Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 107
Data pierwszej emisji: 2010-05-13
Scenariusz: Eric Kripke, Eric Gewirtz
Reżyseria: Steve Boyum

Pojęcie wywodzące się jeszcze z antycznej Grecji, wykorzystane m.in. w "Agamemnonie" Ajschylosa. Według mitologii, łabędzie tuż przed śmiercią śpiewają najpiekniejszą pieśń w swoim życiu, za sprawą wstępującego w nie Apollina. Dziś mianem "łabędziego śpiewu" często określa się ostatnie dzieło artysty, kończące jego karierę, czy jakąkolwek działaność w jej schyłkowej fazie.

Ulubiony zespoł Deana, Led Zeppelin, zakładając własną wytwórnię płytową, nadał jej miano "Swan Song Records". Nazwa odnosiła się do tytułu jednego z pięciu nigdy nie wydanych przez Led Zeppelin utworów. Piosenka Swan Song ujrzała światło dzienne dopiero po rozpadzie Zeppelinów, gdy Jimmy Page umieścił ją w zmienionej wersji na swojej pierwszej płycie nagranej z zespołem The Firm. Z wytwórni "Swan Song Records" wyszły albumy takich wykonawców jak Bad Comapny, The Pretty Things, Maggie Bell i innych.

Nadchodzi ostateczna rozgrywka pomiędzy Piekłem a Niebem. Koniec świata jest bliski. Sam i Dean zdają sobie sprawę, że są bezradni i podejmują niezwykle trudne decyzje, które zmienią ich życie na zawsze.

Prorok Chuck spisuje historię samochodu Winchesterów, Impali. Dokument nosi tytuł "Łabędzia pieśń". Impala, kupiona przez ojca zamiast rodzinnego vana, była dla chłopców domem od niepamiętnych czasów, ale okazuje się, że jej znaczenie jest o wiele większe – Chuck nazywa ją najważniejszym obiektem we wszechświecie. 

Tymczasem Winchesterowie raczą się piwem na złomowisku Bobby'ego. Dean oznajmia, że będzie wspierał brata w dążeniu do przejęcia władzy nad Lucyferem i zamknięcia go w klatce. Sam czuje, że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność, bo to on był tym, który klatkę otworzył. Winchesterowie muszą się przygotować do walki i zapewnić Samowi ogromną ilość demonicznej krwi do wypicia. 

Apokaliptyczne omeny prowadzą Sama, Deana i Bobby'ego do Detroit. W drodze anioł ucina sobie drzemkę. Dopiero wówczas bracia zdają sobie sprawę, jak mało sił ma ich przyjaciel, który jest już właściwie zwykłym człowiekiem. Sam wymaga na Deanie obietnicę – jeżeli ich plan wypali, ma nie szukać sposobów na przywrócenie młodszego brata do życia. Musi pogodzić się z jego utratą, a następnie odnaleźć Lisę Braeden i spróbować stworzyć z nią i jej synem rodzinę.

W Detroit Sam żegna się z towarzyszami walki. Bobby udziela mu słów wsparcia, a Castiel obiecuje opiekować się Deanem i Bobbym po jego śmierci. Następnie młodszy Winchester spożywa demoniczną krew i jest gotowy do walki o losy świata z bratem u boku. 

Chuck dalej opisuje losy Impali. Samochód miał wszystko to, co mają inne samochody, ale miał też pewne rzeczy, których pozostałe samochody nie miały, jak na przykład wypełniony bronią podwójny bagażnik. Najważniejsze jednak było to, co przez lata Winchesterowie zostawiali w aucie: żołnierzyki Sama, klocki lego Deana, wyryte inicjały chłopców. Nawet po wypadku, z którego Impala wyszła całkowicie zmasakrowana, Dean zadbał o odbudowanie wszystkich detali. Chuck stwierdza, że Lucyfer nigdy się Impalą nie zainteresował, a powinien. 

W Detroit Sam staje naprzeciw Lucyfera, którego dotychczasowe ciało zaczyna się psuć i mówi, że zgadza się na opętanie, ale żąda bezpieczeństwa dla swojej rodziny. Jednak Lucyfer dobrze wie, że Winchester ma pierścienie Jeźdźców i tak naprawdę zamierza go ponownie zamknąć w klatce. Sam nie zmienia zdania i ponownie mówi „tak”. Kiedy Lucyfer przejmuje władzę nad jego ciałem, Dean otwiera drzwi do klatki. Niestety, Lucyfer nie ma najmniejszego zamiaru dać się w niej zamknąć, chociaż przez chwilę udaje, że Sam ma nad nim władzę. Następnie zabiera pierścienie, zamyka klatkę i znika.

Lucyfer prowadzi rozmowy z pozostającym w nim Samem. Pokazuje mu krąg ludzi, których Sam dobrze znał w swoim życiu. Wszyscy okazują się być wysłannikami Azazela, którzy nad nim czuwali. Lucyfer po kolei zabija demony i pyta Sama, czy dobrze się bawi. 

Dean, Castiel i Bobby oglądają telewizyjne wiadomości, które donoszą o kolejnych kataklizmach na świecie. Wygląda na to, że apokalipsa na dobre się rozpętała. Zarówno anioł, jak i starszy łowca, porzucili już wszelką nadzieję, jednak Dean telefonuje do Chucka. Prorok zdradza mu, że ostateczne starcie pomiędzy Lucyferem a Michałem odbędzie się na cmentarzu niedaleko Lawrence, rodzinnego miasta Winchesterów. Castiel twierdzi, że Dean nie może już nic zrobić poza obejrzeniem morderstwa brata. Wówczas Dean odpowiada, że nie pozwoli, aby Sam umierał w samotności. 

Na cmentarzu Lucyfer staje twarzą w twarz z Michałem w ciele Adama. Młodszy brat wspomina konflikt, w jaki wszedł z ich ojcem, Bogiem. Zachęca Michała, aby się do niego przyłączył, nie próbował zwalczyć. Archanioł uważa, że Lucyfer oskarża o swoje wyobcowanie wszystkich, tylko nie siebie samego i pozostaje tylko zbuntowanym dzieckiem. Michał zamierza iść za rozkazami ojca i zgładzić młodszego brata.

Wtedy na cmentarzu rozbrzmiewają donośne dźwięki rockowej muzyki – to Dean nadjeżdża swoją Impalą. Następnie próbuje porozumieć się z Samem. Michał jest oburzony tą próbą zakłócenia walki. Pojawia się Castiel z Bobbym. Anioł ciska w archanioła koktajlem Mołotowa zrobionym na świętym oleju – Michał płonie i na jakiś czas znika. Lucyfer jest wściekły, że ktoś ośmielił się zaatakować jego brata i zabija Castiela. Kiedy Bobby do niego strzela, skręca mu kark. Następnie dotkliwie bije Deana, który nie podejmuje żadnych prób walki. 

Nagle w karoserii Imapli odbija się światło – Lucyfer spogląda w kierunku samochodu i widzi ołowianego żołnierzyka wychylającego się z popielniczki. Powraca fala wspomnień. Wykorzystując moment dekoncentracji, Sam przejmuje kontrolę nad zbuntowanym aniołem i samodzielnie otwiera drzwi do klatki. Spogląda na zmasakrowaną twarz Deana i zapewnia go, że wszystko jest w porządku. Pojawia się Michał, który próbuje powstrzymać Sama przed skokiem w otchłanie piekieł. Ostatecznie obaj wpadają do klatki. Ziemia zamyka się nad nimi, pozostawiając Deana w rozpaczy.

To jednak jeszcze nie koniec – pojawia się Castiel i uzdrawia Deana, a następnie przywraca Bobby'ego do życia. Aniołowi wróciły wszystkie moce, a nawet wydaje się być silniejszy. Wszystko to przypisuje boskiej ingerencji. Zamierza wrócić do nieba i zaprowadzić tam porządek. 

Dean jest wściekły na Boga, że dopuścił do śmierci Sama. Cas wyjaśnia, że przecież dostał, czego chciał – powstrzymał apokalipsę. Życie na Ziemi może toczyć się dalej, pozostawiając niebo i piekło w oddali. 

Chuck kontynuuje swoją opowieść. Okazuje się, że Dean opuści Bobby'ego na bardzo długi czas, porzucając życie łowcy. Pomimo palącego pragnienia, aby wrócić Samowi życie, nie zrobi nic, dotrzymując obietnicy. 

Dean staje w progu domu Lisy. Jest całkowicie złamany. Kobieta zaprasza go do stołu. Wraz z Benem siadają do kolacji. Tymczasem na dworze, pod mrugającą latarnią, przygląda się im zachowujący kamienną twarz Sam. 

Siedzący przed komputerem Chuck kończy opowieść. Uważa, że Winchesterowie zdali egzamin, przed jakim postawił ich Bóg. Wobec walki dobra i zła, aniołów i demonów, oni wybrali rodzinę. Następnie Chuck stwierdza, że zakończenia zawsze są trudne, ale przecież tak naprawdę to nic się nigdy nie kończy. Wpisuje słowo „Koniec” na dole dokumentu, po czym znika. 

 • Chuck mówi, że Impali zjechała z taśmy montażowej 24 kwietnia 1967 roku. Eric Kripke obchodzi 24 kwietnia urodziny.
 • Pierwszym właścicielem Impali był Sal Moriarty. Jego imię i nazwisko stanowi połączenie personaliów bohaterów powieści Jacka Kerouaca W drodze (On The Road, 1957 r.): Sala Paradise i Deana Moriarty'ego. Eric Kripke przyznał, że powieść o podróży dwojga przyjaciół przez Amerykę była dla niego wielką inspiracją przy tworzeniu serialu.
 • W odcinku Dean porównuje Bobby'ego do mistrza Yody, a Lucyfer nazywa Sama „młodym Skywalkerem”. Jest to wyraz wielkiej fascynacji Erica Kripke cyklem Gwiezdne Wojny. Ponadto scenarzysta odcinka,  Eric "Giz" Gerwirtz, jest autorem dwóch bardzo popularnych gier Star Wars, natomiast producentka Julie Siege pracowała nad animowaną serią Wojna Klonów.
 • "Stull Cemetery", na którym dochodzi do spotkania Lucyfera z archaniołem Michałem, rzeczywiście znajduje się niedaleko Lawrence w Kanzas. Istnieje wiele ludowych podań związanych z tym miejscem. Jedno z nich mówi, że na cmentarzu znajdują się wrota piekieł.
 • Podczas 5. sezonu zostało dwukrotnie wspomniane, że Sam powie Lucyferowi „tak” w Detroit:
  - w odcinku The End Dean z przyszłości zdradził, że Sam zgodził się na opętanie w Detroit,
  - w odcinku Abandon All Hope sam Lucyfer stwierdził, że młodszy Winchester odda mu się w Detroit, w ciągu najbliższych 6 miesięcy.
  Abandon All Hope został wyemitowany 19 listopada 2009 roku, a Swan Song – 17 maja 2010 roku, tak więc linia czasowa z przepowiedni Lucyfera została zachowana.
 • Omeny apokalipsy, o których Bobby mówi Deanowi, są następujące:
  - cyklon w Tampie (Floryda),
  - duży spadek temperatury w Detroit,
  - gwałtownie rozprzestrzeniające się pożary w Los Angeles.
  Tymczasem  wiadomościach są podawane informacje o następujących wydarzeniach:
  - trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.6  w Polsce
  - trzęsienie ziemi o magnitudzie 8.1  w Bostonie
  - kolejne trzęsienia ziemi w Hong Kongu, Berlinie i Iranie.
  Stopnie magnitudy wyrażają energię wyzwalaną w trakcie trzęsienia ziemi. Magnituda równa 0 lub ujemna oznacza wibracje rejestrowane tylko przez aparaturę pomiarową, zaś magnituda równa 9,5 (wartość magnitudy najsilniejszego, udokumentowanego instrumentalnie trzęsienia ziemi) powoduje zmiany w otaczającym krajobrazie.
 • Swan Song to ostatni odcinek, który wymienia Erica Kripke jako showrunnera serialu. Z rozpoczęciem prac nad kolejnym sezonem stanowisko zajęła Sera Gamble, natomiast Eric pozostał konsultantem.
 • Lucyfer, zwracając się do Sama "I'll bet a fiddle of gold against your soul 'cause I think I'm better than you" (dosł. "stawiam złote skrzypce przeciw twojej duszy, bo myślę, że jestem lepszy od ciebie") cytuje słowa piosenki country Charliego Danielsa "Devil Went Down to Georgia".  Piosenka opowiada o spotkaniu Johnny'ego z diabłem, który wyzywa go na muzyczny pojedynek. Jeśli chłopak wygra, otrzyma złote skrzypce, jeśli przegra – diabeł zabierze mu duszę.
 • Dean: Moje piekło przy twoim to Graceland!
  Graceland to posiadłość Elvisa Presley'a estate w Memphis, w Stanie Tennessee. Obecnie znajduje się w nim muzeum.
 • Dean: Co teraz robimy?
  Castiel: Sugerowałbym, aby zaopatrzyć się w duże ilości alkoholu i zaczekać na nieuniknioną falę uderzeniową.
  Dean: Dzięki, Bukowski.
  Henry Charles Bukowski był poetą i prozaikiem, znanym m.in. dzięki cyklowi powieściowemu, w którym stworzył postać alkoholika i "ćmy barowej" − Henry'ego Chinaskiego.
 • Kaseta, którą Dean umieszcza w magnetofonie, kiedy wjeżdża na cmentarz, jest opatrzona plakietką z podpisem Kimma Mannersa "Kick it in the ass!"
 • Lucyfer: Więc jedziesz na Ovaltine?
  Ovaltine to mleczny napój o różnych smakach, ze sporą ilością cukru, dodający energii. W odcinku In The Beginning Azazel powiedział, że "krew demonów, jest lepsza, niż Ovaltine, witaminy i minerały". W polskich napisach Ovaltine został zastąpiony Red Bullem.
 • W odcinku pada kilka nawiązań do rzekomego związku Jezusa z jawnogrzesznicą Marią Magdaleną. Dean żartuje z Chucka, że ma słabość do "dziewic-dziwek", kiedy prorok odbiera telefon i pyta, czy to "pani Magda". Na okładce pisemka dla panów, które Chuck trzyma na biurku, znajduje się właśnie hojnie obdarzona przez naturę panna Magda.
 • Lucyfer: Wybacz, jeśli jest trochę mroźno. Większość ludzi myśli, że parzę, a jest dokładnie na odwrót.
  W poemacie Dantego Boska Komedia znajduje się opis części piekła, w której przebywają najwięksi grzesznicy, skazani na wieczne potępienie. W samym środku Inferno znajduje się szatan, uwięziony wraz z grzesznikami w jeziorze skutym lodem. Opis ten stanowi kontrast wobec popularnych wyobrażeń o piekle pełnym ognia.
  Serialowy Lucyfer pokazuje, że znane są mu wyobrażenia ludzkości na swój temat i że ma do nich dystans, kiedy np. rysuje widły na skutym mrozem oknie.

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Misha Collins jako Castiel
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Rob Benedict jako Chuck Shurley
 • Mark Pellegrino jako Lucyfer
 • Jake Abel jako archanioł Michał
 • Cindy Sampson jako Lisa Braeden
 • Anthony Harrison
 • Kansas "Carry On Wayward Son"
 • Def Leppard "Rock of Ages"

Autor: SSJ, red666panther, Caroline

previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.