Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 37
Data pierwszej emisji: 2008-02-01
Scenariusz: Sera Gamble
Reżyseria: Kim Manners

Tytuł odcinka jest zarazem tytułem piątego albumu Led Zeppelin z 1973 r. Tak samo nazywa się też utwór z innego albumu Led Zeppelin Physical Graffiti.

Wściekły duch zmarłego księdza jest uwięziony na ziemi i myśli, że jest aniołem. Zmusza ludzi do słusznych, jego zdaniem, morderstw grzeszników.

W pierwszej scenie odcinka widzimy narkomankę, która ogląda telewizję. Przypadkowo trafia na program religijny, lecz natychmiast zmienia kanał. Telewizor jednak zaczyna żyć własnym życiem, światło w pokoju miga jak szalone, a po chwili cały budynek drży w posadach. Mieszkanie wypełnia się białym światłem, jak gdyby nawiedził je anioł.

W kolejnej scenie ta sama kobieta znajduje się w szpitalu psychiatrycznym, a Sam Winchester usiłuje wydobyć z niej zeznania. Dowiadujemy się, że kobieta zadźgała nożem jakiegoś mężczyznę, ponieważ, jak twierdzi, Bóg przysłał do niej anioła z takim poleceniem. Anioł powiedział kobiecie, że mężczyzna jest „winien aż po fundamenty".

Po powrocie do motelu widok relaksującego się za pomocą specjalnego łóżka Deana nieco wytrąca nieco Sama z równowagi. Dzieli się jednak uzyskanymi informacjami z bratem. Dean nie może pomóc w prowadzeniu śledztwa, ponieważ jest poszukiwany za napad na bank. Jednak kończą mu się ćwierćdolarówki, które połyka masujące łóżko, więc starszy Winchester musi skupić się na zadaniu.

Dziewczyna, którą przesłuchiwał Sam, nazywa się Gloria Sitnik i jest święcie przekonana, że doznała objawienia anioła. Mężczyzna, którego zamordowała, nie był jednak przestępcą. Z jego akt wynika, że pracował w bibliotece, miał wielu znajomych i był gorliwym katolikiem. Dean uznaje więc, że Gloria jest zwykłą wariatką, która zabiła w imię religijnych przekonań. Sam jednak przypomina bratu, że to już druga osoba w mieście, tłumacząca swoją zbrodnię właśnie poleceniem anioła. W trakcie dyskusji wychodzi na jaw, że Dean nie wierze w anioły, czy jakąś siłę wyższą, natomiast Sam - owszem. Stanowisko Deana jest proste - wierzy w to, co widzi, a więc w demony i inne potwory. Nie widział jednak w swoim życiu żadnego anioła i nie słyszał, aby jakikolwiek łowca widział ,więc uznaje, że coś takiego nie istnieje.

Sam nie znalazł jednak żadnych dowodów na obecność demona w mieszkaniu Glorii i jedyny pomysł, na jaki wpadają, to żeby przyjrzeć się domostwu ofiary.

Kiedy Impala dociera na miejsce, widzimy zwykły dom, ale uwagę Sama przykuwa postać anioła, jakim ozdobiono drzwi zapewne z okazji mijających świąt. Gloria twierdziła, że anioł wskazał jej znak, po którym miała wiedzieć, że to tu mieszka zły człowiek. Sam przypomina sobie także zdanie o fundamencie zła i bracia schodzą do piwnicy. Potwierdza się wersja Glorii - w piwnicy chłopcy znajdują zwłoki. Zamordowany mężczyzna na pewno nie był taki święty, na jakiego wyglądał.

Tymczasem przenosimy się do mieszkania młodego mężczyzny, który najwyraźniej lubi się napić. Objawia mu się postać anioła w świetlistym blasku. Podobnie jak Gloria, uznaje go za wysłannika Boga i dokonuje morderstwa na mieszkańcu domu, przed którym pojawił się znak - figurka anioła.

Włamując się do komputera ofiary, Sam okrywa, że był on pedofilem, Dean natomiast znajduje ulotkę kościoła, do którego uczęszczał i okazuje się, że to kościół, do którego należała również Gloria.

Podając się za nowych parafian, bracia wyciągają informacje dotyczące dzielnicy. Ksiądz nie wierzy w teorię, jakoby boży wysłannik miał nakłaniać ludzi do zbrodni. Uswiadamia też Deana, że anioły są postrzegane w dużej mierze jako wojownicy Boga. Przy wyjściu z kościoła chłopcy zauważają pamiątkowy ołtarzyk, poświęcony niedawno zamordowanemu tutu księdzu. Ustalając, że duch zamordowanego pasuje na mściciela, bracia kłócą się o wiare. Sceptyczny Dean dowiaduje się, że młodszy brat jest nie tylko głęboko wierzący, ale również często się modli. Zaskoczony tą wiadomością Dean, zachowuje uwagi dla siebie i bracia schodzą do podziemi, zbadać grób zamordowanego księdza.

Kiedy Sam zatrzymuje się podziwiając figurę anioła, piwnicę rozświetla anielski blask.

Dean zniecierpliwiony guzdrzącym się młodym, wraca do holu i znajduje Sama nieprzytomnego. Domysla się, co się stało, a opowieść brata tylko potwierdza jego przypuszczenia. Na kolejną teorię o anielskich pomocnikach reaguje jednak wybuchem wspomnień o matce i jej smierci. Dean nie wierzy w opowieści o dobrych aniołach, ponieważ w jego świecie dobrych ludzi spotykają złe rzeczy, a żaden anioł nie staje w ich obronie. Stwierdza jednak, że jest w stanie zmienić swoje poglądy, jeśli dostarczy mu się konkretnych dowodów na istnienie anielskich wysłanników.

Grób ojca Gregory'ego jest porośnięty piołunem. Roslina ta jest często wiązana z martwymi i z duszami, które nie zaznały spokoju. Sam nie jest do końca przekonany, czy to dowodzi winy księdza, więc Dean postanawia przywołać ducha zamordowanego i udowodnić bratu swoja teorie.

W trakcie zakupów potrzebnych do seansu przedmiotów, Sam spostrzega młodego mężczyznę otoczonego blaskiem i uznaje, że to znak dla niego. Anioł wskazuje mu, że ten człowiek jest zły. Sam chce śledzić mężczyznę, ale Dean każe mu odprawić sean spirytystyczny, a sam rusza w pościg za wskazanym grzesznikiem.

W trakcie przywoływania duszy ojca Gregory'ego Sama zaskakuje proboszcz, który natychmiast nakazuje mu przerwać obrządek. Kiedy stara się mu uświadomić, że Sam znajduje się w domu bożym, pojawia się duch ojca Gregory'ego. Okazuje się, że po śmierci się zagubił i myśli, że jest aniołem. Uważa, że Bóg kazał mu wrócić na ziemie i „uzdrowić" dawną parafię.

Proboszcz wyjaśnia jednak, że ludzie nie mogą być aniołami, a zbrodnie, do jakich popycha parafian, na pewno nie są zgodne z wolą Pana. Bóg przecież dał wyraźnie wskazówki w przykazaniu "Nie zabijaj."

Tymczasem Dean śledzi wskazanego przez Sama mężczyznę. Najwyrazniej ma on randkę z kobietą i zabiera ją na kolacje, ale nagle przestaje być dżentelmenem. Dean w ostatniej chwili zapobiega skrzywdzeniu kobiety. Niestety, kiedy ją uwalnia, mężczyźnie udaje się uciec.

W tym samym czasie proboszcz uwalnia uwięzioną duszę księdza Gregory'ego i może on odejść w pokoju.

Dean po szalonym pościgu nagle dostrzega coś, co uznaje za wolę Boga, która kieruje wypadkami w taki sposób, że molestujący kobiety mężczyzna ginie w wypadku.

Kiedy wraca do motelu, zwraca uwagę, że Sam jest przygnębiony. Młody zwierza się bratu, że jest mu ciężko znać swoje przeznaczenia i nie móc wierzyć w jakieś wyższe dobro. Dean pociesza brata stwierdzeniem, że chyba właśnie uwierzył w owo dobro, które dane mu było zobaczyć.

(autor: acia149)


 • Obraz, który pokazuje ksiądz Winchesterom przedstawiający archanioła Michała został namalowany przez renesansowego malarza Rafaela Santi.
 • Według playlisty z komórki Deana powinien być odtwarzany utwór Kashmir Led Zeppelin, lecz zamiast niej słychać Down On Love Jamie Dunlap.

 

 • Dean ironizuje z nastawienia Glorii porównując jej wiarę w kontakt z aniołem do serialu telewizyjnego Touched by an Angel (Dotyka anioła). Serial ten emitowany w latach 1994-2003 opowiada o aniołach podróżujących po Ameryce i pomagających ludziom.
 • Po raz drugi Dean odwołuje się do tego samego serialu, kiedy mówi, że to Roma Downey zmusiła następnego człowieka do zabicia kolejnej osoby. Roma Downey to aktorka, która zagrała rolę anielicy o imieniu Monica w przywołanym serialu.
 • Na wiadomość brata, że widział anioła, Dean kpi, że pewnie teraz Sam czeka już tylko na jakiś bat-sygnał. Chodzi o odwołanie do znanej komiksowej postaci Batmana, którego policja mogła wezwać właśnie za pomocą specjalnego znaku, wyświetlanej na tle nieba sylwetki nietoperza. Wcześniej jednak wspomina o załatwieniu kapelusza dr. Seussa. Dean ma zapewne na myśli książkę dla dzieci The Cat in the Hat (Kot w kapeluszu znaną też jako Kot Prot) z 1957 r. autorstwa dr. Seussa, poświęconą postaci biało czarnego kota ubranego w biało-czerwony kapelusz. Książka ta służy jako pomoc przy nauce czytania.
 • Kiedy Gloria oglądała telewizję, słychać co prawda tylko dźwięk, ale był to program The Drew Carey Show. Amerykański sitcom emitowany w latach 1995-2004.
 • Kiedy Dean przekonuje Sama do przeprowadzenia seansu spirytystycznego, młodszy Winchester irytuje się przywołując nazwisko aktorki Whoopi Goldberg. Whoopi wcieliła się w postać medium potrafiącego kontaktować się z duchami w filmie Ghost (Uwierz w ducha) z 1990 r.
 • Po zakupieniu akcesoriów potrzebnych do odprawienia seansu spirytystycznego Sam niezbyt pochlebnie wyraża się o ich pospiesznej improwizacji, w wyniku której ołtarz zostanie zastąpiony przez podkładkę ze Spongebobem. Chodzi o postać z dziecięcej kreskówki, która jest co prawda przedstawicielem gatunku gąbek morskich o prostokątnym kształcie, ale do znudzenia przypomina kuchenną gąbkę. Początki kreskówki sięgają roku 1999 roku.
 • W czasie dyskusji na schodach kościoła Dean dopytuje się Sama, od kiedy stał się takim gościem z 700 Club. The 700 Club jest najdłużej emitowanym programem chrześcijańskim, który począwszy od 1966 r. prowadzony przez Pata Robertsona stanowi miks wiadomości, komentarzy i wywiadów dotyczących chrześcijańskiego życia.

 

-

 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • David Monahan jako ksiądz Thomas Gregory
 • Heather Doerksen jako Gloria Sytnik
 • Dan Mellor jako Frank Potts
 • Wesley Salter jako Zach Smitt
 • Denis Arndt jako ksiądz Reynolds
 • Sean Rogerson jako mężczyzna
 • Zara Taylor jako kobieta
 • Brent Fidler jako ewangelista z telewizji
 • Bob Dylan - Knocking On Heaven's Door
 • Jamie Dunlap - Down On Love
 • Doug Stebleton - There's A Good Times A Comin

Autor: Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.