Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 101
Data pierwszej emisji: 2010-04-01
Scenariusz: Andrew Dabb, Daniel Loflin
Reżyseria: Jeff Woolnough

Tytuł pochodzi od nazwy kultowego albumu brytyjskiego zespołu Pink Floyd, wydanego w 1973 r.

Wciągnięci w zasadzkę przez rozwścieczonych łowców, Sam i Dean zostają postrzeleni i zabici, a nastepnie odesłani do nieba. Castiel ostrzega Deana przez Zachariaszem, który ich poszukuje. Chłopcy muszą ukrywać się podczas poszukiwań anioła o imieniu Joshua, który może im pomóc, jako że widuje się bezpośrednio z Bogiem. W czasie poszukiwania Joshuy bracia trafiają na kilku starych przyjaciół i członków rodziny.

W pokoju motelowym, chłopców budzą dwaj zamaskowani mężczyźni, którzy przyszli zabić Sama za wywołanie Apokalipsy. Dean rozpoznaje w nich znajomych łowców. Strzelają do młodszego Winchestera, po czym postanawiają zabić również Deana.

Dean budzi się w Impali na środku jakiejś drogi. Gdy wysiada z auta widzi małego Sama, niosącego pudło pełne fajerwerków. Dean jest przekonany, że to sen. Razem z bratem puszczają fajerwerki. Dean pamięta ten dzień - to stało się 4 lipca 1996 roku. Mały Sammy przytula się do brata i dziękuje mu za wspólne świętowanie. Nagle Dean przypomina sobie, że w pokoju motelowym strzelano do nich. Mały Sammy znika. Dean wraca do samochodu, gdzie przez radio kontaktuje się z nim Castiel. Mówi mu, że nie żyje i znalazł się w niebie. Każe mu jechać drogą, na której się znajduje, a wtedy odnajdzie swojego brata.

Dean dojeżdża do jakiegoś domu. Wchodzi do środka i widzi Sama siedzącego przy dziękczynnym stole z jakąś rodziną. Okazuje się, że Sam również myślał, że śni. Starszy Winchester mówi mu co tak naprawdę się dzieje. Sam uświadamia sobie, że tak samo jak w przypadku swojego brata, ten dom jest jego wspomnieniem. Dochodzi do wniosku, że może właśnie tak wygląda niebo - przeżywa się swoje najlepsze chwile jeszcze raz. Nagle pojawiają się wstrząsy i dziwne światła. Chłopcy chowają się i po chwili wszystko ustaje. Dean kontaktuje się z Castielem Ten mówi braciom, że to był Zachariasz, który szuka ich, by odesłać ich na ziemię oraz, że nie mogą wrócić dopóki nie odnajdą Joshuy - anioła, który rozmawia bezpośrednio z Bogiem. Mają podążać drogą, która zaprowadzi ich do Ogrodu, w którym znajdą Joshuę. Połączenie się zrywa. Chłopcy wychodzą z domu, by zobaczyć, że droga zniknęła. Dean próbuje znaleźć inną. W szafie dostrzega samochodzik, jaki miał kiedyś w dzieciństwie. Zabawka okazuje się drogą.

Chłopcy przenoszą się do swojego pokoju w ich domu w Kansas. Pojawia się tam Mary. Zwraca uwagę tylko na Deana, w ogóle nie zauważając Sama. To nie jego wspomnienie. Mary podaje synowi śniadanie, gdy nagle dzwoni telefon. Okazuje się, że to John. Dean przypomina sobie ten dzień. Wtedy ich rodzice się pokłócili i ojciec wyprowadził się na kilka dni. Dean przytula matkę i mówi jej, że ją kocha, po czym wspólnie z Samem szukają kolejnej drogi. Młodszy Winchester znajduje pocztówkę, która przenosi ich do jego domu w Flagstaff, dokąd uciekł na dwa tygodnie od ojca i brata. Następnie trafiają do dnia, w którym Sam opuścił rodzinę, by pojechać do Stanford. Deana boli fakt, że niebem Sama są chwile bez rodziny, bez niego. Nagle znów pojawia się światło. Chłopcy uciekają ale Zachariasz zdążył ich zauważyć. Po chwili widzą jakiegoś mężczyznę ubranego w strój superbohatera, który wskazuje im drogę. Wchodzą za nim do jakiegoś pomieszczenia. Tym mężczyzną jest Ash, a pomieszczenie, to dobrze przez nich zapamiętany zajazd Ellen.

Ash mówi Winchesterom, że każdy ma swoje niebo i że to nie jest tylko jedno miejsce, a raczej ich zlepek. Na samym środku tego wszystkiego znajduje się Ogród. Uświadamia też chłopcom, że to nie pierwszy raz, kiedy tu trafili, bo umierają częściej niż ktokolwiek inny kogo zna. Bracia nie pamiętają poprzednich wizyt. Po chwili Ash przyprowadza kogoś, kto bardzo chciał spotkać chłopców - Pamelę. Kobieta rozmawia z Deanem i mówi mu, że niebo naprawdę jest lepszym miejscem, że jest tu szczęśliwa i może jeśli Dean powie "tak" Michałowi, a ludzie którzy przez to zginą, trafią właśnie tu, to nie będzie to takie złe. W międzyczasie Ash znajduje skrót do Ogrodu. Chłopcy żegnają się z przyjaciółmi i ruszają dalej. Ale gdy wychodzą z zajazdu, trafiają z powrotem do swojego domu w Kansas. Ponownie pojawia się Mary, ale tym razem nie jest to żadne ze wspomnień braci, a jedynie sztuczka Zachariasza. Dean słyszy z ust swojej matki, że nigdy go nie kochała i był tylko jej brzemieniem. Nagle jej oczy stają się żółte, w pokoju pojawia się zielone światło i mury w miejscach okien i drzwi. Przybywa Zachariasz, a Mary znika. Anioł więzi chłopców. Ma zamiar siłą nakłonić ich do posłuszeństwa. Wtedy pojawia się Joshua. Mówi, że ma polecenie od Boga, by porozmawiać z Winchesterami. Zachariasz znika, a bracia razem z Joshuą przenoszą się do Ogrodu.

Sam i Dean dowiadują się, że Bóg jest gdzieś na ziemi i ma dla nich wiadomość - wie o tym co robią anioły, wie o Apokalipsie, ale nie uważa tego za swój problem. Joshua mówi, że Bóg zrobił wystarczająco dużo w tej sprawie i nie powstrzyma Apokalipsy. Anioł stwierdza, że jest mu przykro, bo chciałby zrobić dla chłopców coś więcej ale wykonuje jedynie polecenia. Odsyła braci na ziemię, mówiąc, że tym razem Bóg chce, by zapamiętali swoją wizytę w niebie.

Chłopcy wracają do swoich ciał. Dean dzwoni do Castiela. Ten pojawia się w motelu. Po usłyszeniu wiadomości, załamany Cas oddaje Deanowi amulet. Dean wyrzuca go do śmieci.

 • Odcinek pierwotnie miał nosić tytuł Your Whole Life Flashes Before Your Eyes
 • Możliwe, że imiona łowców, którzy pojawiają się w motelu Winchesterów - Roy i Walt  są odniesieniem do braci Disney.
 • Sam mówi, że ostatnio jak sprawdzał to nie droga do nieba była wybrukowana dobrymi chęciami. Nawiązuje w ten sposób do znanego powiedzenia: Dobrymi chęciami droga do piekła jest wybrukowana.
 • Wspomnienia Deana:

- fajerwerki, kiedy wraz z Samem urządzili sobie Święto Niepodległości 4 lipca 1996 r.
- pocieszanie matki po telefonicznej sprzeczce z Johnem.

 • Wspomnienia Sama:

- Święto Dziękczynienia, które spędził z rodziną koleżanki ze szkoły, Stephanie, gdy miał 11 lat
- Pobyt we Flagstaff, gdy uciekł z domu i spędził dwa tygodnie w opuszczonym domu razem z psem o imieniu Bones.
- Noc, gdy opuścił dom, by wyjechać do Stanford.
Osoby, które Ash spotkał w niebie: Johnny Cash, Andre the Giant (zawodnik werstlingu, Einstein, Pamela i Mallanāga Vātsyāyana (autor Kama Sutry).

 • Na stwierdzenie Castiela, by nie podążał w stronę światła, Dean odpowiada „Dzięki Carol-Ann”. Jest to odwołanie do filmu Poltergeist (Duch) z 1982 r., w którym dziewczynka o imieniu Carol-Ann za sprawą sił nadprzyrodzonych zostaje wciągnięta w ekran telewizora.
 • Dean po drugiej rozmowie z Castielem mówi, że pora wyruszyć żółtą brukowaną drogą (ang. Yellow Brick Road). Chodzi o drogę, którą podróżowała Dorotka po krainie Oz.
 • Ash wita Winchesterów słowami „Witam w moim Niebie” (Welcome to my blue Heaven). To odniesienie do piosenki z 1989 r. My Blue Heaven zespołu The Pogues.
 • Ash mówi, że poza specjalnymi wyjątkami większość ludzi nie może opuszczać w niebie swojego własnego Idaho. Jest to odniesienie do filmu z 1991 r. Moje własne Idaho (My Own Private Idaho) z Keanu Reevesem w roli głównej.
 • Dean po relacji Asha na temat Nieba, stwierdza, że przypomina ono Matrix. Jest to odwołanie do świata wykreowanego przez braci Wachowskich w trylogii Matrix, w którym maszyny zniewoliły ludzi utrzymując ich w wirtualnej rzeczywistości, by móc korzystać z ludzkiego ciała jako źródła energii. Pierwszy film wszedł na ekrany kin w 1999 roku.

-

 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Misha Collins jako Castiel
 • Traci Dinwiddie jako Pamela Barnes
 • Colin Ford jako młody Sam
 • Kurt Fuller jako Zachariasz
 • Chad Lindberg jako Ash
 • Samantha Smith jako Mary Winchester
 • Roger Aaron Brown jako Joshua
 • Nels Lennarson jako Walt
 • Kerry Vander jako Griend Roy
 • Laura Ward jako Stephanie
 • Lane Edwards jako ojciec
 • Jean Nicolai jako matka
 • Bob Dylan - "Knockin' on Heaven's Door"

Autor: Hypatia, Caroline, Aki - www.supernaturalplanet.com.pl

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.