Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiacastiel-.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Uważany za anioła, którego dniem jest czwartek. Pomoże on każdemu urodzonemu tego dnia lub temu, kto w czwartek pomodli się z prośbą o pomoc. Anioł ten może też pomóc, gdy czekają nas zmiany w życiu związane z przeprowadzką lub podróżowaniem, lub gdy będziemy potrzebować przewodnika.

 

DALSZA CZĘŚC OPRACOWANIA O CASTIELU ZNAJDUJE SIĘ NA TEJ STRONIE

w supernatural

Ciekawostki ogólne:

  • Dean zostaje wskrzeszony w czwartek (18 września 2008 r.)
  • Imię "Castiel" zostało już wcześniej wspomniane. W szóstym odcinku 3 sezonu Red Sky At Morning, podczas rytuału odprawianego na cmentarzu przez braci, Sam odczytuje na głos rytuał zapisany w dzienniku Johna. Wymawia imiona kilku aniołów, w tym właśnie Castiela.
  • W Szwajcarii jest miejscowość o nazwie Castiel, a jej herbem jest wizerunek archanioła Michała zabijającego smoka. Obraz taki pojawił się już w dwóch odcinkach Supernatural: 2x13 Houses of the Holy i 4x22 Lucifer Rising.

Castiel jest niebiańskim aniołem, który przebywa na Ziemi korzystając z ludzkiego „naczynia” – ciała Jimmy’ego Novaka. Po raz pierwszy pojawia się w pierwszym odcinku 4 sezonu, wprowadzając jednocześnie elementy chrześcijańskiej mitologii do serialu.

Jak twierdzi Castiel, jego prawdziwa anielska postura jest wielka, jak nowojorski Chrysler Building – mierzy 319 metrów (77 pięter), a zwykły człowiek nie jest w stanie spojrzeć na nią i nie doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu. Podobnie jest z głosem Castiela - ludzkie ucho nie jest w stanie znieść jego oryginalnego brzmienia. Dlatego anioł używa urządzeń elektronicznych (telewizor, radio) do porozumiewania się z ludźmi.

Castiel jako anioł ma wiele przydatnych umiejętności: zabija demony dotykiem ręki, pojawia się i znika, kiedy chce, może uzdrowić człowieka, a także przenosić siebie i innych ludzi zarówno z miejsca na miejsce, jak i w czasie. Doskonale włada również anielskim mieczem. Posiada ogromną wiedzę dotyczącą dziejów życia na Ziemi i spraw pozaziemskich (także okultystycznych; nie są mu obce np. enochiańskie zaklęcia), ale w kwestii ludzkich obyczajów i zachowań musi się wiele nauczyć.

Wraz z ewolucją fabuły serialu, rozwija się i postać anioła. Początkowo ludzkie uczucia były dla anioła niezrozumiałe, był nawet gotów zabijać niewinnych w imię wyższych celów. Dopiero bliższe kontakty z Winchesterami sprawiły, że w Castielu obudziła się ludzka strona jego osobowości.

Castiel jako anioł Pana nie okazywał żadnych emocji. Za pośrednictwem Deana, Cas zaczął rozumieć przesłanki, jakie kierują ludźmi. Do tej pory był jedynie biernym obserwatorem, aż coraz częściej stawał się aktywnym uczestnikiem wydarzeń. W Deanie widział już nie tylko narzędzie, z pomocą którego uda się zapobiec apokalipsie, ale przede wszystkim przyjaciela.

Cas tak bardzo zaufał Winchesterom, że poświęcił swoją pozycję w niebiańskich zastępach. Początkowo był degradowany w kolejnych anielskich stopniach, tracąc jednocześnie część swoich mocy. Widząc, że część jego braci dąży do apokalipsy, całkowicie porzucił niebo i stał się prawie człowiekiem. Dopiero dzięki ingerencji Boga, wrócił zarówno do życia, jak i do anielskich mocy.

Castiel jest jedynym aniołem, który dwukrotnie został zabity i przywrócony do życia. W 5x01 zabił go Rafael, a w 5x22 - Lucyfer. Po drugim wskrzeszeniu jego anielskie moce były znacznie silniejsze.

Cas zawsze wierzył w Boga, nawet gdy jego anielscy bracia twierdzili, że ich Ojciec nie żyje, Cas nie dopuszczał do siebie takiej myśli. Miał małą chwilę zwątpienia po rozmowie Winchesterów z Jozuem. Jednak kiedy pod koniec piątego sezonu został ponownie wskrzeszony, jego wiara w Boga odżyła z nową siłą. Castiel z energią i zapałem zabrał się za porządki w Niebie.

Okazało się jednak, że dobroć i miłość do ludzi, jaką żywi Castiel, nie jest podzielana przez większość jego braci, którzy zamierzali wywołać kolejną apokalipsę. Cas wobec mocy archanioła stał na przegranej pozycji, jednak nie poddawał się i walczył za swoje przekonania. Jego determinacja i upór, aby za wszelką cenę zapobiec ostatecznej zagładzie Ziemi sprawiły, że anioł zaczął współpracować z demonem. Właśnie w imię „wyższych celów” nagiął dotychczasowe wartości, by w końcu doprowadzić do niespodziewanego finału. Przez swoje zachowanie i ukrywanie pewnych faktów przed braćmi, Castiel utracił ich zaufanie, chociaż wciąż ich chronił i pomagał, ilekroć go poprosili.

W ostatecznej rozgrywce Castiel samodzielnie otworzył czyśćcowe wrota. Wzmocniony milionami dusz, stanął twarzą w twarz z Rafaelem i bez trudu go pokonał. Jednak taka moc miała i swoje złe strony. Cas poczuł się potężny i niezwyciężony, a pozostawiony samotnie na placu boju, uznał się za zbawiciela ludzkości, a zarazem nowego Boga.

Odcinki, w których się pojawił:

4x01 Lazarus Rising

Po miesiącach przebywania w piekle, Dean budzi się w grobie, w którym pochował go Sam. Wykopawszy się spod ziemi, widzi wokół siebie powalone drzewa. Mężczyzna nie ma pojęcia ani jakim cudem udało mu się wrócić do świata żywych, ani gdzie i kiedy się znajduje. Wędrując wzdłuż drogi trafia na zamkniętą stację benzynową. Włamuje się, spragniony wypija kilka butelek wody i przegląda gazetę, by przekonać się, że minęło kilka miesięcy od chwili jego śmierci. Na swoim prawym ramieniu znajduje bliznę w kształcie ludzkiej dłoni. Nagle Dean słyszy dziwny dźwięk, a nauczony wcześniejszymi doświadczeniami, że nie wróży on pewnie nic dobrego, sypie solą na próg i ramy okienne. Dźwięk jednak z każdą chwilą narasta, aż Dean nie jest dłużej wytrzymać jego natężenia. Szyby pękają w drobny mak, a Dean zakrywa uszy i upada na podłogę.

Dean spotyka się z Bobbym i Samem. Jednak żaden z mężczyzn nie potrafi powiedzieć jak i dlaczego Dean wydostał się z piekła. Bobby w końcu zabiera ich do znajomego medium. Kobiecie udaje się wyśledzić istotę odpowiedzialną za wskrzeszenie starszego Winchestera. Poznaje jej imię - Castiel, jednak płaci za to wysoką cenę, bo pomimo ostrzeżeń nalega na zobaczenia jej prawdziwego oblicza, które niestety wypala jej oczy. Bobby i Dean uznają, że z całą pewnością nic dobrego nie stoi za powrotem Deana z piekła, dlatego zastawiają pułapkę. Okazuje się jednak, że na nic się zdają ich pentagramy i zaklęcia. Przed nimi pojawia się anioł w ludzkiej postaci. Przedstawia się Deanowi jako Castiel i informuje go, że wcześniej próbował się z nim porozumieć w swej anielskiej formie, jednak Winchester nie ma daru widzenia i słyszenia aniołów. Następnie informuje, że Bóg ma dla niego zadanie, dlatego został wskrzeszony.

4x02 Are You There, God? It's Me, Dean Winchester

Castiel pojawia się w śnie Deana. Potwierdza jego domysły, że atakujące ich duchy są Świadkami, czyli duchami wezwanymi przez Lilith. Ich pojawienie oznacza, że pękła kolejna pieczęć. Cas mówi mu również, że anioły prowadzą nieustanną walkę by ochronić pozostałe pieczęcie, ponieważ gdy ostatnia zostanie złamana, Lucyfer zostanie uwolniony.

4x03 In The Beginning

Castiel wysyła Deana w podróż w czasie. Mężczyzna cofa się do 1973 roku i poznaje swoich rodziców, gdy byli młodymi ludźmi jeszcze przed ślubem. Celem tej podróży było pokazanie Deanowi, co spowodowało, że Azazel pojawił się w ich życiu. Cast ostrzegł też Deana, że Sam obecnie podąża bardzo niebezpieczną ścieżką i jeśli Dean go nie powstrzyma, zrobią to aniołowie.

4x07 It's The Great Pumpkin, Sam Winchester

W pokoju braci pojawia się Castiel wraz z drugim aniołem - Urielem. Sam jest podekscytowany mogąc poznać anioła, który do tej pory ukazywał się jedynie Deanowi. Jednak Cas reaguje chłodno i uświadamia Samowi, że wie, co ten robi. Zwraca się do niego jako do „chłopaka z demoniczną krwią” i cieszy się, że Sam już nie używa swoich mocy. Wyjawia też, że znalazł worek złego uroku w ich pokoju, który z całą pewnością sprowadziłby na nich śmierć. Informuje ich również, że przywołanie Samhaina będzie złamaniem kolejnej pieczęci. Radzi braciom, by opuścili to miasteczko, gdyż jedynym wyjściem, by zapobiec złamaniu pieczęci, jest zrównanie go przez anioły równo z ziemią. Sam i Dean nie zgadzają się na takie rozwiązanie, obiecują że znajdą czarownicę odpowiedzialną za wszystko i powstrzymają ją przed przywołaniem Samhaina.

W tym odcinku wyraźnie widać, że Cas pokłada niezwykłą wiarę nie tylko w Bogu, ale również w Deanie. Kiedy Uriel kwestionuje jego decyzję - pozwolenie braciom na działanie, Castiel przypomina mu, że Dean został uratowany ponieważ ma „potencjał”, a poza tym oni muszą postępować zgodnie z ich „prawdziwymi rozkazami”.

Po tym, jak Sam używa swoich mocy, by odesłać Samhaina, Castiel pojawia się przed Deanem. Wyjawia mu, że ich prawdziwymi rozkazami było wykonywanie decyzji Deana.

Dean sądzi, że zawiódł jako dowódca, jednak wie, że za każdym razem postąpiłby tak samo, gdyż uratowali miasto. Cas przyznaje, że modlił się, aby Dean podjął właśnie taką decyzję i że on sam szanuje i kocha ludzi jako Dzieło Boże. Przyznaje również, że zaczyna wątpić w niebiański plan i czasami już sam nie wie, co jest właściwe. Ostrzega Deana, że w nadchodzących miesiącach będzie miał on wiele trudnych decyzji do podjęcia.

4x09 I Know What You Did Last Summer

Castiel i Uriel pojawiają się pod koniec odcinka, chcąc zabić Annę.

4x10 Heaven And Hell

Castiel i Uriel żądają od Sama i Deana by oddali im Annę. Castiel oznajmia, że pojawili się po nią, gdyż anielica musi zginąć. Uriel mówi, że Anna wcale nie jest tak niewinna, jak się wydaje. Bracia protestują, jednak anioły przystępują do ataku. Nagle niezwykle jasne światło zalewa pokój, a anioły znikają. Bracia wpadają do pokoju w którym ukryli Annę, okazuje się, że dziewczyna wypisała na lustrze własną krwią jakieś znaki, które są zaklęciem przeciwko aniołom.

Później okazuje się, że Anna jest upadłym aniołem. Bracia wraz z nią wyruszają w poszukiwaniu jej Łaski, jednak nie ma je w miejscu jej anielskiego upadku.

Znów przed braćmi pojawiają się Uriel i Castiel. Stawiają Deanowi warunek, że albo odda Annę, albo Sam zginie. Nagle w drzwiach pojawia się ranna Ruby wraz z Alastairem. Wywiązuje się walka pomiędzy aniołami i demonami. Castiel próbuje odesłać demona do piekła, jednak nie udaje mu się to. Za to Alastair przygważdża go do ziemi i zaczyna wypowiadać zaklęcie. Castiela ratuje Dean, który atakuje demona. W międzyczasie Anna odzyskuje swoją łaskę przetrzymywaną przez Uriela.

4x15 Death Takes A Holiday

Bracia i Castiel odnajdują budynek, w którym są więzieni Kosiarze. Niestety, na ścianach są wymalowane zaklęcia uniemożliwiające Castielowi wejście. Do walki muszą stanąć sami bracia. Powstrzymują demony, a Castielowi udaje się schwytać Alastaira.

Po rozmowie Deana z Kosiarzem, Winchester pyta Castiela, że skoro śmierć jest naturalnym porządkiem rzeczy, to dlaczego jego wskrzeszono. Cas odpowiada jednym zdaniem „Ty jesteś inny”.

4x16 On The Head Of A Pin

Castiel znajduje zamordowanych członków swojego oddziału. Podejrzewając, że za wszystkim stoją demony, Uriel i Cas pojawiają się przed Deanem wyjaśniając mu jego kolejne zadanie. Podczas pobytu w piekle Dean nabył niezwykle umiejętności w torturowaniu. Anioły mają je zamiar wykorzystać, Dean ma torturować Alastaira, by wydobyć z niego informację o tym, kto zabija anioły. Dean odmawia, jednak Uriel i Castiel i tak zabierają go do miejsca, w którym więziony jest demon.

Dean nalega na rozmowę z Castielem w cztery oczy. Okazuje się, że Castiel został podległym Uriela, ponieważ jego szefowie uznali, że zbyt mocno emocjonalnie związał się z Winchesterami, co wpływa na podejmowane przez niego decyzje. Dlatego teraz musi słuchać poleceń Uriela. Cas przekonuje Deana, że aniołowie raczej bardzo potrzebują, aby Dean torturował demona. W końcu Dean się zgadza.

Wtedy pojawia się Anna i próbuje przekonać Castiela, że zmuszanie Deana do torturowania jest moralnie złe i że nie może to być boski rozkaz. Castiel sam nie jest tego do końca pewny. Anna wyjaśnia mu, że również miała wątpliwości, zanim opuściła Niebo. Próbuje przekonać Castiela, że we dwójkę mogą znaleźć odpowiedzi na dręczące ich pytania. Jednak Castiel odsuwa się od niej twierdząc, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Każe jej odejść.

W międzyczasie Alastair się uwalnia i atakuje Deana. Castiel wpada do pokoju i podejmuje walkę, jednak demonowi udaje się go uwięzić. Alastair zaczyna mówić zaklęcie mające odesłać Castiela do Nieba, jednak pojawia się Sam i używając swoich mocy, ratuje Castiela i pokonuje demona, który wcześniej zdradza, że za śmiercią aniołów nie stoi żaden demon.

Później Castiel pojawia się przy Samie, który czuwa przy szpitalnym łóżku brata. Sam zapewnia anioła, że Alastair nie kłamał.

Uriel spotyka się z Castielem by przedyskutować sytuację w Niebie. Później Castiel kontaktuje się z Anną mówiąc jej, że rozważą nieposłuszeństwo. Pyta Annę, co powinien zrobić. Anielica każe mu samemu podejmować własne decyzje.

Castiel wraca do magazynu, w którym więziony był Alastair. Anioł znajduje przeciekającą rurę, z której kapiąca woda zmyła fragment diabelskich sideł. Nagle pojawia się Uriel. Cas tłumaczy mu, że sam narysował tę pułapkę i żaden demon nie mógł sobie z nią poradzić. Castiel żąda prawdy. Uriel przyznaje się, że zamordował siedem aniołów i że chce, aby Lucyfer powstał i by ludzkość została zniszczona. Od jakiegoś czasu przekonywał innych członków anielskich zastępów, a tych, którzy nie zgadzali się z jego wizją, po prostu zabijał. Uriel próbuje zwerbować Castiela, jednak Cas odmawia i atakuje anioła. Uriel walczy zaciekle, aż Castiel upada na kolana. Anioł jest przekonany, że zaraz zginie. Jednak nagle za Urielem pojawia się Anna, która atakuje anioła i zabija go. Castiel zostaje uratowany.

Po chwili Cas pojawia się ponownie przy łóżku rannego Deana. Potwierdza mu słowa Alastaira, że zgoda Deana na torturowanie innych była złamaniem pierwszej pieczęci. Kiedy Dean pyta, dlaczego w takim razie nie zostawiono go w piekle, Cas odpowiada, że zakończyć może to tylko ten człowiek, który zaczął.

4x18 The Monster At The End Of This Book

Bracia natykają się na człowieka o imieniu Chuck Shirley, który okazuje się być autorem dość nietypowych książek. Chuck pisze opowiadania dokładnie opisujące życie Winchesterów. Wszystko, co napisze, spełnia się w prawdziwym życiu. Okazuje się, że pisarz ma wizje w których dokładnie widzi losy braci. Kiedy w kolejnej ukazuje mu się Sam w konfrontacji z Lilith, Dean boi się o brata. Pojawia się Castiel, który wyjawia Deanowi, że Chuck jest prorokiem Pana, a pewnego dnia pisane przez niego książki będą znane jako Ewangelia Winchesterów.

Po powrocie do motelu Dean odkrywa, że Sam pousuwał wszystkie ochronne woreczki. Młodszy Winchester chce konfrontacji z Lilith. Sfrustrowany Dean grozi Samowi, że zostawi go samego. Jednak w końcu wybiega na parking i modli się do anioła, który po chwili pojawia się przed nim, zadowolony ze świadectwa wiary Deana. Winchester prosi anioła o pomoc w przeciwstawieniu się temu, co zobaczył prorok. Castiel odmawia tłumacząc, że co zobaczył prorok to musi się wydarzyć. Jednak Cas tłumaczy też Deanowi, że nad Chuckiem czuwa archanioł, który zniszczy każde zagrożenie dla życia proroka, wliczając w to demona takiego jak Lilith.

4x20 The Rapture

Castiel kolejny raz pojawia się we śnie Deana. Anioł prosi go, by ten spotkał się z nim w realnym świecie, ponieważ musi mu powiedzieć coś ważnego. Kiedy Dean i Sam pojawiają się pod adresem wskazanym przez anioła, znajdują ślady walki. Natykają się na ludzkie „naczynie” Castiela - Jimmy’ego Novaka i dochodzą do wniosku, że Cas został siłą zabrany do Nieba.

Jimmy mało co pamięta, jednak opisuje bycie we władaniu Castiela jak „bycie przywiązanym do komety”. Mężczyzna chce wrócić do swojej rodziny. Sam i Dean próbują go przed tym powstrzymać, jednak mężczyzna im ucieka. Jimmy wraca do domu, jednak o jego powrocie wiedzą już i demony chcące przechwycić ludzkie naczynie Castiela. Sam i Dean pomagają uciec rodzinie Novaków, jednak demony porywają żonę i córkę Jimmy’ego i oferują zamienić ich życia na jego.

Jimmy idzie na spotkanie z demonami i zostaje postrzelony. Nagle wraca Castiel, tym razem przejmując władanie nad córką Jimmy’ego - Claire. Umierający Jimmy prosi, by Castiel użył jego zamiast jego córki. Anioł się zgadza.

Dean pyta anioła, co takiego chciał im powiedzieć. Jednak Castiel obojętnie mu odpowiada, że miał swoją lekcję w Niebie. Nie służy bowiem ludziom czy nawet Deanowi, tylko Niebu.

4x21 When The Levee Breaks

Dean odkrywa, że Sam pije demoniczną krew. Wraz z Bobbym zamykają go w schronie w piwnicy starszego łowcy. Dean wzywa Castiela i domaga się odpowiedzi, czy Sam jest zdolny, by zabić Lilith. Castiel odpowiada, że tak, jednak skonsumowanie wystarczającej ilości demonicznej krwi pozbawi go całkowicie człowieczeństwa. Podkreśla też, że on oraz inne anioły wierzą, że to Dean ma powstrzymać apokalipsę, a nie Sam. Cas pyta Deana, czy akceptuje rolę, jaką ma do odegrania. Dean zgadza się, by ratować w ten sposób brata, przysięga posłuszeństwo Bogu i aniołom.

Później, w tajemnicy, Cas pojawia się w domu Bobby’ego i używając swoich mocy, uwalnia Sama z więzów i otwiera drzwi schronu. Sam ucieka. Anna odwiedza Castiela i zadaje mu pytania odnośnie jego działań, jednak on powtarza, że słucha rozkazów. Mówi jej, że nie powinna przychodzić się z nim spotkać. Wtedy pojawiają się inne anioły i chwytają rudowłosą anielicę.

4x22 Lucifer Rising

Castiel i Zachariasz przetrzymują Deana w niebiańskiej poczekalni. Dean błaga Castiela, by ten pozwolił zobaczyć mu się z bratem, jednak ten odmawia.

W końcu Zachariasz wyjawia Deanowi prawdziwy anielski plan. Anioły chcą, by świat uległ zagładzie. Skruszony Castiel wraca i przeprasza Deana za zwodzenie go. Dean jest zły i kłóci się z aniołem, starając się przekonać go do powstrzymania apokalipsy. Cas początkowo odmawia tłumacząc, że wszyscy będą poszukiwani przez resztę aniołów, po czym znika. Nagle wraca, przyciska Deana do ściany i nakazuje mu milczenie. Nacinając swoje ramię, Cas rysuje za pomocą krwi pieczęć. Przybywa Zachariasz, by go powstrzymać, ale Cas przykłada dłoń do znaku i odsyła w ten sposób drugiego anioła. Castiel mówi Deanowi, że zabierze go do Sama, by powstrzymać go od zabicia Lilith, ponieważ jej śmierć to właśnie ostatnia pieczęć.

Castiel i Dean pojawiają się u Chucka, który przewidział miejsce pobytu Sama. Pojawia się archanioł chroniący proroka. Cas mówi Deanowi, że on zostanie i go powstrzyma, po czym odsyła Deana do Sama.

5x01 Sympathy For The Devil

Bracia odwiedzają Chucka, by dowiedzieć się, co się stało z Castielem. Prorok informuje ich, że anioł zginął.

Pojawia się Zachariasz z innymi aniołami, jednak Dean przewidział to i za pomocą symbolu wypisanego własną krwią, odsyła anioły do nieba.

Nieco później bracia przeglądają magazyn ojca. Znów pojawia się przy nich Zachariasz, który informuje Deana, że jest on naczyniem Michała. Dean nie zgadza się na taką rolę. Zachariasz stara się go zmusić torturując jego i Sama, wtedy nagle pojawia się Castiel. Anioł atakuje swoich niebiańskich braci, którzy przybyli z Zachariaszem. Rozkazuje Zachariaszowi uzdrowić Deana i Sama, po czym zniknąć. Zachariasz spełnia jego polecenie.

Castiel wyjaśnia braciom, że Lucyfer przygotowuje się do opętania ludzkiego naczynia i że oni muszą się strzec. Dotyka Sama i Deana żłobiąc na ich żebrach enochiańskie znaki, które ukryją ich przed aniołami, wliczając w to Lucyfera. Zapytany, co przywróciło mu życie, Cas nie odpowiada i znika.

5x02 Good God Y'All

Castiel dzwoni do Sama, aby dowiedzieć się, gdzie przebywają. Z powody wyrytych na ich żebrach znaków nie jest w stanie ich zlokalizować. Pojawia się przy nich w szpitalu, w którym jest leczony Bobby. Wyjawia im, że ponieważ się zbuntował, został „odcięty” od nieba, co jest równoznaczne z utratą części swoich mocy - w tym uleczania. Oznacza to, że nie może pomóc Bobby’emu. Mówi braciom, że aby pokonać Lucyfera, zamierza odszukać Boga. Prosi Deana o jego amulet, który według słów anioła, powinien rozgrzewać się w obecności Boga. Dean ironizuje z planu anioła, na co ten reaguje złością, wyliczając to wszystko, co zrobił dla Winchesterów i co w zamian utracił: „Zabiłem w tym tygodniu dwa anioły. Moich braci. Jestem ścigany. Zbuntowałem się i zrobiłem to wszystko dla was. A wy zawiedliście. Ty i twój brat zniszczyliście świat. A ja straciłem wszystko na nic. Więc zatrzymaj swoje zdanie dla siebie.”

Dean spuszcza z tonu i daje amulet aniołowi mówiąc mu, aby go nie zgubił.

5x03 Free To Be You And Me

Castiel odwiedza Deana w pokoju motelowym. Prosi go o pomoc w odnalezieniu archanioła Rafaela, który wcześniej go zabił. Cas ma nadzieję uwięzić swojego brata i przesłuchać go, zmuszając do wyjawienia miejsca pobytu Boga. Cas przyznaje, że prosi o pomoc Deana, gdyż ten jest jedynym, który mu pomoże. Obaj jadą do miasteczka, w którym ostatnio widziano Rafaela. Udają się po informacje do lokalnego biura szeryfa, gdzie Cas chce powiedzieć im o archaniele, jednak Dean przekonuje go, że to nie do końca dobry pomysł. Wręcza aniołowi odznakę FBI i obaj podszywają się pod agentów federalnych.

Po nieco dziwacznej rozmowie z szeryfem odkrywają, że ludzkie naczynie Rafaela zostało zabrane do lokalnego szpitala. Cas decyduje się zwabić w pułapkę archanioła, wykorzystując do tego rytuał i święty olej z Jeruzalem. Cas przyznaje się przed Deanem, że jemu jako naczyniu Michała nic nie może się stać podczas tego rytuału, jednak on sam może zginąć. Dean myśli nad tą sytuacją i pyta Castiela, co by chciał zrobić podczas swojej ostatniej nocy na Ziemi. Dean rzuca kilka propozycji, a z reakcji anioła wnioskuje, że ten jest prawiczkiem. Dean postanawia zabrać anioła do domu publicznego. Siedząc przy barowym stole, Cas czuje się niezwykle niekomfortowo. Dean każe mu się rozluźnić, jednak nie przynosi to skutku. W końcu podchodzi do nich dziewczyna, której Dean przedstawia Castiela. Prostytutka zabiera anioła do pokoju. Kilka chwil później krzyk zrywa Deana na nogi. Wyrusza on na poszukiwanie anioła, na którego wrzeszczy przestraszona prostytutka. Okazuje się, że Castiel chciał pocieszyć dziewczynę, tłumacząc jej, że nie jej winą była ucieczka ojca. Dean wybucha śmiechem.

Następnego ranka Dean i Castiel udają się do szpitala i umieszczają ciało naczynia Rafaela w kręgu świętego oleju. Castiel wymawia zaklęcie i podpala olej, jednak Rafael się nie pojawia. Kilka godzin później obaj mężczyźni wracają do zajmowanego przez nich opuszczonego domu. W środku czeka już na nich Rafael w swej ludzkiej postaci. Grozi, że zabierze Deana do Michała, jednak Dean podpala ukryty krąg ze świętego oleju więżąc w nim archanioła. Castiel sprzecza się z Rafaelem, ten naciska, że Bóg nie żyje. Cas nie chce mu uwierzyć i wraz z Deanem zostawi archanioła w płonącym kręgu.

Później Castiel mówi, że wciąż wierzy, że gdzieś tam jest Bóg, a on nie ustanie w jego poszukiwaniach.

5x04 The End

Castiel dzwoni do Deana i chce go zabrać na poszukiwanie Colta. Dean błaga go, by poczekał do rana, bo potrzebuje się wyspać. Castiel się zgadza i tak „zamiera z telefonem przy uchu, stojąc przy autostradzie.

Dean budzi się rano i odkrywa, że Zachariasz przeniósł go pięć lat w przyszłość - do 2014 roku. Okazuje się, że w 2012 słudzy Lucyfera uwolnili wirus Croatoan. W tym postapokaliptystycznym świecie większość ludzi to mordercze zombie. Dean wyrusza na poszukiwanie Bobby’ego. W jego starym domu znajduje zdjęcie pokazujące Castiela w Obozie Chitaqua. Kiedy odnajduje to miejsce okazuje się, że jest tam Dean z przyszłości, Chuck i inni ocalali.

Castiel z przyszłości informuje Deana, że w jakiś czas po tym, jak uwolniono wirus Croatoan, anioły odeszły, a w raz z nimi anielskie moce Castiela i stał się w 100% człowiekiem. Może jednak wyczuć, że Dean jest z 2009 roku i jest inny, niż Winchester z przyszłości. Były anioł jest rozgoryczony swoją obecną sytuacją, gdyż pokrążył się w kobietach i grzesznych czynach. Kiedy Dean natyka się na niego w obozie, Cas przygotowuje właśnie orgię, a kiedy Dean go pyta, czy jest naćpany, ten potwierdza.

Cas z przyszłości zostaje zabity podczas ataku Deana z przyszłości na Lucyfera.

Kiedy Zachariasz przenosi Deana do teraźniejszości, znów mówi mu, aby został naczyniem Michała. Kiedy Dean odmawia, Zachariasz chce go znowu uwięzić i torturować, jednak interweniuje Castiel, który przenosi Deana na pobocze drogi przy której czeka od wieczora. Dean komentuje jego dobre wyczucie chwili, a uśmiechając się Cas odpowiada „byliśmy umówieni”.

5x06 I Believe The Children Are Our Future

Sam i Dean proszą Castiela o pomoc, gdy odkrywają, że Jessie Turner jest antychrystem. Cas nalega, by zabić dziecko, które jest niewiarygodne potężne i nawet anioła może zabić tylko jednym słowem. Ponieważ może przenosić się, gdzie zechce, nie można trzymać go w niewoli. Chociaż Jessie sam w sobie nie jest zły, Castiel nie jest gotowy ryzykować, że któregoś dnia chłopiec wybierze stronę Lucyfera. Kiedy anioł próbuje zabić chłopca, ten zamienia go w małą figurkę-zabawkę. Cas wraca do swojej normalnej postaci, gdy Jesse odchodzi, by ukryć się zarówno przed demonami, jak i aniołami.

5x08 Changing Channels

Trickster więzi Sama i Deana w pętli programów i seriali telewizyjnych, gdzie bracia mają do odegrania kolejne role. Castiel kilkakrotnie próbuje ich uratować, jednak za każdym razem zostaje odesłany. Kiedy pojawia się ponownie, zakrwawiony i posiniaczony, mówi braciom, że za wszystkim stoi istota potężniejsza, niż Trickster. Kiedy ten pojawia się przy braciach, Cas go rozpoznaje, jednak w tej samej chwili znika.

Bracia w końcu dochodzą do wniosku, że za wszystkim stoi jakiś anioł. Okazuje się nim sam archanioł Gabriel, który porzucił Niebo i rozpoczął „program ochrony świadków”, przybierając postać Trickstera. Bracia łapią go w krąg ognia ze świętego oleju i zmuszają, by oddał im Castiela i normalną, nietelewizyjną rzeczywistość.

5x10 Abandon All Hope

Castiel odkrywa, gdzie mieszka Crowley - demon z rozdroża. Informuje o tym braci. Jednak on sam nie może wejść do budynku, który jest chroniony zaklęciami przed aniołami. Sam i Dean proszą o pomoc Jo i Ellen. Włamują się do posiadłości demona. Czeka ich jednak niespodzianka, gdy ten schwytawszy braci, zabija trzymających ich demony, a sam dobrowolnie oddaje im Colta oraz zdradza miejsce pobytu Lucyfera.

Wszyscy spotykają się u Bobby’ego, a Cas wypija kilka głębszych z Jo i Ellen. Po pięciu kolejkach przyznaje, że chyba zaczyna coś czuć. Łowcy przygotowują się do wyprawy na Lucyfera. Bobby nalega, aby zrobili sobie pamiątkową fotkę. Reszta się z niego naśmiewa, jednak Cas komentuje sytuację: „Jutro zapolujemy na Diabła. To nasza ostatnia noc na ziemi”.

Kiedy przybywają do miasteczka, w którym przebywa Lucyfer, Cas widzi wokół pełno Kosiarzy. Śledzi jednego, aby dowiedzieć się, czemu znajdują się wszyscy w tym miasteczku. Niestety, Cas zostaje uwięziony w ognistym kręgu przez Lucyfera. Diabeł przesłuchuje anioła, starając się jednocześnie przekonać go do przyłączenia się do jego zwolenników. Castiel jednak odmawia.

Lucyfer ma zamiar skończyć swój rytuał, pozostawiając Meg do pilnowania anioła. Castielowi udaje się poluzować znajdującą się nad nim rurę, uderza nią democnicę, która wpada w płonący krąg. Anioł stara się wypędzić ją z ciała opętanej dziewczyny, jednak okazuje się, że bez niebiańskiego wsparcia, nie jest w stanie tego zrobić. Meg naśmiewa się z niego. Cas rzuca ją na płomienie i przechodzi po jej ciele odzyskując wolność. Przybywa na czas, by uratować Sama i Deana z rąk Lucyfera.

5x13 The Song Remains The Same

Tym razem we śnie Deana pojawia się Anna, która mówi, iż była więziona w niebie po tym, jak wydał ją Castiel. Udało jej się jednak uciec i chce, aby Dean się z nią spotkał. Jednak zamiast Deana przybywa Castiel. Nie wierzy, że tak po prostu uciekła, gdyż sam ma za sobą doświadczenie „niebiańskiej perswazji”. Oskarża ją o współpracę z Niebem przeciwko Winchesterom. Anna zaprzecza, ale twierdzi, że Sam musi zginąć, aby Lucyfer nie mógł go wziąć jako swoje naczynie. Nie udaje jej się do tego przekonać Castiela, który mówi o Samie jako o przyjacielu. Mówi jej, że pomimo ich wspólnych doświadczeń, zabije ją, jeśli będzie chciała zranić Sama.

Po wtajemniczeniu braci w całą sytuację, Cas odprawia rytuał mający na celu zlokalizowanie Anny. Odkrywa, że anielica cofnęła się w czasie, by zabić rodziców Sama i Deana. Bracia nalegają, by ich też przenieść w czasie. Cas protestuje tłumacząc, że takie podróże są niezwykle trudne, nawet przy pomocy Niebios. Cas jest wyrzutkiem, więc taka podróż wraz z pasażerami bardzo go osłabi. Jednak w końcu zgadza się. Po powrocie do 1978 roku bracia znajdują krwawiącego i oddychającego z trudem anioła opartego o samochód. Anioł zaczyna pluć krwią i mdleje. Dean lokuje go w apartamencie dla nowożeńców, po czym wraz z Samem wyruszają do walki z Anną.

Po tym, jak Michał odsyła ich do współczesnych czasów, Castiel pojawia się tuż przy nich. Początkowe anioł nie zdaje sobie sprawy, gdzie jest. Kiedy Winchesterowie informują go, że wrócili do właściwego roku, Cas jest bardzo zdziwiony, że mu się to udało i znowu mdleje.

5x14 My Bloody Valentine

Sam i Dean rozpracowują kryzys walentynkowy. Podczas sekcji jednego z ciał, Sam odkrywa anielskie znaki na sercach ofiar. Dean dzwoni do Castiela po anielską pomoc. Anioł przybywa i po chwili informuje braci, że są to znaki pozostawione przez Kupidyna. Sam i Dean udają się do romantycznej restauracyjki, gdzie najłatwiej znaleźć zakochane pary, a co za tym idzie - także anioła. Castielowi udaje się uwięzić Kupidyna na zapleczu restauracji i zmusić go, by pokazał się w cielesnej powłoce.

Kupid okazuje się być okrąglutkim, nagim facetem z pieluchą pomiędzy nogami. Anioł ściska po kolei zdziwionych mężczyzn, a Cas informuje ich, że w taki sposób właśnie Kupidyn się wita. Mężczyźni przesłuchują cherubinka w sprawie dziwacznych śmierci, na co Kupidyn zaczyna płakać. Kiedy Cas próbuje go pocieszyć, otrzymuje kolejny silny uścisk. Kupidyn namawia go, aby zajrzał do jego umysłu i sam się przekonał, że jest niewinny. Cas spogląda w oczy cherubina i po chwili potwierdza wersję wydarzeń anioła miłości.

Nieco później Sam śledzi demona. Po krótkiej walce zabiera jego walizkę, która okazuje się zawierać ludzką duszę. W pokoju hotelowym braci pojawia się Cas. Anioł przyniósł ze sobą torbę z hamburgerami, które zaczyna zachłannie zajadać. Castiel informuje braci, że w mieście jest jeden z Czterech Jeźdźców Apokalipsy – Głód, co wyjaśnia dziwne zachowania ofiar, które dosłownie pożarły się z miłości. Nawet ludzkie naczynie Castiela zostało zarażone - anioł nie może przestać jeść mięsa. Okazuje się, że kiedy Jeździec zostanie wzmocniony przez zjedzenie ludzkich dusz, będzie mógł spokojnie poruszać się po ziemi, siejąc zniszczenie.

Sam znów nie może oprzeć się pragnieniu wypicia demonicznej krwi. Dlatego Cas i Dean wyruszają na poszukiwanie Jeźdźca, a Sam zostaje przykuty do umywalki. Cas wciąż zajada hamburgery stwierdzając, że czynią go bardzo szczęśliwym. Udaje im się zlokalizować Głód, jednak uwagę Casa przyciąga taca z surowym mięsem, więc Dean zostaje sam na polu walki. Jako wybawca przybywa Sam, który po wypiciu krwi dwóch demonów, które próbowały go zabić, jest silny i pokonuje Jeźdźca. Po walce Dean wraz z Castielem zamykają Sama w schronie Bobby’ego. Cas stara się pocieszyć Deana mówiąc mu, że kiedy demoniczna krew opuści ciało Sama, wszystko wróci do normy.

5x16 Dark Side Of The Moon

Sam i Dean zostają zabici. Dean budzi się w Impali, a obok niego siedzi młody Sammy. Dean uświadamia sobie, że przeżywa swoje szczęśliwe wspomnienie. Kiedy jednak przypomina sobie, że zostali zastrzeleni, wspomnienie znika, a Dean słyszy głos Castiela w radiu samochodowym. Castiel mówi mu, że faktycznie nie żyje i znajduje się w niebie. Ponagla oszołomionego Deana, by ten podążał drogą która jest przed nim, a znajdzie Sama. Nagle głos anioła zanika, Dean zostaje sam.

Bracia spotykają się podczas wspomnienia Sama – to Święto Dziękczynienia w domu dawnej dziewczyny. Nagle jasne światło zalewa pokój, ziemia zaczyna się trząść zmuszając braci do ukrycia się za meblami. Kiedy światło gaśnie, włącza się telewizor na ekranie którego pojawia się twarz Castiela. Anioł ostrzega ich, aby nie szli w światła, gdyż tak naprawdę jest to szukający ich Zachariasz, który ma za cel odesłanie ich na ziemię i zmuszenie do powiedzenia „tak” Michałowi i Lucyferowi. Castiel za to wysyła ich na misję – znalezienie anioła o imieniu Joshua. Anioł ten zamieszkuje w Niebiańskim Ogrodzie, a według pogłosek słyszanych przez Castiela, jest jedynym aniołem, z którym rozmawia Bóg. Aby go odnaleźć,  bracia muszą podążać drogą poprzez swoje wspomnienia. Niestety, Zachariaszowi udaje się w końcu dopaść braci, jednak wtedy pojawia się Joshua z wiadomością dla Sama i Deana. Anioł mówi im, że to Bóg uratował ich przed Lucyferem i wskrzesił Castiela, jednak Bóg nie ma zamiaru zniszczyć Lucyfera i powstrzymać Apokalispę. Bracia wracają na ziemię ze świadomością, że zawiodło ich ostatnie koło ratunkowe. Przekazują Castielowi tę niewesołą wiadomość.

Anioł nie chce się z nią pogodzić i sugeruje, że może Joshua kłamał. Jednak Sam z żalem zapewnia go, że Joshua był z nimi szczery. Załamany Castiel zwraca Deanowi wisiorek, ponieważ teraz jest on całkowicie bezużyteczny, po czym znika.

5x17 99 Problems

Sam wzywa Castiela, ten pojawia się w ich pokoju hotelowym, lecz ma problem z zachowaniem równowagi. Okazuje się, że anioł znalazł sklep monopolowy i po prostu wypił jego zawartość. Castiel jest jeszcze jednak na tyle przytomny, że mówi Samowi, iż lokalna dziewczyna, która podaje się za proroka, wcale nim nie jest. Okazuje się, że bracia mają styczność z Nierządnicą Babilońską. Do jej pokonania Castiel przynosi specjalny kołek, którym należy ją przebić. Może to jednak zrobić prawdziwy sługa Niebios, więc nie nadaje się do tego ani Cas, ani Sam czy Dean. Cas odnajduje pastora, a zarazem ojca dziewczyny opętanej przez Nierządnicę. Anioł sprowadza ojca do pokoju braci, gdzie ci wyjaśniają mu całą sytuację. Pastor jednak dziwi się, czemu nie może zrobić tego anioł. Cas jednak mówi mu, że jest kiepskim przykładem anioła.

Na zewnątrz Cas siada na ławce i bujając się w tył i w przód masuje sobie czoło. Dean podaje mu opakowanie aspiryny, sugerując zażycie całej zawartości. Obaj rozmawiają o nieobecnych ojcach.

Podczas walki z Nierządnicą Cas zostaje ranny, a Dean okazuje się człowiekiem mogącym ją zabić.

5x18 Point of No Return

Dean szykuje się do powiedzenia „tak” Michałowi. Jednak w porę pojawiają się Cas i Sam. Zabierają Deana do Bobby’ego. Podczas kłótni o inne możliwe wyjścia z tej sytuacji, Cas nagle zwija się z bólu i mówi, że coś się dzieje. Anioł znika, by pojawić się w zalesionym terenie, gdzie drzewa zostały powalone przez anielskie siły. Grunt w samym centrum powalonego powalonych drzew zaczyna się ruszać. Cas stara się pomóc wskrzeszonej osobie, lecz nagle zostaje zaatakowany przez inne anioły. Castielowi udaje się je pokonać, w końcu chwyta zmartwychwstałą osobę i przenosi ją do Bobby’ego. Tam okazuje się, że jest to przyrodni brat Winchesterów - Adam Milligan. Cas natychmiast znaczy go zaklęciem chroniącym przed aniołami. Bracia rozmawiają i okazuje się, że Adam ma być naczyniem dla Michała. Castiel sugeruje, że anioły doszły do wniosku, że Dean nie powie „tak”, więc zdecydowały się na Adama, który też ma w sobie krew Johna Winchestera.

Dean, dla własnego bezpieczeństwa, zostaje zamknięty w schronie. Udaje mu się zwabić do środka Castiela, a tam czeka już na niego dobrze znany symbol namalowany krwią… Cas zostaje odesłany.

Dean udaje się do miasta, gdzie zaczepia ulicznego kaznodzieję. Każe mu wezwać anioły, aby mógł poddać się Michałowi. Nagle pojawia się Castiel, dotyka kaznodzieję, który mdleje. Potem Cas atakuje Deana, uderzając go raz za razem. Wypomina mu, że tyle dla niego poświęcił, a on jest gotów to wszystko zaprzepaścić. Dean leży na ulicy i błaga anioła, aby ten go zabił, jednak Cas pochyla się i pozbawia Deana przytomności, po czym znów zabiera go do Bobby’ego. Na miejscu dowiaduje się, że anioły zabrały Adama.

Cas jest przekonany, że Adam jest przetrzymywany w „poczekalni”, która jest z całą pewnością doskonale strzeżona. Anioł zabiera Sama i Deana do opuszczonego magazynu, skąd mogą się dostać do anielskiego Green Roomu, jednak wcześniej Cas musi pokonać pięć aniołów. Dean sugeruje, że to misja samobójcza. Cas przyznaje mu rację, jednak mówi, że nie ma już wiary w Deana, jaką wciąż ma Sam. Anioł idzie walczyć ze swoimi braćmi.

Kiedy osaczają go z każdej strony, Cas namawia ich do ataku, po czym rozdziera koszulę, a na jego piersi widoczny jest wyryty symbol odsyłający anioły. Cas go dotyka i wraz z resztą aniołów znika z magazynu.

5x21 Two Minutes To Midnight

Dean otrzymuje niespodziewany telefon od Castiela. Okazuje się, że anioł obudził się w szpitalu, ku zaskoczeniu lekarzy, którzy uznali, że jego mózg nie pracuje. Anioł mówi Deanowi, że został znaleziony na pewnej łodzi jakiś czas po tym, jak spowodował zniknięcie aniołów w magazynie. Winchester mówi mu, że są u Bobby’ego, więc niech anioł się do nich „teleportuje”. Okazuje się jednak, że Cas całkowicie utracił swoje anielskie zdolności. Prosi Deana o pieniądze i podwózkę oraz leki przeciwbólowe, a na koniec przeprasza, że utracił w niego wiarę.

Winchesterowie trafiają na kolejnego jeźdźca – Zarazę, która rezyduje w domu opieki. Kiedy zbliżają się do jej pokoju, zaczynają ich nękać różne choroby, więc nie mają siły, by walczyć. W tej samej chwili pojawia się Cas, który przyjechał autobusem. Anioł wchodzi do pokoju i... również zaczyna chorować. Jeździec mówi o nim jako o bezsilnym anielskim naczyniu, sugeruje, że w Castielu nie pozostała żadna anielska iskra. Anioł jednak pokazuje, że wciąż posiada niebiański pazur, chwyta nóż i odcina palec, na którym Jeździec nosi dający mu moc pierścień.

Castiel towarzyszy Samowi i Bobby’emu przy próbie zniszczenia budynku, gdzie przechowywany jest wirus Croatoan. Sam wtajemnicza anioła w plan powiedzenia „tak” Lucyferowi, co ma być równoznaczne z wrzuceniem go do piekielnej klatki. W przeciwieństwie do Deana i Bobby’ego, aniołowi podoba się ten pomysł. Mówi Samowi, że naczynie Lucyfera musi być wzmocnione przez demoniczną krew. Potem dodaje, że Michał jako swojego naczynia używa już Adama.

5x22 Swan Song

Cas razem z Winchesterami i Bobbym planuje uwięzić Lucyfera i odesłać go do piekła. Sam ma się zgodzić na przejęcie ciała przez diabła, wcześniej jednak musi spożyć odpowiednią ilość demonicznej krwi.

Wszyscy udają się do Detroit, gdzie Sam żegna się z bliskimi. Prosi Castiela, aby dbał o Deana i Bobby’ego. Cas mówi, że to zadanie jest niemożliwe do wykonania, jednak tak po ludzku zdaje sobie sprawę, że powinien po prostu skłamać.

Bracia stawiają czoła Lucyferowi, Sam mówi „tak”, jednak reszta nie idzie zgodnie z planem. Lucyfer znika w nowym wdzianku, a Dean pojawia się przy boku Castiela i Bobby’ego. Dean pyta anioła, co robić. Ten sugeruje, że w oczekiwaniu na koniec świata mogą się napić. Dean jednak nie ma zamiaru się poddać. Kontaktuje się z Chuckiem, który podaje mu lokalizację walki pomiędzy Lucyferem i Michałem. Dean udaje się tam, zdążając tuż przed rozpoczęciem ostatecznego starcia i uparcie nalega na rozmowę z Samem, czym denerwuje Michała w ciele Adama.

Nagle przybywają Castiel i Bobby. Anioł ciska w archanioła koktajlem Mołotowa zrobionym ze świętego oleju. Michał płonie i znika. Cas mówi Deanowi, że archanioł zaraz wróci, jednak Dean będzie miał czas, by porozmawiać z Samem.

Lucyfer, oburzony działaniami Castiela zabija go, rozpryskując jego cielesną powłokę, jak bańkę mydlaną, a po chwili skręca kark Bobby’emu.

Po tym, jak Sam i Adam wpadają do klatki, wraca Cas. Zdumiony Dean pyta go, czy jest Bogiem, Cas mówi, że nie, jednak sądzi, że to Bóg przywrócił go do życia i obdarzył  ponownie anielskimi mocami. Uzdrawia Deana i przywraca do życia Bobby’ego.

Castiel opuszcza wraz z Deanem cmentarz. Podczas jazdy Impalą, Dean pyta anioły o jego dalsze plany. Cas mówi, że w Niebie musi panować straszny chaos, więc wróci na górę, by pomóc w przywróceniu porządku. Dean krytykuje takie podejście anioła, szczególnie po tym, jak Bóg ich opuścił. Cas jednak wierzy, że Bóg pomógł im o wiele bardziej, niż mogą przypuszczać. Przed powrotem do Nieba, Cas sugeruje Deanowi, że przecież ten dostał to, o co prosił.

6x03 The Third Man

Podążając śladem zgonów przypominających dwanaście plag egipskich, Dean modli się do Castiela z prośbą o pomoc. Sam jest pewny, że anioł się nie pojawi, gdyż w minionym roku Sam kilka razy modlił się do niego i ani razu nie uzyskał odpowiedzi. Dlatego nie kryje zdumienia i zarazem oburzenia, gdy anioł pojawia się przed Deanem.

Anioł wyjaśnia, że pojawił się nie dlatego, że prosił go o to Dean, a z powodu niedawnych zgonów, które są prawdopodobnie spowodowane przez bardzo potężną anielską broń. Cas mówi Winchesterom, że w Niebie panuje ogromny bałagan, a podczas nieobecności Michała zaginęło wiele niebezpiecznego anielskiego uzbrojenia. Anioł prosi o pomoc braci. Razem odnajdują chłopca, który jest w posiadaniu fragmentu laski Mojżesza. Okazuje się, że chłopiec sprzedał swoją duszę pewnemu aniołowi w zamian za to narzędzie. Castiel nalega, aby odnaleźli owego anioła. Środki prowadzące do celu nie są zbyt przyjemne dla chłopca, jednak Cas odkrywa, że za wszystkim stoi Baltazar – anioł, o którym sądzono, że zginął podczas wojny. Zanim Cas jest w stanie zrozumieć poczynania swojego brata, pojawiają się inne anioły, które atakują obu mężczyzn. Okazuje się, że intruzi są sługusami Rafaela, który zbiera zwolenników i chce ponownie rozpocząć Apokalipsę. Cas przyznaje, że w niebie mają miejsce wydarzenia przypominające wojnę secesyjną.

6x06 You Can't Handle The Truth

Dean odkrywa, że z lokalnego sklepu z antykami zaginął zabytkowy róg. Dean sądzi, że to kolejna anielska broń. Modli się do Castiela, który natychmiast się pojawia. Dean jest zły na anioła, że ten pojawia się tylko wtedy, gdy w grę wchodzi anielskie uzbrojenie, a kiedy Dean wzywa go, by pomógł w sprawie Sama, anioł nie odpowiada.

Cas rozwiewa obawy Deana, że Lucyfer wciąż tkwi w ciele młodszego Winchestera. Przyznaje też, że nie wie, co się dzieje z Samem. Następnie przypomina Deanowi, że w niebie toczy się wojna. Jednak zanim zniknie, mówi łowcy, że postara się pomóc w sprawie Sama.

6x07 Family Matters

Dean wzywa Castiela. Sam jest zakrwawiony i przywiązany do krzesła. Cas korzysta z okazji i zadaje chłopakowi kilka pytań. Szybko odkrywa, że Sam wcale nie sypia, a w dodatku nie czuje żadnych uczuć i emocji. Martwi to anioła, który przeprowadza rytuał, za pomocą swoich anielskich mocy sięga w głąb Sama. Odkrywa, że młodszy Winchester nie ma duszy, która dalej prawdopodobnie tkwi w klatce wraz z Michałem i Lucyferem.

Ponieważ nie mają innych wskazówek udają się do obozu Campbellów i przepytują Samuela, który powrócił z martwych w tym samym czasie, co Sam. Castiel sprawdza duszę dziadka, jednak ta znajduje się na swoim miejscu. Przed swoim odejściem Cas leczy wszystkie fizyczne rany Sama i obiecuje Deanowi, że będzie wciąż szukał sposobu na przywrócenie duszy.

6x10 Caged Heat

Sam modli się do anioła. Kiedy ten nie odpowiada, Sam stwierdza, że jest w posiadaniu Zaginionej Arki Przymierza. Cas daje się oszukać i pojawia się przed Samem. Jednak Sam odnosi się do niego z wrogością i drwiną. Żąda od anioła, aby pomógł im odnaleźć Crowley’a. Anioł tłumaczy mu, że jest w trakcie wojny w Niebie, jednak Sam ma to gdzieś i grozi mu, że go zabije, jeśli anioł mu nie pomoże. Cas odpowiada: „potrzebujesz pomocy”, jednak godzi się na współdziałanie z braćmi. Rzuca zaklęcie lokalizujące demona, jednak nie zdaje się ono na nic, gdyż demon jest dobrze chroniony. Wtedy we trójkę wybierają się do biura dziadka Cambella w poszukiwaniu jakiś wskazówek. Kiedy zostają przez niego przyłapani, Dean prosi Castiela, by zostawił ich samych.

Cas znowu pojawia się przy braciach w zajmowanym przez nich zrujnowanym domu. Podczas gdy Sam i Dean przeglądają notatki, Cas ogląda porno i stara się zrozumieć jego treść oraz reakcje organizmu jego naczynia.

Dziadek Winchester decyduje się w końcu pomóc braciom. Przekazuje im informacje na temat więzienia, gdzie Crowley trzyma wszystkie złapane monstra. Jednak odmawia wzięcia udziału w ich akcji. Bracia i Cas spotykają się z Meg i innymi demonami. Castiel nie jest zadowolony z takiej współpracy, a szczególnie z Meg. Po małej sprzeczce i jednym demonie mniej pojawiają się przy budynku wskazanym przez Samuela.

W międzyczasie, gdy Cas przebywa sam na sam z Deanem, stara się go przekonać, że pomysł przywrócenia duszy Samowi jest mimo wszystko zły i będzie miał katastrofalne skutki. Z całą pewnością Michał i Lucyfer przez miniony rok znęcali się nad duszą Sama, więc jest ona w strasznym stanie. Dean jest jednak pewien swoich racji.

Dzięki pomocy Castiela  całej grupie udaje się wejść do środka więzienia. Jednak okazuje się, że jest ono solidnie strzeżone przez ogary piekielne i zaklęcia.

Nagle Meg całuje Castiela, jednocześnie wsuwając ręce pod poły jego płaszcza. Ku zaskoczeniu braci, anioł odpowiada namiętnie na pocałunek udowadniając, że sporo się nauczył oglądając porno. Kiedy się od siebie odsuwają, Meg trzyma w ręku anielski miecz Castiela, jednak ten nie ma nic przeciwko temu. Pozwala, by demonica zatrzymała jego broń, gdyż ona jako jedyna widzi ogary piekielne i ma szansę je zabić. Cas wraz z Samem i Deanem wędrują dalej. Jednak na ich drodze staje Samuel, który za pomocą namalowanego krwią znaku odsyła anioła do Nieba.

Zdradzeni przez własnego dziadka, bracia idą dalej. Pojawia się przy nich Meg i we trójkę udaje im się schwytać Crowley’a w diabelskie sidła. Jednak demon się uwalnia, w tej jednak chwili z pomocą przybywa Castiel, który w ręku trzyma worek z ludzkimi szczątkami demona. Żąda od demona odpowiedzi, czy jest on w stanie wydobyć duszę Sama z klatki, demon jednak przyznaje, że nie ma wystarczającej mocy. Castiel jednym machnięciem ręki podpala kości Crowley’a, niszcząc w ten sposób demona.

Na prośbę Deana, Castiel zgadza się zająć resztą pozostałych w więzieniu potworów. Potem znika, przyznając wcześniej, że jest jak na razie po przegranej stronie w wojnie z archaniołem Rafaelem.

6x12 Like a Virgin

W tydzień po odzyskaniu duszy, Sam jest wciąż nieprzytomny. Dean wzywa Castiela, który bada duszę Sama. Potwierdza, że dusza jest na swoim miejscu, jednak anioł wątpi, by Sam kiedykolwiek się obudził. Cas uważa, że jeśli Dean chciał zabić własnego brata, to były inne sposoby.

Kiedy Sam w końcu odzyskuje przytomność, nie pamięta nic z minionego roku. Dean nie chce mu mówić prawdy, jednak Sam podejrzewa, że coś się wydarzyło przed ten czas. Modli się do Castiela, podczas gdy Dean zbiera informacje do ich bieżącej sprawy. Cas się pojawia i jest szczerze ucieszony faktem, że Sam jest cały i zdrowy. Próbuje nawet go uściskać, jednak ten się wzbrania. Anioł dochodzi do wniosku, że ich uścisk mógłby być jednak nieco dziwaczny. Potem mówi Samowi, że to, co mu się przytrafiło, to cud i przyznaje, że był przeciwny pomysłowi Deana. Pyta Sama, jak to odczuwa, a kiedy ten dopytuje, co anioł ma na myśli, Cas wyjaśnia, że przecież zwrócono mu duszę. Sam ukrywa przed aniołem swoje zdziwienie i przyznaje, że jest nieco zagubiony. Prosi Casa, aby ten mu powiedział o tym co się z nim działo przed ostatnie półtora roku. Anioł spełnia jego prośbę.

6x15 The French Mistake

Baltazar ratuje Sama i Deana przed jednym z anielskich morderców nasłanych przez Rafaela i wysyła chłopaków do innego wymiaru, w którym obaj są aktorami grającymi w serialu „Supernatural”. Wcześniej wciska w dłoń Sama klucz, który podobno otwiera anielski arsenał.

W innym uniwersum okazuje się, że wszystko, co ich do tej pory spotkało, było dziełem scenarzystów, a sam Castiel jest aktorem o imieniu Misha. Zdezorientowani bracia za wszelką cenę starają się wrócić do swojego wymiaru. Prawie im się to udaje, gdy anielski zabójca trafia na plan, wybijając większość ekipy. W ostatniej chwili braciom udaje się przenieść przez portal i wylądować tuż pod nogami Rafaela.

Wychodzi na jaw, że ich podróż była celowym działaniem Baltazara, który w ten sposób chciał odwrócić uwagę od swoich poczynań. W międzyczasie przekazał on posiadany przez siebie skład anielskiej broni w ręce Castiela, który również pojawia się przed chłopakami i zmusza Rafaela do pozostawienia ich w spokoju.

6x17 My Heart Will Go On

Cas próbuje wzmocnić swoją siłę, a jego działania powodują, że świat wygląda nieco inaczej. Ellen żyje i jest żoną Booby’ego, Joe jest łowczynią, a Sam i Dean nie jeżdżą Impalą.

Wszystko to jest wynikiem współdziałania Castiela i Baltazara, ten ostatni cofnął się w czasie i uratował przed zatonięciem Titanica. W ten sposób wszyscy przeżyli, mieli dzieci, a te dzieci kolejne dzieci itd. - powstały tysiące dusz mogących wzmocnić Castiela. Niestety, w anielskie plany wtrącił się Los, a raczej przypominająca bibliotekarkę Atropos, która oburzona tym, że nic nie idzie zgodnie z jej planem, wzięła sprawy w swoje ręce i zaczęła zabijać potomków ocalałych z Titanica.

W końcu zagroziła Castielowi, że zabije Sama i Deana, jeśli ten nie przywróci poprzedniego stanu rzeczy. Cas rozkazał Baltazarowi, by ten ponownie cofnął się w czasie i naprawił swoje  działania.

6x18 Frontierland

Ponieważ matka wszelkiego zła, Ewa, spokojnie chodzi po ziemi, bracia wraz z aniołem starają się znaleźć sposób na jej zgładzenie. W końcu odnajdują w starych zapiskach, że jedynym sposobem na jej zabicie są prochy feniksa. W pamiętnikach Samuela Colta znajdują zapis, że w XIX wieku zabił on feniksa, po którym został tylko proch. Dean, który ma już za sobą kilka podróży w czasie, uznaje, że jedynym sposobem na zdobycie niezbędnego elementu jest wyprawa na Dziki Zachód i to dosłownie. Ponownie pomaga im Castiel, który uprzedza ich, że mają tylko kilkanaście godzin na załatwienie tej sprawy.

Po zdobyciu prochów feniksa i powrocie do swoich czasów bracia dowiadują się, że Cas stoczył walkę z anielicą, która była jego główną zastępczynią. Anioł mówi im, że go zdradziła. Prawda jest jednak inna. Anielica dowiedziała się o współpracy Castiela z demonem Crowley'em i chciała go powstrzymać. W trakcie walki Castiel został ranny i brakowało mu sił, by sprowadzić braci do właściwego czasu. Jedynym sposobem na wzmocnienie swoich sił było dotknięcie ludzkiej duszy, która jest niezwykłym źródłem energii dla anioła. Bobby kolejny raz wykazał się poświęceniem i odwagą, gdyż pozwolił Castielowi dotknąć swojej duszy, dzięki czemu chłopcy bezpiecznie wrócili do teraźniejszości.

6x19 Mommy Dearest

Castiel wraz z Bobbym i braćmi wyrusza na poszukiwania Ewy. Znajdują ją w jednym z miasteczek, gdzie próbuje ona stworzyć własną armię, przemieniając ludzi w różne monstra. Cas nie może tam korzystać ze swoich anielskich mocy, gdyż blokuje je sama obecność Ewy. Okazuje się, że Matka próbuje stworzyć różne demoniczne mieszanki. Bracia natykają się na bar pełen demonicznych mutantów, a w końcu wpadają w ręce lokalnej policji. Jedynie Deanowi udaje się schować. Na posterunku okazuje się, że policjanci są również przemienieni i atakują łowców. Dean pojawia się w ostatniej chwili i pomaga Samowi i Castielowi. W jednej z cel bracia znajdują dwóch osieroconych chłopców. Pomimo braku czasu, Dean upiera się, by odwieźć ich do ich wujka. Cas protestuje, jednak Dean stawia na swoim.

Po powrocie Cas i Winchesterowie oraz Bobby odnajdują knajpkę (w której już wcześniej byli), gdzie jak wskazują wszystkie znaki, przebywa Ewa. Chłopcy wpadają w pułapkę i są bliscy przegranej, gdyż potwory służące Ewie zabierają im broń. Ewa usprawiedliwia przed nimi swoje działania tłumacząc, że przecież Crowley zabija jej własne dzieci, a ona jako matka musi się o nie troszczyć. Bracia jej nie wierzą, bo przecież na własne oczy widzieli, jak Castiel zabił demona.

Po jej śmierci Cas odzyskuje swoje moce i uzdrawia rannego Deana, po czym odsyła braci i Bobbyego do domu wujka chłopców, z których jeden okazał się idealnym demonicznym mutantem stworzonym przez Ewę. Okazuje się jednak, że Winchesterowie przybywają za późno, wujek i drugi brat zostali zamordowani, a sam demoniczny wytwór Ewy został zabity przez inne demony. Tymczasem w barze Cas obserwuje ciało zmarłej Ewy. Gdy nagle pojawia się przy nim Crowley, żywy i zdrowy, anioł nie wydaje się być zdziwiony. Następnie dostaje od demona krótką reprymendę dotyczącą pozostawiania za sobą bałaganu.

6x20 The Man Who Would Be King

Castiel nie wie, co ma robić. Modli się do Boga z prośbą o jakąś wskazówkę. Wspomina przeszłość, począwszy od stworzenia człowieka, wieżę Babel, Sodomę i Gomorę. Jednak najbardziej utkwiła mu w pamięci chwila, gdy wraz z Deanem, Samem i Bobbym powstrzymali apokalipsę. Sprzeciwili się przeznaczeniu, pokazując siłę wolnej woli. Jednak Cas nie wie, czy wszystko, co się wydarzyło od tamtej pory, było dobre. Zatroskany anioł opowiada swoją historię.

Przez cały odcinek widzimy zdarzenia, które skłoniły anioła do współpracy z Crowley'em. Cas wciąż okłamywał Deana, bo od samego początku wiedział, gdzie przebywa demon i czym się zajmuje.

Cas spotyka się z demonem, który eksperymentuje z ciałem Ewy. Anioł przypomina Crowley’owi, że ich nadrzędnym celem jest otworzenie drzwi do Czyśćca. Demon się wścieka, gdyż Ewa miała w tym celu pozostać żywa i tak by było, gdyby nie wtrącił się Sam i Dean. Demon zarzuca również aniołowi, że jego związek z Winchesterami źle na niego wpływa i najwyraźniej anioł ma konflikt interesów.Cas sam przed sobą przyznaje, że tak faktycznie jest. W dalszym ciągu uważa siebie za anioła stróża Winchesterów, ponieważ wiele razem przeszli, wspierali się i wzajemnie nauczyli wielu rzeczy. Po Apokalipsie Castiel zmartwychwstał, wskrzesił Bobby’ego i uzdrowił Deana.

&nbodcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.