Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 281
Data pierwszej emisji: 2017-11-23
Scenariusz: Buckner&Ross-Leming
Reżyseria: Richard Speight Jr.

"Wojna światów" to powieść s-f autorstwa H.G. Wellsa o inwazji Marsjan na Ziemię – słuchowisko radiowe na jej podstawie (w reżyserii Orsona Wellesa) z 1938 roku miejscami wywołało panikę w Stanach Zjednoczonych. W 2005 roku powstał również film w reżyserii Stevena Spielberga z Tomem Cruisem w roli głównej. 

WYŚCIG W ODNALEZIENIU JACKA - Kiedy Sam i Dean kontynuują poszukiwania Jacka, a Asmodeusz (gościnnie Jeffrey Vincent Parise) siedzi im na ogonie, wpadają na znajomego wroga. W międzyczasie Lucyferowi udaje się wymknąć z rąk Michaela (gościnnie Christian Keyes) i znajduje sobie niezwykłego, mimowolnego sojusznika.

Farrah Aviva, grająca Danielę, wcześnie zagrała PsychoGhostw 7.19 Of Grave Importance.

Erica Cerra, grająca Dumah, grała Robin w 6.22 The Man Who Knew Too Much.

Caitlin Stryker, odtwarzająca Główną Anielicę, zagrała poprzednio Stacey w 7.14 Plucky Pennywhistle's Magical Menagerie.

Początkowo zniszczony kościół, który ogrywał rolę fortecy Michała, został opisany w scenariuszu jako betonowy bunkier na pustyni, jednak scenograf Jerry Wanek dostał wolną rękę i zamiast tego zbudował kościółek.

Jak wyjawił Castiel w 8.07 A Little Slice of Kevin, anioły instynktownie znają imię każdego proroka – tych z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, co tłumaczy w jaki sposób Lucyfer jest w stanie rozpoznać Kevina Trana w wersji Świata Apokalipsy.

Od tego odcinka Lucyfer chodzi w beżowej kurtce. Wcześniej nosił beżowy prochowiec, gdy używał naczynia Castiela w sezonie 11. Co ciekawe, Jack także nosi beżowy garnitur w 13.06 Tombstone.

Bar, do którego udają się Castiel i Lucyfer, by omówić wszystko, czego się dowiedzieli, nosi nazwę "Nick's Bar. Nick to imię pierwszego naczynia Lucyfera, a poza tym "Old Nick" (Stary Nick) to kolokwialna nazwa Diabła.

Jako że odcinek wyemitowano w Święto Dziękczynienia, miał niższą od średniej oglądalność sezonu 13 na poziomie 1.24 – najniższa oglądalność przez cały czas emisji serialu. Tak się złożyło, że scenarzyści BradBuckneri Eugenie Ross-Leming w ten sposób zostali scenarzystami zarówno najmniej, jak i najbardziej oglądanego odcinka Supernatural (1.13 Route 666).

Dean: Taa, ale czy on nie jest za szybki i wściekły dla aniołów?

„Szybcy i wściekli” to cykl filmów akcji o ulicznych wyścigach samochodowych, m.in. z Vin Dieslem w jednej z ról głównych.

Kevin: Połączyłem wszystkie elementy opisane w anielskich tablicach. Oczywiście, nie robiłem tego wcześniej - nikt tego nie robił - i wszelkie przypuszczenia są jedynie przypuszczalnymi,  a nie deklaratywnymi prawdopodobieństwami, takimi, jakie są lub mogą być. Może. Bądź nie. Ale zawsze może pojawić się łyżka dziegciu w beczce miodzie.

Wyrażenie „łyżka dziegciu w beczce miodzie” to odrobina czegoś złego, mogąca zniszczyć dużo dobra. Mówi się tak również, gdy w sytuacji ogólnie dobrej i korzystnej wydarzy się coś nieprzyjemnego.

Michael: Nie pogrywaj ze mną, robaku.

Kevin: Jestem kręgowcem, nie Annelide ani  Nemotade.

Pierścienice (Annelide) to naukowa nazwa zwierząt bezkręgowych o wydłużonym ciele złożonym z szeregu pierścieni, potocznie zwanych robakami. Nemotade to łacińska nazwa nicieni.

Asmodeusz: Cóż, w takim razie jak wyjaśnisz, że Jack, niesławny Nefilim, wraz z Braćmi Winchesterami, stacjonują w twoim motelu No-Tell?

Motel No-tell (O-Którym-Się-Nie-Mówi) to slangowe określenia motelu z pokojami wynajmowanymi na godziny do igraszek miłosnych.

Ketch: Arthur był naszym rodzinnym zwycięzcą. Gwiazdą wieczoru, naszym Donnym Osmondem.

Dean: Mhm. W porządku, Marie. W takim razie jak brzmi twoja historia?

Donny i Marie Osmond to rodzeństwo, piosenkarze i aktorzy, najbardziej znani z występów gościnnych w programie rozrywkowym „Donny & Marie” nadawanym od stycznia 1976 r. do stycznia 1979 r.

Sam: Dobrze. Na miłość, wiemy, że Mama zastrzeliła Arthura i wiemy, że zatopiliśmy jego ciało w kanałach. Więc nawet jeśli to dziwaczne, a tak – jest dziwaczne, to codziennie trafiamy na coś równie dziwnego.

Dean: Tak, ale to dziwność w stylu „Ripley'sBelieve It or Not!”, czyli dziwne jak jasna cholera. Zaczynam myśleć, że dziwność Ketcha znajduje się za bramką numer dwa.

Ripley's Wierzcie lub Nie! (ang.Ripley'sBelieve It or Not!) – seria książek, komiksów, filmów i audycji radiowych, a także sieć muzeów poświęcona wszystkim nietypowym, dziwnym i szokującym rzeczom z całego świata.

Lucifer: Rzuć ostrze, Dumah. Wahasz się? To nie jedna z tych chwil „zrobiłaś mi dzień”, no nie? Dobra. Buch i pa.

Wyrażenie „zrobić komuś dzień” rozpowszechnił Clint Eastwood jako Brudny Harry Callahan. Ogólnie oznacza, że coś poprawiło nam humor na cały dzień.

Sam: Znasz imię?

Dean: Nie… Ale… z opisu… Zły Pułkownik Sanders. Asmodeusz.

Pułkownik Harland Sanders pochodził z Południa Stanów. Założył słynną sieć fast foodową KFC - Kentucky Fried Chicken. Ksywkę „Zły Pułkownik Sanders” przypisał Asmodeuszowi fandom Supernatural krótko po jego pierwszym pojawieniu się, ze względu na południowy akcent i biały garnitur.

  • "Blues Are Turning Black" Stephen Emil Dudas

Autor: beata101,Maire

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.