Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 106
Data pierwszej emisji: 2010-05-06
Scenariusz: Sera Gamble
Reżyseria: Phil Sgriccia

Tytuł odcinka jest odniesieniem do piosenki grupy Iron Maiden "Two Minutes to Midnight" (1984 r.)

"Za dwie minuty północ" to także symboliczne ujęcie nadchodzącego końca świata, związane z tzw. Zegarem Zagłady, prowadzonym od 1947 roku przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Zegar pokazuje zawsze "x" minut do północy, gdzie "północ" oznacza koniec ludzkości.

Liczba minut przed północą, biorąca pod uwagę stopień zagrożenia nuklearnego, środowiskowego i technologicznego, jest systematycznie uaktualniana. Zegar wskazuje aktualnie sześć minut do północy.

Crowley mówi Bobby'emu, że poda mu miejsce przebywania Śmierci, ostatniego Jeźdźcy Apokalipsy, w zamian za jego duszę. Wiedząc, iż Sam i Dean potrzebują czwartego pierścienia, aby powstrzymać Apokalipsę, Bobby niechętnie wyraża zgodę. Bracia stawiają czoła Zarazie, lecz zostają zainfekowani przez śmiercionośnego wirusa, w ich imieniu musi interweniować Castiel. Dean spotyka się ze Śmiercią - rozmawia o Lucyferze oraz zawiera umowę, za którą sporo zapłaci w przyszłości.

Winchesterowie przebywają w domu Bobby’ego. Dean dowiaduje się, że Sam zamierza powiedzieć Lucyferowi „tak”, a następnie przejąć nad nim kontrolę. Starszy brat gwałtownie protestuje, ale dyskusję przerywa telefon od Castiela. Okazuje się, że po zajściu w niebiańskiej poczekalni anioł obudził się na kutrze rybackim, wiele mil od miejsca, z którego odesłał się za pomocą zaklęcia. Co więcej, nie ma żadnych mocy i wszystko go boli – wydaje się, że stał się zwykłym śmiertelnikiem. Obecnie przebywa w szpitalu. Prosi Deana o pieniądze na podróż i leki. 

Tymczasem Zaraza, udając lekarza rodzinnego, zaraża jedną ze swoich pacjentek tuzinem chorób. Kobieta umiera w męczarniach, a Jeździec jest bardzo zadowolony ze swoich kolejnych sukcesów. 

Dean i Sam obserwują klinikę, w której rezyduje Zaraza. Nie mogąc rozpoznać Jeźdźca, dostają się do pokoju ochrony i stamtąd obserwują korytarze szpitala na monitorach. Kiedy w jednym z nich obraz zaczyna się zamazywać, wiedzą, czyja to sprawka. 

Demony szybko wyczuwają obecność łowców i donoszą o tym Jeźdźcowi. Ten z kolei aktywuje swój pierścień, wywołując choroby nie tylko wśród pacjentów, ale i całego personelu. Dean i Sam w miarę zbliżania się do pokoju Zarazy, zapadają na kolejne schorzenia i tracą siły. Wreszcie zostają obezwładnieni przez cierpienie. Kiedy Zaraza zamierza ich zabić, pojawia się Castiel, który wyjaśnia, że przyjechał autobusem. Jeździec orientuje się, że ma przed sobą anioła pozbawionego swych. Wtedy Castiel wykazuje się refleksem i odcina Jeźdźcowi palec z pierścieniem. Zaraza traci swoje śmiercionośne moce , a następnie ucieka twierdząc, że i tak jest już za późno na zatrzymanie apokalipsy. 

Łowcy wraz z aniołem wracają do domu Bobby'ego. Ten dzieli się z nimi informacją, że Śmierć przebywa obecnie w Chicago. Zamierza pozbawić życia cały Stan. Bracia są zdziwieni posiadaną przez Bobby'ego wiedzą i nabierają słusznych podejrzeń. Pojawia się Crowley, który wyjaśnia okoliczności zawarcia paktu ze starszym łowcą: dusza za lokalizację Śmierci. Demon przyznaje, że tak naprawdę dusza Bobby’ego jest mu potrzebna jako zabezpieczenie, bo jaką może mieć gwarancję, że łowcy nie zabiją go zaraz po zgładzeniu Lucyfera? Winchesterowie są wściekli, ale zdają sobie sprawę, że aby przerwać apokalipsę, muszą być gotowi zrobić dosłownie wszystko.

Zabicie Lucyfera nie jest jedynym problemem, który trzeba rozwiązać. Okazuje się, że Zaraza rozsiał zarazki świńskiej grypy, przeciwko której powstała już szczepionka, dystrybuowana przez przez koncern farmaceutyczny, dla którego pracował Brady. Niestety, antidotum nie ma na celu leczenia ludzi, ale zainfekowanie ich wirusem Croatoan. Jeżeli szczepionka zostanie wprowadzona do obiegu, w przeciągu tygodnia ludzkość zamieni się w zombie.

Demon wręcza Deanowi broń, którą można zranić Śmierć. Następnie przywraca Bobby’emu władzę w nogach. Starszy łowca może znów aktywnie walczyć o losy świata.

Dean oraz Crowley udają się na spotkanie ze Śmiercią w Illinois. Na ulicach miasta wyraźnie czuć obecność czegoś złowieszczego. Demon dostrzega w okolicy mnóstwo Kosiarzy, jakby zbliżała się jakaś wielka bitwa, w wyniku której ma zginąć wiele osób. Po chwili stwierdza, że czas najwyższy zabierać się z tego przeklętego miasta, bo Śmierci i tak w nim nie ma. Następnie znika, zostawiając Deana samego.

Tymczasem Sam, Bobby i Castiel obserwują magazyn, w którym są przechowywane zainfekowane szczepionki. Między aniołem a młodszym Winchesterem dochodzi do poważnej wymiany zdań i poglądów na temat opanowania Lucyfera. Castiel twierdzi, że Michał zamierza wykorzystać ciało Adama, więc Dean nie będzie mu potrzebny. Jeśli jednak dojdzie do bratobójczej walki między archaniołem a Lucyferem, skutki będą apokaliptyczne – Ziemia zostanie zniszczona. Cas wyjaśnia, że jeśli Sam chce zachować panowanie nad ciałem, będzie mu potrzebna ogromna ilość demonicznej krwi. Rozmowa zostaje przerwana, kiedy widzą, że samochody zaczynają wywozić szczepionkę. Wkraczają do magazynu. Tam dochodzi do walki, w wyniku której ginie wielu zarażonych wirusem Croatoan, ale udaje się także uwolnić ludzi, którzy jeszcze nie zostali zainfekowani i zniszczyć zapasy. 

Kiedy Dean zmierza w stronę Impali, dostrzega Crowley’a, który stoi pod pizzerią. Okazuje się, że Śmierć spożywa w lokalu posiłek. Jeździec natychmiast rozbraja skradającego się łowcę, po czym zaprasza go do stołu. Jeździec mówi, że jest najstarszą istotą we wszechświecie, starszą nawet od samego Boga, którego także zabierze, kiedy nadejdzie kres wszystkiego – taki jest porządek rzeczy. Lucyfer wprowadził chaos i zmusił Jeźdźców do bycia mu posłusznymi. Śmierć tego nie akceptuje i pragnie się uwolnić spod jego władzy. Dean został w pewien sposób powiązany z Lucyferem, kiedy przyczynił się do uwolnienia go z klatki, więc posiadając wszystkie pierścienie ma możliwość ponownego zamknięcia go. Ku zaskoczeniu łowcy, Jeździec dobrowolnie wręcza mu pierścień żądając dołożenia wszelkich starań i zakończenia misji powodzeniem, nawet jeśli ceną będzie śmierć Sama.

W domu Bobby'ego Dean sprawdza moc pierścieni. Obiekty łączą się, tworząc w ten sposób klucz do klatki. Bobby pyta go, czego obawia się bardziej: przegranej walki o losy świata, czy utraty Sama. 

 • W utworze grupy Led Zeppelin "When the Levee Breaks" (taki sam tytuł nosi 21 odcinek poprzedniego sezonu) znajduje się pasaż, do którego nawiązują wydarzenia z serialu:
  If you're goin' down South
  They go no work to do,
  If you don't know about Chicago...

  (dosł. Jeśli pójdziesz na południe, to nie będziesz miał tam co robić, jeśli nie wiesz o Chicago).
  Do otwarcia klatki Lucyfera bracia potrzebowali pierścieni wszystkich Jeźdźców. Śmierć przekazała swój pierścień Deanowi w Chicago. Otwarcia klatki dokonano na cmentarzu w pobliżu Lawrence – miasto jest położone na południe od Chicago.
 • Samochód Śmierci to biały Cadillac z tablicą rejestracyjną BUH*BYE.
 • Dean spotyka się ze Śmiercią w pizzerii Rinascita. "Rinascita" znaczy po włosku "odrodzenie".
 • Castiel został odnaleziony na kutrze łowiącym krewetki u brzegów wyspy Delacroix, w Stanie Luizjana. Anioł zniknął z Van Nuys w Kalifornii, czyli enochiańskie zaklęcie odesłało go na 1796 mil.
 • Zaraza mówi pacjentce, że cierpi na połączenie: zwyczajnej grypy, gorączki tropikalnej i naprawdę paskudne japońskie zapalenie mózgu. Następnie dodaje ospę wietrzną. Winchesterowie zostają przez niego zarażeni szkarlatyną, zapaleniem opon mózgowych i syfilisem.
 • Dean: A więc to jest chata doktora Zło?
  Jest to odwołania do czarnego charakteru z serii filmów o Austinie Powersie.
 • Dean: Szukam mojej babci. Ma na imię Eunice Kennedy.
  Eunice Kennedy Shriver pochodziła ze słynnej rodziny Kennedych; była siostrą Johna, Bobby'ego i Teda, matką Marii Shriver.
 • Wypowiedź Zarazy dotycząca istoty chorób i charakteru bakterii jest podobna w swoim tonie do komentarza agenta Smitha w filmie Matrix, który porównuje ludzkość do raka Ziemi.
 • Sam: Pamiętasz? Kiedyś po prostu polowaliśmy na wendigo i wszystko było proste.
  Komentarz Sama oczywiście nawiązuje do odcinka Wendigo, w którym po raz pierwszy pada pamiętna kwestia: "saving people hunting things – the family business" (ratowanie ludzi, polowanie na zło – to nasz rodzinny interes).
 • Death: Wiesz, że nie możesz oszukać śmierci.
  Ten komentarz w ustach Deana brzmi nieco ironicznie: łowca oszukiwał śmierć już wiele razy.
 • Crowley mówi chłopcom, że jeśli nie uda się powstrzymać wirusa Croatoan, to za tydzień w czwartek o tej samej porze żyć w Zombieland. "Zombieland" to horror z elementami komedii z 2009 roku, w którym dwóch mężczyzn próbuje przeżyć w świecie opanowanym przez zombie.
 • Kiedy Castiel mówi Deanowi, że obudził się na łodzi w pobliżu Delacroix, jest to nawiązanie do piosenki Boba Dylana "Tangled Up in Blue", w której znajduje się fragment: "working for awhile on a fishing boat right outside of Delacroix" (dosł. "pracując przez chwilę na łodzi rybackiej u brzegów Delacroix").

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Misha Collins jako Castiel
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Mark Sheppard jako Crowley
 • Matt Frewer jako Zaraza
 • Julian Richings jako Śmierć
 • Christina Jastrzembska jako Celeste
 • Leah Gibson jako pielęgniarka Zarazy
 • Paul Duchart jako doktor
 • Fiona Vroom jako pielęgniarka
 • Rocky Anderson jako demon
 • James Tyce jako strażnik
 • Conan Graham jako biznesmen
 • Jennifer Titus "O Death"

Autor: SSJ, Caroline

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.