Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiadiabel-z-jersey-.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

To jedna z najpopularniejszych po chupacabrze kryptyd (kryptyda – zwierzę, którego istnienie nie zostało potwierdzone przez zoologię), legendarny potwór mający zamieszkiwać południe stanu New Jersey. Najczęściej opisuje się go jako dwunożnego stwora podobnego do konia, ze skrzydłami nietoperza, długą szyją i nogami zakończonymi kopytami. Ma krótkie ręce, jak u tyranozaura, zakończone szponami, jego ogon jest podobny do szczurzego, a oczy czerwone i jarzące się w ciemnościach. Dźwięki, które z siebie wydaje, mają przypominać ludzkie krzyki. 

Pierwsze wzmianki o nim pochodzą od plemienia Indian Leni Lenape, które nazwało miejsce zamieszkania bestii "miejscem smoka" (Pine Barrens).

Jest kilka wersji legendy dotyczącej powstania bestii, najczęściej powtarzają się dwie z nich:
 - Stworzenie urodziło się jako ludzkie dziecko, które było zdeformowane. Zostało przeklęte i utopione przez własną matkę. Następnie zamieniło się w bestię i zaczęło mordować kąpiące się w rzece dzieci.
 - Druga historia opowiada o tym, jak pani Leeds, rodząc trzynaste dziecko, krzyknęła, żeby zabrał je diabeł. Dziecko urodziło się pod postacią potwora, który wyfrunął przez komin, aby terroryzować okolicę.

Pojawia się wiele teorii o tym, czym naprawdę jest diabeł z Jersey. Jedne mówią, że to prehistoryczny ptak, inne, że to esencja zła i zwiastun wojen. To ostatnie przypuszczenie jest o tyle ciekawe, że za każdym razem potwór pojawiał się przed wybuchem konfliktów zbrojnych. Widziano go tuż przed wojną secesyjną, I Wojną Światową, wojną amerykańsko-hiszpańską, w 1939 przed samym wybuchem II Wojny Światowej oraz przed wybuchem konfliktu wietnamskiego.

Postać diabła często pojawiała się na przestrzeni lat w gazetach, m.in. w dzienniku z Filadelfii. Stwora widziało wiele osób i często o nim opowiadano, a opisy diabła we wszystkich wersjach świadków niewiele się od siebie różnią. Wśród osób, które go widziały, był m.in. Józef Bonaparte (brat Napoleona), kóry ujrzał bestię podczas polowania w 1839 roku.

Największa panika wybuchła wśród ludności Jersey w roku 1909, a dokładniej od szesnastego do dwudziestego trzeciego stycznia, kiedy potwór przejawiał swą największą aktywność.  Ludzie znajdywali rozszarpane zwierzęta gospodarskie i psy, byli tak przerażeni, że całymi dniami nie wychodzili z domu, zamknięto szkoły i fabryki. Potem potwór pojawił się jeszcze kilka razy, ale nigdy tak często, jak wtedy.

Obecnie jego postać jest kolejną niewyjaśnioną zagadką z serii "potwór z Loch Ness, chupacabra, Yeti", a bardziej praktycznie -  maszynką do zarabiania pieniędzy. Lokalna drużyna hokejowa nosi nazwę New Jersey Devils, więc wizerunek diabła pojawia się na różnego rodzaju gadżetach oraz w formie maskotek.

w supernatural

Wzmianka o Diable z Jersey pojawia się w odcinku  How To Win Friends and Influence Monsters. Sam, Dean i Bobby badają sprawę rozszarpanych zwłok i kilku zaginięć. Odkrywają, że zainfekowane mięso w lokalnym barze zmienia ludzi w ciągu kilku dni w kanibali. Dochodzą do wniosku, że to z pewnością nie diabeł z Jersey. W końcu wychodzi na jaw, że to lewiatany eksperymentują,  starając się  zmienić ludzkie DNA i zmniejszyć  odczuwanie emocji.odcineczki

galeria

 
Autor: AsiaSupernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.