne oczy i inne demoniczne cechy młodszego Winchestera. Dean stara się przejść nad tym do porządku dziennego i pyta o Castiela. Chuck twierdzi, że anioł nie żyje. Niewiele z niego zostało; ząb trzonowy w czuprynie proroka... Wtedy pojawia się Zachariasz z towarzyszącą świtą. Jak zwykle pewny siebie, namawia Deana do współpracy. Starszy Winchester jest wściekły i za pomocą poznanego od Castiela krwawego zaklęcia pozbywa się aniołów.

Kiedy bracia znajdują się w motelowym pokoju, Sam próbuje rozmawiać o tym, co się stało przez jego lekkomyślność. Daje bratu woreczki złego uroku, które ochronią ich zarówno przed aniołami, jak i demonami. Jak je zrobić – nauczyła go Ruby.

Tymczasem pewnego mężczyznę, Nicka, dręczą halucynacje i koszmary senne. Kiedy wieczorem wraca samotnie do domu, wydaje się, że jakiś tajemniczy wiatr towarzyszy jego krokom. W nocy budzi się w łóżku pełnym krwi, a siedząca obok żona, prawdopodobnie zmarła, mówi mu, że jest kimś specjalnym.

Tymczasem Chuck kontaktuje się z jedną z fanek swojej twórczości i prosi ją o przekazanie wiadomości Winchesterom. Becky nie ma większych problemów z daniem wiary w to, co zostało opisane w książkach i bezzwłocznie udaje się do motelu, w którym zakwaterowali się bracia. Już od progu okazuje jawne zainteresowanie Samowi, Deana nieco pomija. Niestety, przekazywana przez nią wiadomość o ukryciu miecza archanioła Michała, który aniołowie zgubili, w zamku stojącym na 42 psach jest dla braci niejasna.

Nadjeżdża Bobby Impalą. Starszy łowca jest bezlitosny – po powitalnym uścisku i po wyznaniu przez Samuela prawdy mówi mu, aby wykasował jego numer, kiedy już uporają się z diabłem.

Kiedy Dean z Bobbym zostają sami, młody łowca wpada na pewien pomysł. Zaczyna gorączkowo szukać czegoś w rzeczach zmarłego ojca. Wreszcie znajduje adres, pod którym ojciec wynajmował magazyn na swoje rzeczy. Nazwa miejsca pasuje do zamku z przepowiedni. Wtedy Dean zostaje znokautowany przez Bobby'ego, a do pokoju wkraczają inne demony, z Meg na czele. Dochodzi do nierównej walki. Demon, który opętał ciało Bobby'ego próbuje zabić Winchestera za pomocą noża Ruby, jednak stary łowca na chwilę odzyskuje panowanie nad własnym ciałem i kieruje ostrze w siebie. Wraca Sam i natychmiast przystępuje do walki, która bez jego wcześniejszych mocy nie jest już taka prosta. Niestety, demonowi Meg po raz kolejny udaje się uciec.

Nicka dręczą kolejne koszmary. Elektroniczna niania emituje płacz dziecka, którego nie ma, a jego łóżeczko napełnia się krwią.

Bracia natychmiast odwożą Bobby'ego do szpitala, a sami udają się do magazynu Johna. Czekają tam na nich... aniołowie. Zachariasz przyznaje, że dopuścił się manipulacji przepowiednią. Bez ogródek wyjaśnia, że to Dean jest mieczem archanioła. W praktyce oznacza to, że Michał chce przyjąć cielesną powłokę starszego Winchestera. Dean z właściwym sobie poczuciem humoru odmawia. Wówczas Zachariasz zaczyna używać innych argumentów – mówi o kalectwie Bobby'ego, strzela do Samuela, u Deana wywołuje nowotwór żołądka, następnie pozbawia Sama płuc... Wtedy pojawia się Castiel i zabija towarzyszące Zachariaszowi anioły, a jemu samemu nakazuje uleczyć braci i odejść.

Castiel unika odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób udało mu się zmartwychwstać. Wypala braciom na żebrach zaklęcie, które ma ich chronić przez aniołami, demonami i samym Lucyferem.

Kiedy Nick zasypia, znów przychodzi doń zmarła żona. Mówi, że jest aniołem o imieniu Lucyfer, który kochał Boga za bardzo i dlatego został ukarany. Obiecuje, że jeśli Nick zgodzi się dać jej swoje ciało, w zamian otrzyma sprawiedliwość za zamordowaną żonę i dziecko. Mężczyzna wyraża zgodę na opętanie. Po chwili jego dom rozbłyskuje snopem oślepiającego światła.

W szpitalu Bobby beszta lekarza za wieści o tym, że nie będzie mógł chodzić. Jest pewien, że uda mu się wstać z łóżka. Ma przecież tyle do zrobienia – czeka go walka o przetrwanie ludzkości. Dean łatwo wpada mu w słowo i snuje plany wygranej i z aniołami, i z demonami. Ziemia jest planetą ludzi i tak powinno pozostać.

Kiedy Winchesterowie udają się do Impali, Dean zmienia ton wypowiedzi. Otwarcie przyznaje, że chciał podnieść Bobby'ego na duchu. Szans na wygraną nie widzi praktycznie żadnych, co nie znaczy, że chce się poddać bez walki. Scenę kończy wyznanie o straconym zaufaniu do brata, który podążył za demonem.

 

 • Po raz pierwszy o schowku Johna Winchestera dowiedzieliśmy się w trzecim odcinku trzeciego sezonu „Bad Day at Black Rock”.
 • Misha Collins dołączył do Jareda i Jensena jako trzeci główny aktor.
 • Przy przemowie do Bobby’ego Dean zdradza, że zdał GED (General Educational Development), czyli amerykański egzamin, powszechnie uznawany za odpowiednik dyplomu ukończenia szkoły średniej. Aby go zdać należy uzyskać wynik lepszy niż 40% uczniów kończących szkołę średnią w całym kraju. Egzamin pierwotnie powstał by pomóc weteranom II wojny światowej w powrocie do życia w kraju. W sumie zdało go ponad 15 milionów ludzi. Posiada go 1/7 Amerykanów z wykształceniem średnim i 1/20 studentów. 70% odbiorców GED ukończyło przynajmniej 10 klas przed opuszczeniem szkoły, ich przeciętny wiek to 24 lata.
 • Kiedy Winchesterowie jadą wozem, przeszukują stacje radiowe w poszukiwaniu muzyki, wreszcie poddają się, gdy na zegarze pojawia się godzina 23.58. Iron Maiden w 1984 roku wpuścił kawałek zatytułowany Two Minutes To Midnight (Dwie minuty do północy), a opowiadający o tym jak ludzie zniszczyli siebie wywołując kolejną wojnę.
 • Dean „pocałunek” Meg kwituje słowami o maśle orzechowym. Nie jest tajemnicą, że masło orzechowe stanowi ważny element diety części żeńskiej redakcji tego forum, a ponadto jest niezbędnym wyposażeniem zjazdowej lodówki.
 • Kreskówka, która wyświetlana jest w samolocie nosi tytuł Devil's Feud Cake. Jest to krótkometrażowy film animowany z serii Merrie Melodies z przełomu 1962/1963 r., w którym głównymi postaciami są: Bugs Bunny i Yosemite Sam.
 • Chuck opisując swoją wizję porównuje Sama do Vadera. Lord Vader jest jednym z najbardziej znanych czarnych charakterów w historii kina. Pod tym imieniem kryje się skuszony przez ciemną stronę mocy dawny rycerz Jedi, Anakin Skywalker. Jego postać pojawia się we wszystkich częściach sagi George’a Lucasa Star Wars (Gwiezdne wojny).
 • Rozmowa między Becky a Chuckiem przypomina niemal identyczny dialog z komedii Galaxy Quest (Kosmiczna załoga) z 1999 r. Widzimy tam jak Jason Nesmith (w tej roli Tim Allen), aktor kultowego filmu zwraca się o pomoc do jednego ze swoich najżarliwszych fanów, tłumacząc mu, że wszystko, co pojawiło się na ekranie istnieje naprawdę.
 • Schowek Johna znajduje się przy ulicy Rover Hill 42. Chuck w swojej wizji widział zaś 42 psy. Można więc domyślić się, że nazwa ulicy jest odniesieniem do animowanego filmu z 1991 r. Rover Dangerfield, który opowiada historię psa, zmuszonego do opuszczenia swojego domu w Las Vegas i przenosin na małą farmę.
 • Na widok narysowanego w książce wizerunku archanioła Michała, Dean stwierdza, że wygląda on jak Cate Blanchett. Winchester ma na myśli aktorkę, którą mogliśmy oglądać m.in. we Władcy Pierścieni, gdzie wystąpiła w roli królowej elfów, Galadrieli.
 • Meg witając Deana używa słów piosenki Paula Simona pt. The Boy in The Bubble.
 • Dean odpowiada Zachariaszowi cytując Hommera Simpsona, głowę rodzin z animowanej serii The Simpsons.

-

 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Misha Collins jako Castiel
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Kurt Fuller jako Zachariasz
 • Rob Benedict jako Chuck Shurley
 • Mark Pellegrino jako Nick
 • Bellamy Young jako Sarah/Lucyfer
 • Rachel Miner jako Meg Masters
 • Emily Perkins jako Becky Rosen
 • Marci T. House jako pielęgniarka
 • Frank Topol jako pilot
 • AC/DC - Thunderstruck

Autor: Caroline, Hypatia

previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.