Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 46
Data pierwszej emisji: 2007-05-17
Scenariusz: Eric Kripke, Michael T. Moore
Reżyseria: Kim Manners

"All Hells Breaks Loose" jest powiedzeniem angielskim, które oznacza mniej więcej "rozpętało się piekło". Istnieje również album niemieckiej grupy trashmatalowej Destruction zatytułowany All Hell Breaks Loose wydany 2000 roku. Wydaje się jednak, że tytuł samego odcinka odwołuje się jedynie do pokazanych w nim wydarzeń. Ten sam tytuł nosił 22 odcinek 3. serii Charmed (Czarodziejki), wyemitowany 17 maja 2001 roku.

Winchesterowie nie zdążają na czas i bramy piekieł zostały otwarte, a ich czeka ostateczna rozgrywka z żółtookim demonem. Kto wyjdzie z tego żywy?

Dean musi pogodzić się z konsekwencjami walki Sama z Jake'iem. Jest zdruzgotany, nie chce jeść, odpycha pomoc Bobbiego i nie interesuje go już wojna, ani polowanie na Żółtookiego Demona. Zostaje sam z ciałem Sama i głośno wspomina ich dzieciństwo i wszystko to, co razem przeżyli. Jest przekonany, że teraz naprawdę nawalił. Udaje się więc na rozdroże, aby wezwać demona i zawrzeć z nim umowę. Demon jednak nie chce zawrzeć umowy z Deanem. Starszy Winchester negocjuje, aż w końcu demon oznajmia, że sprowadzi Sama z powrotem, ale Deanowi zostanie tylko rok życia. Zgadza się on na te warunki, a Sam powraca do żywych.

Po przebudzeniu Sam pyta, co stało się po tym, jak został ugodzony nożem, Dean jednak kłamie i odpowiada, że Bobby go "poskładał" do kupy. Starszy brat mówi Samowi, że powinien odpocząć, ale ten jest nieugięty i zaraz wyruszają do Bobby'ego.

Gdy Bobby widzi Sama żywego, jest zaskoczony i rzuca Deanowi grobowe spojrzenie. Pokazuje im mapę aktywności Żółtookiego Demona w Wyoming, na której tylko w jednym miejscu nie ma zupełnie żadnej aktywności. Sam zajmuje się mapą, podczas gdy Bobby z Deanem idą po narzędzia.

Bobby jest wściekły na Deana, że zawarł umowę z demonem, zwłascza gdy poznał jej warunki. Przerywa im jakiś hałas, chwilę potem okazuje się, że to Ellen, która przeżyła wybuch Zajazdu, która przypadkiem musiała wtedy wyjść.

Ellen przyniosła to, co Ash miał przekazać Deanowi. Jest to mapa z zaznaczonymi punktami. Bobby wyjaśnia, że są to kościoły zbudowane przez Samuela Colta, twórcy słynnego rewolweru, połączone stalowymi torami. Dean zauważa, że to wielka diabelska pułapka, a kościoły i stalowe tory mają powstrzymać demony przed wejściem lub wyjściem z niej. W samym jej środku znajduje się stary cmentarz.

W międzyczasie Jake, kierowany przez Żółtookiego Demona udaje się z Coltem na cmentarz. Już ma otworzyć za pomocą Colta drzwi od jakiejś krypty, lecz pojawiają się Bobby, Ellen oraz Winchesterowie. Jake nie może uwierzyć, że Sam żyje, bo kiedy ostatnio go widział, był przecież martwy. Jednakże to on ma nad nimi przewagę, zdobył bowiem "dar przekonywania" i każe Ellen przystawić sobie pistolet do głowy, który trzymała w ręku i strzelić, jeśli ktoś podejdzie bliżej. Ellen walczy z jego poleceniem, ale nie udaje się jej wygrać. Jake w międzyczasie czasie otwiera Coltem wrota, lecz Bobby i Winchesterowie odpychają broń od Ellen, zanim ta zdążyła wypalić, zaś Sam zabija Jake'a, ku zdziwieniu Deana, strzelając mu cztery razy w plecy i trzy razy w twarz, nawet kiedy ten błaga o litość.

Okazuje się, że tajemnicze drzwi to Wrota Piekieł. Niestety zostały już otwarte i rozpętało się prawdziwe piekło. Demony zaczęły masowo uciekać i udało im się przerwać stalowe tory, dzięki czemu Żółtooki Demon może wkroczyć na cmentarz. Chce zabić Winchesterów, najpierw atakuje Deana, jednak Sam chce go powstrzymać, ale demon go odpycha. Dziękuje następnie Deanowi za sprowadzenie z powrotem Sama, czego się nie spodziewał. Mówi, że wolał Sama od Jake'a i pyta, czy jest pewien, że to, co sprowadził jest w 100% Samem. Celuje Coltem w Deana, ale w tym momencie pojawia się duch Johna, który go powstrzymuje i próbuje wyciągnąć z człowieczej powłoki. W tym samym czasie Dean podnosi Colta i celuje demonowi prosto w serce, kończąc jego żywot. John zostaje jeszcze chwilę ze swoimi synami, uśmiecha się do nich bez słów. Ojciec roni jedną łzę i znika w jasnym świetle.

Kiedy bracia są przy Impali, Sam wypytuje Deana o wcześniejsze wydarzenia i ten w końcu wyznaje, że zginął oraz że on zawarł umowę, aby sprowadzić go z powrotem. Sam odpowiada, że zrobi wszystko, byleby tylko wyciągnąć go z tego układu. Bobby i Ellen są tuż obok nich. Bobby oznajmia, że to dopiero początek wojny, bo z piekieł uciekło wiele demonów. Winchesterowie podchodzą do bagażnika Impali, Dean wrzuca do niego Colta i mówi, tak samo jak Sam w pilotażowym odcinku po śmierci Jess, że mają robotę do zrobienia.

(autor: Caroline)

 • Piosenką otwierającą odcinek kończący dany sezon jest "Carry On My Wayward Son" grupy Kansas. Czołówka jest zmontowana z wydarzeń istotnych dla minionych sezonów, ułożonych w porządku chronologicznym. W finale All Hell Breaks Loose 2. słychać też "Don't Look Back" zespołu Boston. Ten utwór pojawił się już w odcinku pilotowym Supernatural.
 • Motyw "sprzedaży duszy", który pojawił się w odcinku All Hell Breaks Loose 2., jest dobrze znany widzom serialu. Po raz pierwszy został wprowadzony w odcinku otwierającym drugi sezon, kiedy to John Winchester zaprzedał własną duszę Żółtookiemu Demonowi w zamian za życie starszego syna. Następnie bracia mieli do czynienia z ofiarami paktów w Crossroad Blues.
 • Pierwotny scenariusz nieco inaczej nakreślał wydarzenia poprzedzające otwarcie Wrota Piekieł. Jake miał zniszczyć każdy z pięciu kościołów, położonych na wierzchołkach gigantycznego pentagramu. W jednej ze świątyń doszłoby do kolejnej walki wręcz między wybrańcami Żółtookiego Demona. W tym samym czasie Dean starałby się zapobiec otwarciu Wrót Piekieł. Przeciwko realizacji tak widowiskowego show zadziałał jak zwykle ograniczony budżet.
 • Sammy umiera tuż przed swoimi 24. urodzinami, a zostaje wskrzeszony dokładnie w ich dniu - 2 maja 2007 roku.
 • Natomiast na przeszkodzie nakręcenia odcinka "na świeżym powietrzu" po raz kolejny stanęła pogoda. Cały cmentarz, nagrobek po nagrobku, kawałek mchu po kawałku, został przeniesiony do studia.
 • W odcinku pojawia się John, ojciec chłopców. Widzowie odnoszą wrażenie, że udało mu się wydostać z piekła, jednak gdzie jest teraz? Słowa wyjaśnienia padły z ust samego Erica Kripke: "Jest w lepszym miejscu. Nie chcemy precyzować, czy w niebie, ale na pewno poza piekłem." Co ciekawe, z powodu napiętego terminarza Jeffreya Deana Morgana sceny z Johnem zostały nakręcone sześć tygodni wcześniej.
 • Twórcy serialu uwolnili z piekła nie tylko demony w postaci czarnego dymu, ale i posłane we wcześniejszych odcinkach do piekła kreatury: Kobietę w Bieli, Człowieka z Hakiem, Żniwiarza.
 • Odcinek był nominowany do Golden Reel Award 2008 w kategorii najlepsza edycja dźwięku.
 • Żółtooki Demon, odwiedzając Jake'a przy ognisku, zwraca się doń: "Gratulacje, Jake. Wygrałeś. Jesteś ostatnim na polu bitwy. Jesteś Idolem.. American Idol (Idol) to popularny amerykański program telewizyjny, mający formę reality show, którego celem jest znalezienie nowych talentów wokalnych i wypromowanie nowych gwiazd sceny muzycznej.
 • Dean, próbując powstrzymać dopiero co wskrzeszonego Sama przed natychmiastową zemstą na Jake'u: "Spokojnie, Van Dammie." Jean-Claude Van Damme to wielokrotny mistrz w kick-boxingu, a także gwiazda kilkunastu hollywoodzkich filmów akcji.
 • W finałowej scenie odcinka pilotowego Supernatural Winchesterowie stoją nad otwartym bagażnikiem Impali. Sam wrzuca do niego broń i wypowiada kwestię: "Mamy robotę do zrobienia" z hukiem zatrzaskując bagażnik. Niemalże identyczna scena ma miejsce w tym odcinku. Jednak tym razem to Dean wrzuca Colta do bagażnika i mówi "Mamy robotę do zrobienia".
 • Jake mówi, że Ava miała rację, gdy się już spróbuje, można nauczyć się więcej sztuczek Jedi. To nawiązanie do filmu Star Wars (Gwiezdnych wojen), w którym pojawia się zakon Rycerzy Jedi.
 • Kiedy kamera pokazuje rzekomo martwego, leżącego na łóżku Sama, uważny widz nie może się pozbyć wrażenia, że młodszy z Winchesterów oddycha...
 • Ciekawe, dlaczego Żółtooki Demon od razu nie nakazał Jake'owi zniszczenia fragmentu szyn i sam nie zajął się otwarciem Bram Piekieł. Nie musiałby wypuszczać Colta z rąk i jego misja być może zakończyłaby się powodzeniem.
 • Wydaje się nieco dziwne, że kiedy Wrota Piekieł są otwarte, namalowany na nich pentagram jest zwrócony jednym wierzchołkiem do góry, ma więc znaczenie ochronne. Ten rodzaj pentagramu nazywa się Pentagramem Białym i uważa się za odzwierciedlenie siły boskiej oraz symbol wyższości rozumu człowieka nad żywiołami i zmysłami. Natomiast kiedy Wrota Piekieł zostają zamknięte, pentagram kieruje się ku górze dwoma wierzchołkami, a ku dołowi - jednym. Ten rodzaj pentagramu nazywany jest Pentagramem Odwróconym, Czarnym, lub Pentagramem Baphometha. Symbolizuje wyższość żądz i emocji nad rozumem, jest powszechnie uważany za znak satanistyczny.
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jeffrey Dean Morgan jako John Winchester
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Samantha Ferris jako Ellen Harvelle
 • Fredric Lehne jako Azazel
 • Aldis Hodge jako Jake
 • Ona Grauer jako demon z rozdroża
 • Kansas - "Carry On Wayward Son"
 • Boston - "Don't Look Back"

Autor: Caroline, SSJ

previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.