Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 279
Data pierwszej emisji: 2017-11-09
Scenariusz: Steve Yockey
Reżyseria: John Showalter

Tanatologia to nauka o śmierci człowieka, zwłaszcza o jej przyczynach i towarzyszącemu śmierci żalowi.

BILLIE POWRACA...ALE NIE TAK JAK PRZEDTEM - Podczas rozwiązywania sprawy związanej z duchem obłąkanego lekarza, Sam i Dean otrzymują pomoc od nieoczekiwanego źródła - Billie (gościnnie Lisa Berry). Castiel znajduje sposób by wrócić do Winchesterów.

Alisen Down, która zagrała Penny Raider, wcześniej pojawiła się jako Alice Cassity w 8.14 Trial and Error.

Siedziba Dr. Avery Meadows' Mental Health Center została wcześniej wykorzystana jako posiadłość dr Eleanor Visyak w San Francisco w odcinku 6.12 Like a Virgin, zwłaszcza główna klatka schodowa i schody, jak i okno z witrażem z Joanną D’Arc.

Kiedy Dean wyjmuje strzykawki – jedną do wprowadzenia w stan śmierci klinicznej, drugą – do wybudzenia, na taśmie przyklejonej na zestawie można przeczytać: „Dr Robert. W nagłych wypadkach”. Dr Robert to lekarz, który po raz pierwszy wprowadził Deana w stan śmierci klinicznej w odcinku 6.11 Appointment in Samarra.

Sam: Dean, mówisz o zabiciu się.

Dean: I co? Ha, wcześniej działało.

Dean wcześniej „zabił się” przy dwóch różnych okazjach – po raz pierwszy w 6.11 Appointment in Samarra i później w 11.17 Red Meat. W obu przypadkach przywoływał w ten sposób Żniwiarzy, w tym Billie.

Billie: Odkąd dostałam tę… nową pracę, dostrzegam szerszy obraz. Wiesz, co widzę? Ciebie. I twojego brata. Jesteście ważni.

Dean: Dlaczego?

Billie: Macie robotę do wykonania. To wszystko, co powinieneś wiedzieć. A wierz mi, bycie zmuszoną, by mieć oko na kogoś z ludzi, tym bardziej Winchesterów, mnie nie bawi. Więc… kiedyś umrzecie, ale powiadam… żyjcie.

Pod koniec odcinka pilotowego widać ujęcie Deana i Sama stojących nad bagażnikiem Impali. Gdy Sam wrzuca broń do środka, mowi „Mamy robotę do wykonania” i zamyka bagażnik. Pod koniec 2.22 All Hell Breaks Loose: Part Two scenę tę zastępuje podobna, z odwróconymi rolami braci – to Dean wrzuca Colta do bagażnika i mówi „Mamy robotę do wykonania. W 4.01 Lazarus Rising, kiedy Dean pyta Castiela, dlaczego wyciągnął go z Piekła, ten odpowiada: „Ponieważ mamy dla ciebie robotę do wykonania”. W 7.19 Of Grave Importance tego samego wyrażenia używa Bobby, by wyjaśnić swoją obecność pod postacią ducha. Stwierdzenie pojawia się także na początku odcinka 10.05 Fan Fiction, po tym jak Dean oznajmia, że znalazł sprawę.

Dean: Co z Jackiem?

Sam: On, hm, dorwał się do moich starych DVD z filmami fantasy: „Czerwoną Sonią”, „Władcą zwierząt”, ehm, „Władcą zwierząt 2” – wiesz, tym z podróżującym w czasie fretkami.

Dean: Taa. Rany, nigdy się nie dowiem, jak w ogóle udało ci się z kimś przespać.

„Czerwona Sonia” to film fantasy oparty na postaci barbarzyńskiej wojowniczki z komiksów Marvela. „Władca zwierząt” i „Władca zwierząt 2: Przez portal czasu” to także filmy z gatunku fantasy o wojowniku imieniem Dar, który potrafi porozumiewać się ze zwierzętami. W drugim z filmów podróżuje on w czasie ze swymi zwierzęcymi towarzyszami, w tym fretkami Kodo i Podo.

Dean i Sam używają aliasów „agent Page i Plant”, w nawiązaniu do gitarzysty i wokalisty Led Zeppelin, Jimmy Page’a i Roberta Planta. Jak dowiadujemy się z odcinka, to ksywki bardzo często używane przez braci, choć to Sam zwykle używa nazwiska Page.

Dean: O co chodzi z tymi przerażającą jak cholera maską?

Sam: To maska zarazy. Kiedyś używali ich lekarze. Myśleli, że uchronią ich przed chorobą. K aresztowano Meadowsa, nosił jedną z  nich. Musieli go przygwoździć do podłogi, by ją z niego ściągnąć.

Używany w XVII wieku we Francji (i nie tylko) strój „doktora zarazy” obejmował płaszcz do kostek i maskę przypominającą dziób ptaka, która miała chronić przed chorobami przenoszonymi drogą powietrzną. Masek używano podczas epidemii już od  XIV wieku. Długie dzioby były takie nie bez powodu. Wkładano tam zioła i wonne olejki, które miały tłumić fetor rozkładających się zwłok i chronić przed zakażeniem.

Dean: Co jest, doktorku?

To wyrażenie używane przez Królika Bugsa z kreskówek Warner Brothers.

Dean: Zrozum, nie możemy pogadać z nimi po tej stronie Zasłony, więc zamierzam przejść na drugą stronę. Mam zamiar przepytać te wszystkie Kacperki, póki nie dowiemy się, gdzie ten świr ukrył ciała.

Kacper to tytułowa postać ze znanego serialu animowanego „Kacper, przyjazny duszek”. Winchesterowie przy licznych okazjach mają zwyczaj nazywać duchy „Kacperkiem” lub „Kacperkami”.

Dean: Nie, widziałem, jak Cas cię zabił.

Billie: I jak to się dla niego skończyło? Zabawne słyszeć, jak Winchesterowie mówią o ostateczności śmierci. Ta rzeczywistość – ma swoje zasady, Dean. Tak wiele zasad. A jedną z nich jest…? Zabij jedną inkarnacje Śmierci, tak jak ty to zrobiłeś, a kolejny Żniwiarz, który umrze, zajmie Jej miejsce. Tak więc… gdy Castiel wbił mi ostrze w plecy, okazało się, że… awansowałam. Nowa praca. Nowa ja.

Billie przejmująca rolę Śmierci nawiązuje do powieści fantasy z 1983 roku „On a pale horse” Piersa Anthony’ego, w której główny bohater, Zane, zabija Śmierć i zostaje zmuszony, by zająć jej miejsce.

Dean: Syn Lucyfera. Jack. Kiedy się narodził, stworzył małe przejście.

Billie: „Małe przejście”? Do innego świata? I wy tam przeszliście?

Dean: Mhm. Tak, powiedziałbym, że to, uch, nie Kraina Słodkości.

Candyland (Kraina Słodkości) to planszowa gra (i plaformówka) o tej samej nazwie, rozgrywana na planszy stworzonej ze słodyczy, ciastek i cukierków.

Notatniki Śmierci zawierające informacje o rożnych możliwych sposobach, jak zginie Dean, przypominają te z mangi i anime „Death Note”, w których shinigami, bogowie śmierci, zapisują imiona ludzi i daty ich śmierci w ich własnych Notatnikach Śmierci.

  • "It's Never Too Late"  Steppenwolf


Autor: beata101,Maire

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.