Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 276
Data pierwszej emisji: 2017-10-19
Scenariusz: Leming& Buckner
Reżyseria: Thomas J. Wright

Sam (Jared Padalecki) i Dean (Jensen Ackles) zaczynają badać do czego Jack (Alexander Calvert) jest zdolny ze swoimi mocami. Niespodziewana wizyta Donatello (gościnnie Keith Szarabajka) alarmuje braci, że do ochrony Jacka potrzebna jest ochrona większa niż ta, którą Winchesterowie mogą zapewnić. Pojawia się nowy Książę Piekła - Asmodeusz (gościnnie Jeffrey Vincent Parise), który pod nieobecność Lucyfera (Mark Pellegrino) stawia sobie za cel dotarcie do Jacka.

 

Drexel: Lord Lucyfer obiecał, że wróci. Wyciągnie nas z chaosu. Sprawi, że Piekło znów będzie wspaniałe.
„Sprawić, by Piekło znów będzie wspaniałe” to gra słów związana ze sloganem używanym w kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa „Sprawić, by Ameryka znów była wspaniała.”

Demon Asmodeusz w żydowskim folklorze był uważany jest za króla Shedim. Został wymieniony jako Książę Piekieł w Klasyfikacji Demonów Binsfelda, gdzie byłuważany za demona związanego z grzechem pożądania.

Asmodeusz: W tym momencie musimy skupić się na synu.
Drexel: Po nim też nie ma śladu, proszę pana. Może to nagła śmierć łóżeczkowa?
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt, znany również jako SIDS, to nagła, niewyjaśniona śmierć niemowlęcia, zwykle następująca w godzinach od 00:00 do 09:00, podczas snu.

Asmodeusz: Dawno temu, chcąc sobie zasłużyć, uwolniłem Shedim.

W folklorze żydowskim Shedim są traktowane jako demony lub złe duchy. Uważa się, że były potomkami demonów wężokształtnych, lub potomstwem demona Azazela i Naamah. W jednej z legend mówi się o nich jako o pierwszych ludziach, których Bóg tworzył i nie dokończył, bo nadszedł szabat i musiał odpocząć. W tradycji żydowskiej i islamskiej Shedim podążają za Asmodeuszem, który jest ich królem.

Odcinek Scooby-Doo, który oglądał Jack to „Ten Śnieżny Duch". W odcinku 16 sezonu 13 Supernatural znalazł się w świecie Scooby-Doo.

Gdy Jack otwiera Biblię, trafia na „Pieśń na pieśniami” Salomona, mówiącą o miłości i pożądaniu, co może być odniesieniem do Asmodeusza, uważanego za demona żądzy.

Jack: W tej książce, wspomina się o moim ojcu. Nie Castielu, ale Lucyferze.

Dean: Och, tak. Taa, on jest… ważny w Biblii. Dostał mnóstwo czasu antenowego.

Jack: A wy... znaliście go?

Sam: Cóż, niełatwo go poznać. Bywa, hm, czasem bywa trudny.

Dean: Jest Szatanem.

Lucyfer pojawia się w Księdze Izajasza 14:12. W łacińskim przekładzie Biblii (Wulgacie)pojawia się jako Jutrzenka (Gwiazda Zaranna).

„Jakże to spadłeś z niebios, Jaśniejący, Synu Jutrzenki? Jakże runąłeś na ziemię, ty, który podbijałeś narody! A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy.Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym.A oto strącony jesteś do krainy umarłych, na samo dno przepaści.Ci, którzy cię widzą, spoglądają na ciebie, przypatrują ci się uważnie: Czy to jest ten mąż, który był postrachem ziemi, trząsł królestwami?Ziemię obracał w pustynię, grody jej burzył, swoich jeńców nie wypuszczał na wolność?

Współcześnie uważa się, że "Gwiazda Zaranna" nie odnosiła się do upadłego anioła, lecz do bezimiennego króla Babilonu.

Sam: Wszystko w porządku?

Donatello: Ach, właściwie tak. Zostałem bez duszy, oczywiście, dzięki Amarze. To trochę jak utrata ślepej kiszki. Nigdy tak naprawdę nie zauważasz czegoś podobnego, dopóki to masz. Teraz, kiedy staję na moralnym rozdrożu, zadaję sobie pytanie: "Co zrobiłby w tej sytuacji pan Rogers?" I dopóki się tego trzymam, zwykle pozostaję dobry.

"Pan Rogers" odnosi się do Freda Rogersa, przemiłego gospodarza programu dziecięcego "Mister Roger'sNeighborhood".

Donatello: Ach. Odwieczna zagadka – urodzenie czy wychowanie.
Dean: Hej.
Sam: Stary...
Donatello: Och. Mówiąc z punktu widzenia nie proroka, ale naukowca, nie sądzę, że wychowanie go wchodziłoby w grę. To tak, jakby poprosić lwa, by nie był lwem.
Sam: Ale to nie jest lew! To jest człowiek!
Donatello: Z silną dawką boskiego soczku.
Dean: Dobra, starczy, mam dosyć, dobrze? Bo on nie jest Bogiem, nie jest Casem, nie jest Simbą. To cholerny diabeł.

„Zagadka – urodzenie czy wychowanie” odnosi się do pytania, czy charakterdanej osoby kształtuje się pod wpływem genetyki (urodzenia, natury) czy bardziej pod wpływem środowiska wychowania.
Simba jest postacią z filmu Disneya „Król Lew” (zainspirowanego „Hamletem” Williama Szekspira). Simbabył synem, następcą tronu, przyszłym królem.

Lucyfer: Żartował? Mam na myśli, że nawet w krainie Bizarro anioł nie będzie próbował...
"Kraina Bizarro" odnosi się do nazwy wywodzącej się z komiksów o Supermanie, która od tego czasu stała się powszechnie używana na opisanie alternatywnego wszechświata, podobnego do naszego, ale różniącego się od niego w jakiś znaczący sposób.

Sam: Wciąż pojawiają się coraz to nowi żółtoocy, nie?

Dean: Mm-hm. I miejmy nadzieję, że ten czwarty Książę Piekieł jest ostatnim Kardashianem w rodzinie.
Rodzina Kardashianów stała się sławna m.in. dzięki długiemu, paradokumentalnemu serialowi telewizyjnemu o ich życiu.

 

EricBreker, który grał łowcę ze świata Apokalipsy, wcześniej grał policjanta w 3.14 Long-Distance Call.

Mark Sweatman, który grał tatuażystę, wcześniej zagrał brata Lizzie w 4.11 Family Remains.

AubreyAmson, który grała barmankę, pojawiła się już jako Hannah Thompson w 5.15 Dead Men Do not WearPlaid.

Sam stracił swój tatuaż przeciwdemoniczny, gdy Castiel wypalił go, aby umożliwić Crowley’owiwyrzucenie anioła Gadreela z jego ciała. W tym odcinku dowiadujemy się, że Sam ma nowy tatuaż na piersi, który wykonał kiedyś po wydarzeniach z 9.10 Road Trip.

Nazwa baru, do którego Dean idzie na drinka -„Black Spur Bar”została użytawcześniej w odcinku 10.01 Black i wtedy bar mieścił się przy 156 Knife River Road w Beulah w Północnej Dakocie. Figurka małpki z kontuaru baru pojawiła się już w „Harvelle's Roadhouse”, np. w odcinku 2.21 AllHell Breaks Loose: Part One.

Gdy Asmodeusz mówi Deanowi, że jego "matka" nigdy by za nim nie stanęła, być może ma na myśli Lilith, która była pierwszym demonem stworzonym przez Lucyfera.

Po raz pierwszy od odcinka 9.11 First Born, w rozwiązaniu sprawy pomógł „Pamiętnik Johna Winchestera”. Przed "First Born" posiłkowano się nim jako źródłem informacji przynajmniej raz na sezon. Od czasów "First Born" pojawił się jedynie w sezonie 12, kilka razy przeglądany przez Mary.

 

  • "Blades" The Zellots
  • "Graveyard Shift" Lynda Kay

 


Autor: beata101,Maire

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.