Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 35
Data pierwszej emisji: 2007-01-18
Scenariusz: Matt Witten
Reżyseria: Charles Beeson

Tytułowe zabaweczki to nieco upiorny element fabuły odcinka - domek dla lalek, odwzorowujący hotel, pokazuje za pomocą mieszkających w nim lalek miejsca i sposoby zbrodni.

W pewnym hotelu następuje seria dziwnych morderstw. Wszystkie powiązanie są z jego właścicielką i jej córką, która ma "wyimaginowaną" przyjaciółkę - ducha.

W starym, zabytkowym hotelu dwie dziewczynki, Tylor i Maggie siedzą na schodach, obserwując wchodzącego człowieka. Ich matka, właścicielka hotelu, tłumaczy, że pan przyszedł zabrać ich stare zabawki. Obie dziewczynki są z tego powodu niezadowolone. Kilka chwil później mężczyzna spada za schodów, skręcając kark…

W ostatnim miesiącu w hotelu zdarzyło się kilka innych tragicznych wypadków. Miejsce zdaje się być wybitnie pechowe. Właścicielka, której rodzina od pokoleń posiadała i prowadziła ten hotel, decyduje się go sprzedać. Interes nie przynosi już dochodu - wszyscy potencjalni goście odstraszeni są złą sławą dawniej kwitnącego i często odwiedzanego miejsca.

Dowiedziawszy się od Ellen o dziwnych wypadkach, do hotelu przybywają bracia Winchesterowie. Dean jest zachwycony atmosferą i tajemniczością miejsca, żartuje, że może nawet przypadkiem wpadną tu na Freda i Daphne, bohaterów kreskówki Scooby-doo. Przy wejściu Sam zauważa na starej wazie "x" z pięcioma kropkami - znak używany do rytuałów voodoo. W recepcji jak zwykle pada pytanie, czy chłopcy chcą pokój z łożem małżeńskim.

Bracia postanawiają rozeznać się w sytuacji. Idą do właścicielki hotelu. Po drodze znajdują jeszcze jeden charakterystyczny "x" z kropkami na końcach i w środku znaku. Przez uchylone drzwi w pokoju właścicielki zauważają wielką kolekcję zabytkowych lalek. Alby je obejrzeć z bliska Dean improwizuje, że Sammy uwielbia i kolekcjonuje stare lalki i chciałby jako znawca rzucić okiem na zbiór właścicielki hotelu. Kobieta daje się namówić i w końcu wpuszcza ich do pokoju. Oprócz mnóstwa lalek, znajduje się tam też dokładny model hotelu, ze wszystkimi pokojami i wyposażeniem. Jedna z laleczek leży na dole schodów z przekręconą głową, dokładnie tak, jak mężczyzna, który zginął.

Sam pyta Tylor, córkę właścicielki, czy to ona zepsuła zabawkę. Dziewczynka zaprzecza, twierdzi, że znalazła ją w takim stanie i babcia Rose, do której należą lalki, byłaby zła za takie zachowanie. Winchesterowie zaczynają być podejrzliwi co do owej babci i chcą porozmawiać z Rose, ale właścicielka stanowczo się temu sprzeciwia, tłumacząc, że jej matka jest bardzo chora. Tajemnicza babcia staje się jeszcze bardziej podejrzana.

Chłopcy rozdzielają się. Sam ma szukać informacji w Internecie, a Dean przeprowadzić wywiad w terenie. Schodzi do hotelowego baru i rozmawia ze starszym panem, który od lat obsługiwał gości w tym miejscu. Mężczyzna opowiada Deanowi historię hotelu i rodziny właścicieli. Na jednym ze starych zdjęć uwieczniona jest babcia Rose jako mała dziewczynka, ze swoją nianią: czarnoskórą kobietą noszącą na szyi znak voodoo.

W międzyczasie życie traci kolejny człowiek - gość hotelu wiesza się w swoim pokoju na przedłużaczu.

Dean wraca do pokoju i zastaje Sama pijanego i załamanego, dlatego, że nie mógł uratować tamtego mężczyzny. Młodszy brat wymusza też na starszym obietnicę, że jeżeli Sam zacznie zmieniać się w złego, Dean go zabije. 

Rano skacowany Sam i dokuczający mu z tego powodu Dean postanawiają złożyć wizytę tajemniczej babci Rose. Włamują się do jej pokoju. Odkrywają jednak, że ze staruszką nie da się porozumieć. Kobieta najwyraźniej miała wylew. Jej córka (właścicielka hotelu) zastaje chłopaków w pokoju swej matki, Jest bardzo zdenerwowana i każe im się natychmiast wynosić z hotelu, grożąc wezwaniem policji. Chłopcy bez słowa spełniają rozkaz.

Właścicielka czyni ostatnie przygotowania do wyjazdu. Żegna ostatniego wiernego pracownika, pakuje samochód. W tym momencie dzieje się coś dziwnego: huśtawki same z zaczynają się huśtać, karuzela kręcić… Przerażenie kobiety wzrasta. W końcu jej Jaguar sam zapala silnik i jedzie prosto na nią. W ostatniej chwili Sam ratuje kobietę. Winchesterowie nie dali bowiem za wygraną i wrócili.

Dean i Sam prowadzą roztrzęsioną właścicielkę do baru i starają się jej wyjaśnić co zaszło. Orientują się jednak, że nigdzie nie widać jej córek. "Córek?" - kobieta dziwi się i mówi, że ma tylko jedną córkę, Tylor, a Maggie, to wytwór wyobraźni dziecka, wymyślona przyjaciółka. Przypomina sobie jednak, że jej matka Rose miała siostrę Margaret, która w dzieciństwie utonęła w hotelowym basenie. Winchesterowie wiedzą już, gdzie szukać dziewczynki. Cała trójka jak najszybciej biegnie jej na ratunek.

Tylor i Maggie-duch stoją nad krawędzią basenu. Duch namawia Tylor, by skoczyła. Obiecuje, że dzięki temu zostaną na zawsze razem i będą się bez końca bawić. W końcu strąca dziewczynkę do wody. Na szczęście Sammy daje radę rozbić mocną klejoną szybę, skacze i ratuje Tylor. Duch znika wezwany przez kogoś po imieniu.

Wciąż mocno przestraszone matka z córką chcą tylko zabrać babcię i odjechać jak najprędzej. Rose jednak nie żyje. Dean i Sam tak tłumaczą historię: babcia dzięki voodoo przez długi czas trzymała ducha swej siostry na odległość. Kiedy zachorowała, nie była już w stanie przeprowadzać rytuałów. Wtedy duch robił wszystko, by zatrzymać kogoś z wyprowadzającej się rodziny przy sobie. Ostatecznie babcia Rose ofiarowała swoje życie i duchy dwóch sióstr mogą teraz bawić się całymi dniami w starym hotelu…

Sam przypomina Deanowi co obiecał mu poprzedniej nocy w motelu. Dean jest wyraźnie niezadowolony, widocznie liczył na to, że jego młodszy brat nie będzie pamiętał przysięgi składanej mu, gdy był pijany.

(autor: red666panther)


 • Nazwisko meldunkowe Deana - Mahogoff, jest potocznym określeniem na wrażenie potrzeby uzyskania chwili dla siebie. Najczęściej łączone z imieniem Jack, ma dosyć dwuznaczny charakter.
 • "Najlepszym" według Deana lekarstwem na kaca jest "kanapka z tłustą wieprzowiną, podawana w brudnej popielniczce". Winchester zacytował kwestię z filmu Weird Science (Dziewczyna z komputera), opowiadającym historię dwóch kujonów, którym udaje się stworzyć i ożywić idealną dziewczynę.
 • Widząc hotel Dean wspomina Freda i Daphne. Są to dwie postaci ze znanego serialu animowanego Scooby Doo, w którym grupka przyjaciół rozwiązuje tajemnicze zagadki. Fred jest najbardziej wysportowany, zaś Daphne najładniejsza.
 • W odcinku możemy odnaleźć też kilka odwołań do The Shining (Lśnienie) w reżyserii Stanleya Kubrica. Numer pokoju (237), w którym zatrzymują się Winchesterowie jest zarazem numerem złowieszczego pokoju hotelowego z tego filmu. Kwestia jaką wypowiada Maggie o niekończących się wspólnych przyjęciach przy herbatce, jest identyczna z wypowiedzią bliźniaczek, które są zarazem parą snujących się po hotelu "Panorama" duchów.

-

 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Annie Wersching jako Susan Thompson
 • Matreya Fedor jako Tyler Thompson
 • Rob Bruner jako Robert Carlton
 • Jonathan Bruce jako Larry Williams
 • Conchita Campbell jako Maggie
 • Talia Williams jako mała Rose
 • Brenda McDonald jako babcia Rose
 • John R. Taylor jako Sherwin
 • Michael Burks - Voodoo Spell

Autor: Hypatia

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.