Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiaduch.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Mrożących krew w żyłach opowieści o duchach znane są praktycznie każdej osobie - a to Jeździec bez głowy, a to Biała Dama czy inny Casper. Niektórym osobom udało się nawet uwiecznić rozmazaną postać na fotografii, inni czuli jedynie chłód lub zimny dotyk niewidzialnej osoby.

Duchami mogą stać się osoby, które zmarły w sposób nagły, niekiedy brutalnie zamordowane. Jednak duchami bywają też ci, których zgon nie miał powyższego charakteru, a po prostu były związane z miejscem, w którym się pojawiają. Duchy przybierają postać ludzi, zwierząt, a nawet pojazdów. Przyczyną ich pozostania na ziemskim padole najczęściej jest jakaś nie zakończona sprawa lub chęć zemsty.

Wyróżnia się kilka form, jakie może przybierać duch:

Ektoplazma
Kto oglądał Pogromców duchów, od razu skojarzy ją z różową, trzęsąca się galaretą. Jednak najczęściej przybiera ona bardziej stonowane barwy, takie jak szary, biały lub czarny. Na ogół spotyka się ją na cmentarzach, polach bitewnych oraz innych historycznych miejscach. Pojawia się również w nawiedzonych domach.

Świetliste kule
Najczęściej na fotografiach zrobionych przez łowców duchów widać przezroczyste kule światła wiszące nad ziemią. Ciągnąca się za nimi jasna smuga dowodzi, że potrafią poruszać się z bardzo dużą prędkością. Niektórym udało się uwiecznić je na krótkich filmikach, gdy wiszą nad ziemią, jednak najczęściej widziano je jako poruszające się chaotycznie jasne kule.

Można natknąć się na nie przede wszystkim w miejscach historycznych, gdzie doszło do przelewu krwi. Pogoda nie wpływa ani na częstotliwość ich występowania, ani na ich zachowanie.

Wiry
Pojawieniu się wirującego leju zazwyczaj towarzyszy uczucie niewiarygodnego chłodu, czasami występuje sam "zimny punkt" np. w domu czy mieszkaniu. I właśnie wśród czterech ścian pojawiają się one najczęściej, przede wszystkim w starych domostwach. Istnieje niewiele wzmianek o ich występowaniu poza budynkami.

Cienie
Wiele osób ma za sobą przeżycia, gdy kątem oka dostrzegło jakiś cień, który nagle pojawił się i równie szybko zniknął. To mógł być właśnie duch-cień, który potrafi osiągnąć spore rozmiary, a w dodatku przemieszcza się przez ściany. Te duchy są najczęściej bardzo podstępne i bałamutne. Krążą po mieszkaniach i domach, a tylko kilka z nich dostrzeżono na świeżym powietrzu.

Zjawa
Najbardziej popularna forma ducha, a raczej ta, o której słyszymy najczęściej, czyli przezroczysta ludzka sylwetka, ubrana w odzież z epoki historycznej, w jakiej żyła. Często pojawia się jako blada, niewyraźna i niekiedy "niekompletna" postać. Duchy tego typu szczególnie upodobały sobie zamki, stare domostwa, zabytkowe hotele, teatry oraz cmentarze.

Światełko
Chyba w każdym ziemskim zakątku natrafiono na taką formę "nawiedzenia" przez ducha. To najczęściej świetliste punkty pojawiające się w ciemnościach, a mogące mieć kolor niebieski, biały lub żółty. Według legend, światło to jest duchem grzesznika skazanego na wieczną wędrówkę po ziemskim padole. W niektórych krajach jest ono uważane za omen śmierci.

Istnieją również różne rodzaje nawiedzeń:

Opętanie
Ma miejsce, gdy przepełniony chęcią zemsty duch przejmuje władanie nad ciałem człowieka, by spełnić swoją chęć mordu.

Nawiedzenie przez Poltergeista
Zwykle zaczyna się od dziwnych stuków, uderzeń, drapania, przypominających odgłosy wydawane przez szczury, w końcu dochodzi również do przemieszczania się mebli i innych przedmiotów martwych - najczęściej trzęsą się i lewitują łóżka. Nawiedzenie przybiera na sile, a duch daje o sobie znać pojawiając się w całej swej okazałości.

Inteligentne nawiedzenie
tym przypadku duch jest w pełni świadomy swojego bytu oraz otoczenia. W większości sytuacji nie jest on związany tylko z jedną lokalizacją; może poruszać się całkowicie niezależnie od miejsca w którym np. zmarł. Duchy te zdają sobie sprawę z ludzkiej egzystencji, a niekiedy nawet próbują się porozumieć z ludźmi. Mają na to kilka sposobów. Najczęściej przemieszczają one bardzo lekkie przedmioty rozglądając się w poszukiwaniu człowieka, który to zauważy. Jednak nie dochodzi do "porozumienia", gdyż zazwyczaj biedny śmiertelnik ucieka przerażony. Pojawiają się zazwyczaj pomiędzy 23 w nocy a 4 rano - ta pora ma znaczenie symboliczne i jest tłumaczona na wiele sposobów. Duchy te mogą być życzliwe lub wręcz przeciwnie - umyślnie szkodzić człowiekowi. Ich charakter zależy od powodu, z jakiego nawiedzają dane miejsce.

Pozostałości duszy
Spotykane najczęściej, a powoduje je pętla w czasie, w której jest zagubiona zjawa. Ducha tak naprawdę nie ma w danym miejscu, a jedynie jego sama energia. W większości przypadków ludzie mogą słyszeć jakieś krzyki lub płacz wynikające z przeżyć i śmierci osoby, która zginęła. Zdarzają się też przypadki słyszenia kroków na schodach lub w korytarzu. Nie pojawia się jednak żaden duch, a jedynie pozostała po nim energia. Budzi to skojarzenia z nagraniem odtwarzanym ciągle od nowa.

Duchy mogą również zarażać ludzi chorobą duchów - czyli przypadłością powodującą u ofiary takie same doznania lęku, jakie przed śmiercią odczuwała osoba, która stała się duchem. To "schorzenie" nosi nazwę Buru Buru. Pierwsze wzmianki o Buru Buru pojawiają się w japońskiej demonologii. Jest to wirus rozprzestrzeniany przez jeden rodzaj ducha, a rodzi się z niewiarygodnego lęku.

Aby się zarazić, ofiara musi mieć fizyczny kontakt z ciałem osoby, która została duchem lub innej zainfekowanej osoby. Jednak niektórzy są na tego wirusa odporni. Główną zależnością wydaje się tutaj posiadanie właściwego typu osobowości, który pasuje do mordercy ofiary, z której narodził się Buru Buru.

Pierwszymi objawami zarażenia są koszmary oraz objawy irracjonalnego lęku. Wraz z postępem choroby, strach przybiera na sile, całkowicie przejmując władzę nad ofiarą. Pojawiają się wymioty, krew. Po początkowych symptomach, na ciele zarażonego pojawiając się rany, jakie miała pierwsza ofiara, czyli duch Buru Buru. Finał, a zarazem zgon chorego, niesie ze sobą lęk tak silny, że prowadzi do ataku serca.

Jedynym sposobem na wyleczenie się jest zniszczenie ducha, który zaczął rozprzestrzeniać wirus. Jeżeli nie można zniszczyć jego szczątków, to jedynym wyjściem jest przestraszenie tego ducha "na śmierć" zabijając go w sposób, w jaki pierwotnie zginął.

Odcinek magazynu o zjawiskach dokumentalnych emitowany przez stację Polsat pt. Duchy. Pokazano relacje ludzi, którzy przeżyli spotkania ze zjawami.

w supernatural

Dean i Sam mieli już do czynienia chyba z każdym z rodzajów duchów wymienionych powyżej. W kilku odcinkach sami doskonale wyjaśnili rodzaje i przyczyny nawiedzania. Jak do tej pory spotkali duchy następujących osób:

 • Constance Welch - Kobieta w Bieli - Woman in White
 • Peter Sweeney - chłopiec, który został utopiony w jeziorze - Dead in the Water
 • Mary Worthington - Krwawa Mary - Bloody Mary
 • Jessica Lee Moore - Bloody Mary
 • Jacob Karns - mężczyzna z hakiem - Hook Man
 • Mary Winchester - Home
 • Poltergeist - mściwy duch nieznanej osoby - Home
 • dr Ellicott - szalony doktor - Asylum
 • Cyrus Dorian - nawiedzona ciężarówka - Route 666
 • Melanie Merchant - dziewczynka z brzytwą - Provenance
 • H.H. Holmes - pierwszy seryjny morderca Ameryki - No Exit
 • Claire Becker - ofiara policjanta - The Usual Suspects
 • Maggie Thompson - dziewczynka z lalkami - Playthings
 • ojciec Thomas Gregory - ksiądz - Houses of the Holy
 • Molly McNamara i Jonah Greely - sprawca wypadku i jego ofiara - Roadkill
 • duchy hollywoodzkich aktorów - Hollywood Babylon
 • siostra Glockner - mordercza pielęgniarka - Folsom Prison Blues
 • John Winchester - duch Johna, który wydostał się z piekła - All Hell Breaks Loose, Part 2
 • Callie - duch pogrążonej w śpiączce dziewczynki - Bedtime Stories
 • marynarz - żądny zemsty duch marynarza, którego zdradził własny brat - Red Sky at Morning
 • Freeman Daggett - samotnik zamknięty w bunkrze - Ghostfacers
 • duchy Meg Masters, agenta Henriksena i Ronalda Reznicka przybywające na wezwanie Lilith, by zabić osoby odpowiedzialne za ich śmierć - Are You There, God? It's Me, Dean Winchester
 • Luther Garland - ofiara nieszczęśliwej miłości - Yellow Fever
 • Dirk McGregor - prześladowany chłopiec - After School Special
 • Cole Griffiths - chłopiec unikający Żniwiarza- Death Takes a Holiday
 • P.T. Sandover - właściciel firmy, pracoholik - It's a Terrible Life
 • pracująca w sierocińcu Leticia Gore i jej podopieczni - The Real Ghostbusters
 • Rose Brown – pracująca w fabryce ofiara niewybrednych żartów współpracowników - Mannequin 3: The Reckoning
 • duchy Jo Harvelle i innych – zmuszone przez Ozyrysa do zabicia osób odpowiedzialnych za swoją śmierć - Defending Your Life
 • siostry Margaret i Kate Fox zmarły śmiercią naturalną, Kate próbowała ostrzegać ludzi przed morderczą Margaret - The Mentalists.
 • Jak już wspomniano powyżej, duchy często pozostają na ziemi z powodu nie załatwionych spraw lub chęci zemsty. Takimi zjawami były: Peter Sweeney, Constance Welch i Claire Becker. Inni, tacy jak doktor Ellicott, H.H. Holmes i pielęgniarka Glockner byli złymi ludźmi już za życia, a po śmierci ich duchy zachowały wredny charakter.

  Niektórzy jednak błąkają się jako duchy z obawy przed nieznanym oraz z żalu pozostawienia tutaj bliskich osób. Świetne wyjaśnienie tego stanu przedstawia Tess - Żniwiarz podczas rozmowy z Deanem w odcinku In My Time Of Dying:
  "Zawsze jest wybór. Nie mogę zmusić cię, byś poszedł ze mną, jednak nie wrócisz do swojego ciała. A to są fakty. Więc tak, możesz tutaj zostać. Będziesz tutaj przez lata, bezcielesny i przerażony. W ciągu kilku dekad prawdopodobnie oszalejesz, a może nawet staniesz się brutalny... "
  "... Jak sądzisz, jak powstają duchy? Nie mogą odejść i nie mogą iść dalej..."


  W odcinku Roadkill, w którym nieświadoma swojego stanu Molly co roku odtwarza przeżytą tragedię, a ścigana jest przez drugiego ducha - Greely'ego. Sam tłumaczy jej różnice pomiędzy typami zjaw:
  Molly: "Nie rozumiem, jak taki mężczyzna mógł stać się takim potworem."
  Sam: "Duchy takie jak Greely są jak zranione zwierzęta. Zagubione w wielkim bólu, aż atakują. ... Pewne ich części... trzymają ich tutaj. Takie jak ich szczątki lub niezakończone sprawy. ... Może to być zemsta, miłość lub nienawiść. Niezależnie od tego, co to jest, trzymają się tego zbyt mocno. Więc zostają uwięzienie. Złapani w obręcz, odgrywający tragedię ciągle od nowa."


  Czasami pojawieniu się ducha towarzyszy wspomniana ektoplazma, jak w przypadku H.H. Holmes'a w odcinku No Exit.

  W odcinku Yellow Fever Winchesterowie badają serię zagadkowych zgonów, gdzie ofiary umierały na zawał, mimo że ich serce było zdrowe i wcześniej pracowało bez zarzutu. W trakcie śledztwa Dean zaczyna zachowywać się dość dziwnie; boi się kilku młodych chłopców, nie przekracza limitu dozwolonej prędkości ze strachu przed wypadkiem, na wszystko reaguje z wielkim lękiem. Zaniepokojony Sam dzwoni po pomoc do Bobby'ego, który diagnozuje zachowanie Deana jako wynik choroby duchów. Dean zaraził się, gdyż trzymał w rękach serce zmarłego zarażonego wirusem. Chociaż Sam został opryskany jego krwią, to jednak pozostał odporny na działanie choroby. Chodzi tutaj prawdopodobnie o wspomniany już wcześniej właściwy typ osobowości. Deana nękają coraz większe koszmary, w końcu pojawia się w nich Lilith, która z radością informuje, że przyszła zabrać go znowu do piekła. Przerażony mężczyzna upada na podłogę. W tym samym czasie Sam i Bobby zwabiają ducha w pułapkę, Sam przywiązuje go do żelaznego łańcucha, a Bobby ciągnie go za samochodem - w taki właśnie sposób zginął Luther. W końcu duch rozpada się na części i rozpływa w powietrzu. Dean odzyskuje oddech, Lilith nie ma, znikają również wszystkie lęki, które dręczyły go na skutek choroby.

  Bracia Winchester najczęściej "radzą" sobie z duchami po prostu soląc i paląc szczątki ludzi, którzy stali się zjawami. Jednak nie zawsze to skutkuje. Przyczyn niepowodzenia jest kilka: nie ma ciała ducha, gdyż np. zostało skremowane lub pomimo zniszczenia szczątków duch wciąż istnieje - jak Hookman. W takim przypadku należy zniszczyć przedmiot - coś z czym ofiara była związana lub np. fragmenty jej ciała - włosy (lalka dziewczynki ducha z Provenance) oraz duch Dirka McGregora, który opętywał swoje ofiary zmuszając je do krzywdzenia innych i siebie.

  Podczas bezpośredniego ataku ducha bracia używają przedmiotów wykonanych z czystego żelaza, które na chwilę odpędzają zjawę. Ma to prawdopodobnie związek z polem elektromagnetycznym, które zostaje w ten sposób naruszone.

  W sezonie siódmym w odcinku The Mentalists Sam i Dean mają do czynienia z zagadkowymi morderstwami mającymi miejsce w miasteczku Lily Dale, które jest pełne ludzi podających się za medium. Ofiary przed śmiercią mają wizje dotyczące ich ostatnich chwil. Okazuje się, że to tajemniczy duch zabija kolejne osoby w miasteczku, przedtem pokazując im, w jaki sposób to zrobi. Podczas śledztwa Winchesterowie natrafiają na trop sióstr Fox – jednych z założycieli miasteczka. Ponieważ tylko Kate Fox miała zdolności paranormalne, chłopcy udają się na cmentarz by spalić jej kości. Jednak okazuje się, że tak naprawdę to Margaret zabija, ale jej kości nie ma w mogile. Ostatecznie Sam znajduje jej szczątki i pali.  odcineczki
  

  Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.