Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
Tytuł obrazkowy odcinka o ID nr 100
Data pierwszej emisji: 2010-03-25
Scenariusz: Jeremy Carver
Reżyseria: John Showalter

Tytuł jest odniesieniem do filmu z 1982 roku Umarli nie potrzebują pledu, utrzymanego w stylu kryminałów lat pięćdziesiątych, w którym prywatny detektyw Rigby Reardon (w tej roli Steve Martin) podejmuje śledztwo w sprawie śmierci ojca swojej niesamowicie pięknej klientki.

Sam i Dean prowadzą śledztwo w rodzinnym mieście Bobby'ego, gdzie umarli podnoszą się ze swych grobów, ale zamiast atakować ludzi, wracają szczęśliwi do swych rodzin. Bracia zwracają się o pomoc do Bobby'ego, ale on radzi nie przejmować się tą sprawą i opuścić miasteczko. Dean, kierowany podejrzeniami, szuka nadal i staje twarzą w twarz z martwą żoną Bobby'ego, która nie pamięta co się z nią działo. Gdy zombie stają się niebezpieczne, chłopcy nakłaniają Bobby'ego, by zabił swą żonę, ale on odmawia.

Winchesterowie przyjeżdżają do miasta Bobby'ego, Sioux Falls w Południowej Dakocie, by zbadać sprawę Clay'a Thompsona, który prawdopodobnie wstał z grobu po 5 latach i zabił swojego znajomego - Benny'ego. Chłopcy próbują skontaktować się z Bobbym, jednak ten nie odbiera komórki. W lokalnym barze rozmawiają ze świadkiem zdarzenia, podając się za agentów FBI. Wtedy pojawia się pani szeryf Jody Mills i prosi o numer do przełożonego chłopców. Sam daje jej fałszywą wizytówkę. Kobieta dzwoni pod wskazany numer. Telefon odbiera Bobby, podając się za agenta FBI, jednak szeryf Mills rozpoznaje jego głos w słuchawce. Chłopcy dostają wyraźne polecenie zakończenia swojego śledztwa.

Sam i Dean jadą do Bobby'ego. Ten mówi im, że wszystko sprawdził i nic nie znalazł, a zeznania świadka nie są nic warte, bo to lokalny pijak. Jednak kiedy po wyjściu od przyjaciela Winchesterowie przejeżdżają obok cmentarza, Dean postanawia upewnić się, że wszystko jest w porządku. Chłopcy odnajdują grób Clay'a, który okazuje się pusty. Jadą więc do jego domu i włamują się. W środku Dean zostaje zaatakowany przez Thompsona, jednak bez problemu sobie z nim radzi. Okazuje się, że mężczyzna myślał, iż bracia chcą go okraść. Gdy przedstawiają się jako agenci FBI, Clay przyznaje się do zabicia Benny'ego, usprawiedliwiając to tym, że kilka lat wcześniej to Benny zabił jego. Potwierdza również, że powrócił do życia po 5 latach leżenia w grobie. Nagle pojawia się jego żona, więc chłopcy mówią mu, by z nimi poszedł. Gdy wychodzą na zewnątrz, Dean planuje go zabić i wtedy znów pojawia się szeryf Mills. Starszy Winchester mówi jej, że znaleźli nieboszczyka, który popełnił morderstwo, ale na kobiecie nie robi to żadnego wrażenia. Puszcza Claya wolno, a bracia zostają aresztowani.

Bobby'emu udaje się wyciągnąć chłopców z więzienia. Przyznaje się również, że wiedział, iż od kilku dni w całym mieście zmarli powstają z grobów ale wciąż upiera się, że to nie jest sprawa dla Winchesterów. Razem wracają do jego domu, gdzie okazuje się, że jedną z osób które wróciły jest zmarła żona Bobby'ego, Karen. Chłopcy są wściekli na przyjaciela za to, że ich okłamał. Mówią mu, że to na pewno nie jest jego ukochana ale Bobby twierdzi, że sprawdził to na wszystkie znane mu sposoby - kobieta nie ma żadnych ran, blizn, nie reaguje na sól, srebro ani wodę święconą, nie pamięta też, że była opętana przez demona i że to Bobby ją zabił. Co dziwniejsze, okazuje się, że Karen została po śmierci skremowana. Bobby pochował jej prochy na cmentarzu, skąd wszyscy powstają. Mówi również chłopcom, że do tej pory do życia wróciło ok 20 osób, w tym synek pani szeryf, Owen. Jedynym wytłumaczeniem, jakie znalazł Bobby jest to, że za tą sprawą stoi jeden z Jeźdźców Apokalipsy - Śmierć. Winchesterowie wiedzą, co muszą zrobić ale Bobby błaga ich, by nie zabijali jego żony. Wmawia sobie, że nigdzie nie napisano, że powstający z grobów podczas Apokalipsy ludzie to coś złego i że może to jedyna dobra rzecz w tym wszystkim.

Podczas gdy Sam próbuje dowiedzieć się czegoś więcej, Dean pilnuje domu Bobby'ego. Nagle obok niego pojawia się Karen i zaprasza go na ciasto. W tym czasie młodszy Winchester dociera do domu szeryf Mills i widzi jak kobieta siedzi wraz z mężem i przywróconym do życia synem, czytając mu bajkę. Dean rozmawia z Karen w kuchni. Kobieta mówi mu, że pamięta jak zginęła i jak opętał ją demon, ale nie mówi o tym Bobby'emu, by nie sprawiać mu bólu. Natomiast Sam dociera do kolejnego domu - państwa Jones. Przy drzwiach widzi ślady krwi. Włamuje się do środka i widzi w pokoju kobietę w agonii. Jest to przywrócona do życia pani Jones. Przywołuje Sama do siebie i nagle rzuca się na niego, próbując ugryźć. Sam strzela jej w głowę. Na podłodze dostrzega zwłoki jej męża.

W domu Bobby'ego chłopcy pytają go o panią Jones. Przyjaciel odpowiada, że wróciła jako pierwsza. Winchesterowie mówią mu, że zabiła swojego męża i zjadła jego wnętrzności oraz że trzeba zabić wszystkie zombie. Wtedy Bobby wyciąga broń i wyrzuca braci z domu. Stwierdza, że jeśli Karen się przemieni, sam się nią zajmie.

Chłopcy odjeżdżają ale Dean chce wrócić i zabić Karen. Martwi się o Bobby'ego. Sam postanawia udać się do miasta i przekonać szeryf Mills do pomocy. W tym czasie w domu Millsów, Jody opiekuje się swoim synem, który bardzo źle się czuje. Mówi matce, że jest głodny. Podczas gdy ona rozmawia przez telefon z lekarzem, jej mąż zanosi chłopcu zupę. Malec zabija ojca i rozszarpuje jego ciało. Tę scenę widzi Jody. Wtedy pojawia się Sam i wyciąga ją z domu. Przekonuje ją do pomocy, a następnie wraca do środka, by zastrzelić chłopca.

W tym czasie Karen zaczyna się źle czuć. Bobby czuwa przy niej. Kobieta mówi mu, że jest głodna. Wie, że się przemienia i prosi Bobby'ego by ją zabił. Wyjawia mu, że wszystko pamięta. Mówi też, że gdy wróciła do życia, widziała na cmentarzu bardzo chudego mężczyznę, który kazał jej przekazać Bobby'emu wiadomość. Wtedy do domu dociera Dean. Włamuje się do środka i już po chwili słyszy strzał. Wbiega do pokoju i zastaje załamanego Bobby'ego, z bronią w ręku, przy zwłokach swojej żony.

W tym czasie Sam i Jody zbierają ludzi w więzieniu. Rozdają im broń i mówią, że muszą pozabijać wszystkie zombie. Czekają dłuższy czas ale żaden się nie pojawia. Już po chwili okazuje się gdzie poszły - Bobby i Dean zostają zaatakowani pod domem. Ledwo udaje im się wejść do środka ale kończy im się amunicja. Sytuacja robi się coraz bardziej gorąca ale w porę pojawiają się tam Sam i Jody. Wszystkie zombie zostają zabite.

Po zebraniu wszystkich ciał chłopcy idą do Bobby'ego, by sprawdzić jak się czuje. Ten przeprasza ich za swoje zachowanie i mówi czego dowiedział się od Karen. Okazuje się, że Śmierć polował właśnie na niego i dlatego wskrzeszał zmarłych w jego mieście. Chciał się go pozbyć, bo pomaga Winchesterom. Bracia starają się pocieszyć załamanego przyjaciela.

 • Nazwisko Mills może być nawiązaniem do postaci szeryfa Millsa z serialu emitowanego w 2009 r. pt. Harper’s Island (Wyspa Harpera), w rolę którego wcielił się Jim Beaver.
 • Jim Beaver na swoim twitterze potwierdził, że ten odcinek był nakręcony przed My Bloody Valentine, i że nastąpiła zmiana w kolejności emisji odcinków z uwagi na przerwę wywołaną Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi.
 • Dean mówi: "Zarąbiście. Kolejny jeździec. Musi być czwartek." To nawiązanie do dnia emisji Supernatural, którego odcinki są pokazywane w czwartki.
 • Sam i Dean przedstawiają się jako agent Dorfman i agent Neidermeyer. Nazwiska te są odniesieniem do bohaterów filmu z 1978 r. Animal House (Menażeria): Kenta Dorfmana i Douglasa Neidermeyera.
 • Digger widząc nadchodzącą szeryf Mills, nazywa ją Fargo. To odwołanie do filmu braci Coen z 1996 roku pt. Fargo, w którym jedną z głównych postaci jest będąca w zaawansowanej ciąży szeryf małego miasteczka, Marge Gunderson.
 • W czasie rozmowy braci w samochodzie, Dean porównuje zachowanie Bobby’ego do filmu Stanleya Kubricka Full Metal Jacket (Pełny magazynek) z 1987 roku. Obraz pokazuje losy młodych chłopaków, pragnących zostać marines, którzy zostają wysłani na obóz wojskowy z piekła rodem, gdzie trafiają pod komendę sadystycznego lubiącego pastwić się nad rekrutami i pozbawionego ludzkich odruchów sierżanta Hartmana.
 • Na pytanie Deana, dlaczego nie odbierał telefonów, Bobby mówi, że grał w Murderball. Jest to odniesienie do gry rugby, w której zawodnicy poruszają się na wózkach inwalidzkich. W 2005/2006 roku ukazał się film dokumentalny zatytułowany Murderball - gra o życie pokazujący niezwykły charakter i zaangażowanie graczy uprawiających ten sport.

-

 • Jensen Ackles jako Dean Winchester
 • Jared Padalecki jako Sam Winchester
 • Jim Beaver jako Bobby Singer
 • Kim Rhodes jako sheryf Jody Mills
 • Troy Ruptash jako Clay Thompson
 • Carrie Fleming jako Karen Singer
 • Scott McNeil jako Benny Sutton
 • Ben Geldreich jako Digger
 • Aubrey Arnason jako Hannah Thompson
 • Chris Bradford jako Sean Mills
 • Kai Kennedy jako Owen Mills
 • Monica Davis jako Ezra Jones
 • Craig March jako mieszkaniec

Autor: SSJ, Hypatia, Caroline, Aki - www.supernaturalplanet.com.pl

previous
previous


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.