Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 3
Data pierwszej emisji: 2005-09-13
Scenariusz: Eric Kripke
Reżyseria: David Nutter

Woman in White, czyli Kobieta w bieli, to dziewczyna, która zamordowała swoje dzieci, a następnie popełniła samobójstwo. Jej dusza jednak błąka się po ziemi i zabija niewiernych mężczyzn.

Odcinek ten również nazywany jest Pilotem, czyli odcinkiem pilotażowym, początkowym.

Pewnej nocy w domu Winchesterów pojawia się demon, po czym zabija matkę dwojga chłopaków. 22 lata później ich ojciec, John Winchester zaginął na "polowaniu". Bracia, Sam i Dean wyruszają na jego poszukiwania.

Lawrence, w stanie Kansas, 2 listopada 1983 roku. Rodzina Winchesterów szykuje się do snu. W środku nocy Mary budzi się słysząc płacz Sama dobiegający z elektronicznej niani. Kiedy chce sprawdzić co z dzieckiem, widzi mężczyznę stojącego nad kołyską, myśląc, że to mąż wychodzi z pokoju. Jej wzrok przykuwa migocząca lampka w korytarzu, później następna i w ten sposób Mary dociera do salonu, gdzie ku swemu przerażeniu stwierdza, że John zasnął przed telewizorem. Wbiega z powrotem do Sama. Jej krzyk budzi Johna, który po dotarciu do pokoju dziecka zauważa krew kapiącą wprost do łóżeczka. Spogląda w górę i widzi żonę, która nagle staje w płomieniach. John każe Deanowi wynieść brata przed dom i po chwili do nich dołącza. Cały dom spłonął.

Uniwersytet Stanford, 22 lata później. Sam i jego dziewczyna Jessica szykują się do wyjścia na imprezę z okazji Halloween. Po dotarciu na zabawę "oblewają" zdane egzaminy Sama. Dowiadujemy się o planach Sammiego, który w poniedziałek ma rozmowę kwalifikacyjną na studia prawnicze.

W nocy budzi Sama hałas, w ciemnościach dostrzega postać, myśląc, że to włamywacz atakuje. Po chwili orientuje się, iż to jego starszy brat Dean. Nieoczekiwania wizyta brata związana jest ze zniknięciem ich ojca, który wyruszył na "polowanie" i od kilku tygodni nie ma od niego żadnych wiadomości. Dean prosi Sama o pomoc w odnalezieniu Johna. Sam nie chce wracać do przeszłości, zajmować się tropieniem duchów i zjaw. Wyjaśnia Deanowi, że pragnie żyć spokojnie i normalnie, nie chce już być łowcą.

Po namowach starszego brata Sam decyduje się pomóc ten ostatni raz. Aby odszukać ojca sprawdzają na co polował ostatnio. John sprawdzał przypadki zniknięć mężczyzn na odcinku drogi w Jericho, w Kalifornii. Dean puścił Samowi ostatnią wiadomość, którą dostał od ojca. W tle słychać głos kobiety, która szepce, że nie może wrócić do domu. Sam wyjeżdżając obiecał Jessice, że wróci przed rozmową kwalifikacyjną.

Jericho, w stanie Kalifornia. Późny wieczór. Młody mężczyzna, Troy Squire, jedzie samochodem przez las rozmawiając przez telefon ze swoją dziewczyną (Amy Hein). Nagle spostrzega przy drodze ubraną w białą sukienkę kobietę. Zatrzymuje się, chcąc upewnić się, czy nie potrzebuje pomocy. Kobieta chce by zabrać ją do domu. Troy zabiera tajemniczą autostopowiczkę. Kobieta prowokuje go i kusi. Po dotarciu na miejsce okazuje się, że dom, który wskazała kobieta, to ruina, dawno opuszczona i zaniedbana. Nagle dziewczyna znika. Troy myśląc, że to jakiś żart wchodzi do domu. Z ciemności wylatuje ptak. Przerażony chłopak w popłochu wsiada do auta i odjeżdża. Nagle kobieta pojawia się na tylnym siedzeniu samochodu. Troy traci panowanie nad autem i wjeżdża na stary most. Samochód staje, a z wnętrza dobiega krzyk mężczyzny, a na szybach pojawia się krew.

Sam i Dean w drodze do Jericho mijają stary most, na którym stoi policja prowadząca jakieś dochodzenie. Znaleziono auto bez kierowcy. Okazuje się, że jest to samochód Troya, a on sam zaginął. Dean przy pomocy fałszywych dokumentów podaje się za agenta federalnego, chcąc uzyskać jakiekolwiek informacje na temat tajemniczych zniknięć. Niestety policja nie ma pojęcia co się dzieje, nie mają żadnych podejrzanych.

Sam i Dean po dotarciu do miasteczka odnajdują dziewczynę Troya, Amy. Od jej koleżanki dowiadują się o miejscowej legendzie, dotyczącej dziewczyny, która jest autostopowiczką, a ten, kto ją podwozi znika na zawsze.

Kierując się miejscową legendą Bracia odnajdują w internecie informacje na temat niejakiej Constance Welch, która skoczyła z mostu Sylvania. Prawdopodobną przyczyną samobójstwa dziewczyny była przypadkowa śmierć jej dwójki dzieci, syna i córki.

Sam i Dean udają się na most, na którym znaleziono samochód Troya. Nagle Sam widzi dziewczynę ubraną w białą sukienkę, która skacze z mostu. W tej samej chwili samochód Deana rusza z dużą prędkością w stronę braci. Próbując się ratować Sam i Dean skaczą z mostu. Sam łapie się barierki, a Dean wpada do wody.

Bracia udają się do miejscowego hotelu, od recepcjonisty dowiadują się, że ich ojciec wynajął pokój na cały miesiąc. W pokoju Sam i Dean odkrywają, że John też wpadł na trop Constance, która według niego jest Kobietą w Bieli, zwaną też czasami Białą Damą. Teraz trzeba tylko znaleźć miejsce pochówku kobiety. Zgodnie postanowili, że może im pomóc mąż Constance- Joseph Welch.

Następnego dnia Dean idąc na śniadanie natyka się na policjantów, przeczuwając co nastąpi ostrzega brata. Starszy brat zostaje aresztowany. Podczas przesłuchania szeryf wręcza Deanowi notes Johana. W tym samym czasie Sam dociera do Josepha Welcha. Dowiaduje się, gdzie została pochowana jego żona. Przed odjazdem Winchester opowiada o przeklętych duchach zwanych "Białą Damą", widzianych na Hawajach, w Meksyku, Arizonie, Indianie. Te duchy, to różne kobiety, które łączy podobna historia. Gdy żyły, ich mężowie zdradzili je. Kobiety oszalały i zabiły własne dzieci. Potem odebrały sobie życie. Po śmierci krążą po świecie, szukając niewiernych mężczyzn by ich zabić. Mąż Constance przyznaje się do zdrad, lecz trudno uwierzyć mu, iż jego żona mogłaby zabić własne dzieci.

Na posterunku policji dostano wiadomość o strzelaninie, Dean korzystając z nieuwagi policjantów ucieka. Sam jedzie do starego domu Constance i Josepha. Nagle w samochodzie pojawia się kobieta, każe zawieść się do domu. Sam odmawia. Samochód sam rusza,a Winchester nie może się wydostać z auta. Constance wciąż powtarza, że nie może wrócić do domu. Gdy docierają na miejsce, duch próbuje uwieść Sama. W ostatniej chwili zjawia się Dean i ratuje brata. Sam wjeżdża samochodem w jej dom. Constance jest w domu i próbuje zabić braci, nagle pojawiają się duchy jej dzieci. Obejmują ją, kobieta krzyczy i cała trójka znika.

Po powrocie do domu Sam kładzie się do łóżka, jest późno. Po chwili na jego twarz spada kropla krwi. Sam z przerażeniem spostrzega na suficie ciało Jessiki, które nagle staje w płomieniach. Pojawia się Dean i wyciąga brata z płonącego budynku.

Śmierć Jessiki była ostatecznym powodem, dla którego Sam wyrusza ze starszym bratem na dalsze poszukiwanie ojca. (autor: trusia)

 • W usuniętych scenach, pokazane jest, dlaczego Dean wrócił na koniec po Sama. W radiu pojawiły się zakłócenia, co zaniepokoiło starszego Winchestera.
 • Nazwy ulic, które pojawiły się w tym odcinku są odniesieniami do ulic z rodzinnego miasta Erica Kripke, Toledo w stanie Ohio.
 • Jeden z zaginionych mężczyzn nazywał się Scott Nifong, tak jak asystent rekwizytora, pracujący przy tym odcinku, zaś inny William Durrell, pracuje jako scenograf.
 • W artykule o Constance Welch jedna z sąsiadek wypowiadających się na temat jej śmierci nazywa się Deanna Kripke. Jest to odwołanie do twórcy serialu Erica Kripke.
 • Pilot był kręcony na przełomie kwietnia i maja 2005 r. w Los Angeles.
 • Liczba punktów zdobytych przez Sama na egzaminie wynosi 174.
 • Matka Sama, Mary Winchester z domu Campbell zginęła 2 listopada 1983 r.
 • Nazwisko na karcie kredytowej Deana: Hector Afranian, na karcie Johna: Bart Afranian.
 • Dean uprzedza Sama przed policjantami słowami: „Dude, five-o. Take off”. Winchester odwołał się do serialu Hawaii Five-O, który opowiadał o pracy oddziału policji na Hawajach i był emitowany w latach 1968-1980.
 • Podczas rozmowy z dziewczyną zaginionego chłopaka, Sam wyjaśnia prawdziwe znaczenie pentagramu. Dean podsumowuje wypowiedź brata słowami: „Dziękujemy, panie ‘Niewyjaśnione Tajemnice’” (Thank you Unsolved Mysteries). Unsolved Mysteries to serial telewizyjny poświęcony dziwnym i niewyjaśnionym historiom, emitowany w latach 1988-2002.
 • W czasie rozmowy z przyjaciółmi na imprezie z okazji Halloween, Sam poddaje w wątpliwość, iż jego bliscy byliby z niego dumni twierdząc, że jego rodzina nie przypomina The Bradys. Jest to odwołanie do familijnego serialu The Brady Bunch pokazującego wzór dobrze prosperującej rodziny, emitowanego w latach 1969-1974. W odpowiedzi przyjaciel mówi, że jego rodzina, to też nie Huxtables’owie. Huxtables to nazwisko rodziny z innego serialu familijnego The Cosby Show, emitowanego w latach 1984-1992.
 • Na widok koszulki Jess, dziewczyny Sama, Dean stwierdza, że też uwielbia Smerfy. Są to małe niebieskie stworzenia zamieszkujące niewielką wioskę w lesie, ukrywające się przed złym czarodziejem Gargamelem. Świetność tej animowanej bajki dla dzieci przypada na lata osiemdziesiąte XX wieku.
 • Próbując wytłumaczyć zniknięcie ojca, Sam przypomina o duchu z Amherst. To sprawa z 1987 r., kiedy to na ulicy Princess w Amherst, mieście w Nowej Szkocji doszło do tragedii, w wyniku której zaczęły się pojawiać plotki o duchu w Amherst.
 • W Pilocie pojawiło się również odwołanie do filmu Myra Breckinridge z 1970 r. Główną bohaterkę odgrywała Rachel Welch, której nazwisko wykorzystano dla Constance Welch – ducha matki, która utopiła swoje dzieci. Ponadto Constance mieszkała przy ulicy Breckinridge.
 • Po zakończeniu walki Sam dokucza bratu wypominając mu strzelanie ze zwykłej broni do ducha, przywołując postać przyjaznego duszka Caspra, znanego z serii animowanych bajek dla dzieci.
 • Kiedy Winchesterowie opuszczają miejsce zbrodni, na widok agentów FBI Dean mówi: „Agencie Mulder, agencie Scully”. Jest to odwołanie do słynnego serialu s-f The X Files (ZArchwum X), w którym główni bohaterowie, agenci FBI nazywali się Fox Mulder i Dana Scully.
 • W czasie przesłuchania policjant próbuje przestraszyć Deana wspominając o poważnych kłopotach, w jakich się znalazł. Podczas wymiany zdań pada kwestia na temat powagi zaistniałej sytuacji: „Kwicz jak świnia” (squel like a pig). To cytat z filmu Deliverance (Wybawienie) z 1972 r. opowiadającym historię czwórki mężczyzn, którzy w trakcie wyprawy w Appalachy muszą walczyć nie tylko z naturą, ale także ze zdziczałymi mieszkańcami okolicznej wioski.
 • Tłumacząc Jess swój nagły wyjazd, bagatelizując całą sprawę stwierdza, że ojciec „pewnie zabrał ze sobą Jima, Jacka i Jose, i trzeba go sprowadzić z powrotem”. Jim, to zapewne Jim Beam, Jack, to Jack Daniels – gatunki whiskey, zaś Jose, to Jose Cuervo – gatunek tequilii. Wcześniej Sam wspomina też o pracy ojca na zmianie „Miller Time”, Miller to odniesienie do piwa.
 • Przeglądając kolekcję kaset Deana, Sam wymienia nazwy kilku zespołów heavy metalowych: Black Sabbath – brytyjska grupa powstała w 1968 r., której jednym z liderów był Ozzy Osbourne; Motorhead – również brytyjska grupa powstała w 1975 r.; Metallica – amerykański zespół założony w Los Angeles w 1981 r. przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricka.
 • Dean po zatrzymaniu jako własne podaje nazwisko Ted Nugent, to urodzony w 1948 r. amerykański wokalista i gitarzysta rockowy, kompozytor i autor tekstów. Debiutował w 1960 r., a w latach 1966-1974 był liderem grupy Amboy Dukes.

 • Z miejsca, w którym Mary znajdowała się na suficie, wydaje się raczej niemożliwe, by jej krew mogła skapywać do łóżeczka malutkiego Sama.

 

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jeffrey Dean Morgan jako John Winchester
 • Sarah Shahi jako Constance Welch
 • Adrianne Palicki jako Jessica Moore
 • Samantha Smith jako Mary Winchester
 • Steve Railsback jako Joseph Welch
 • Ross Kohn jako Troy Squire
 • Elizabeth Bond jako Amy Hein
 • Jamil Walker Smith jako Luis
 • Miriam Korn jako Rachel
 • R.D. Call jako szeryf Pierce
 • Robert Peters jako zastępca szeryfa Hein
 • Derek Webster jako zastępca szeryfa Jaffe
 • Richard Dano jako zastępca szeryfa Swartz
 • Hunter Brochu jako młody Dean
 • Alex A.J. Rassamni jako syn Constance
 • Kaitlin Claire Machina jako córka Constance
 • Cletus Young jako pracownik motelu 1.


 • AC/DC - Back in Black
 • AC/DC - Highway to Hell
 • Allman Brothers Band - Ramblin' Man
 • Classic - What Cha Gonna Do
 • Eagles of Death Metal - Speaking in Tongues
 • Kid Gloves Music - My Cheatin' Ways
 • The Living Daylights - Gasoline

Autor: -

previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.