Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiademon-z-rozdroza.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Rozdroże (ang. crossroad) - miejsce, gdzie dwie drogi krzyżują się pod kątem prostym w wielu miejscach na świecie obrosło w legendy i było przedmiotem kultu.

Na rozdrożach grasowały demony, duchy, koboldy i wróżki. Rozdroże było miejscem pochówku dla samobójców i morderców. Rozdroże było miejscem, gdzie kobiety w ukryciu grzebały swoje nienarodzone dzieci. Na rozdrożu składano ofiary bogom, by chronić ludzi przed złem, które czaiło się w ciemności. Rozdroże zawsze było miejscem decyzji, zarówno tej realnej, fizycznej, jak i duchowej. Wybór właściwej drogi mógł zaważyć na całym życiu ziemskim i pośmiertnym.

W starożytnej Grecji na rozdrożach stawiano kamienne słupy upamiętniające boga Hermesa. W Starożytnym Rzymie strażnikiem rozdroży był bóg Merkury. W Indiach posągi Bhairava, starszej wersji wielkiego boga Śiwy, pełniły straż na skrzyżowaniu na obrzeżach wsi. W Afryce, prawie każda grupa kulturowa miała swoją własną wersję boga rozdroża i zaimportowała ją wraz z napływem niewolników do Ameryki. W Europie do dzisiaj przetrwał zwyczaj stawiania kapliczek z wizerunkami świętych przy skrzyżowaniach wiejskich dróg. Prawdziwe rozdroże, takie poza granicami miasta, nie należy do nikogo. Jest to więc odpowiednie miejsce do przeprowadzenia magicznych rytuałów.

Przesądy, czy jak kto woli, wierzenia związane z tym miejscem istnieją w wielu odmianach. Dwa najważniejsze to afro-amerykańska tradycja Hoodo i europejska tradycja powiązana z kultem demonów. Są one ze sobą związane, ale istnieją między nimi pewne różnice.

W obrzędach Hoodo na rozdrożu wzywa się „czarnego pana", niektóre źródła podają, że jest to Legba[1]. Jest on pośrednikiem pomiędzy światem żywych i umarłych. Prosi się go przede wszystkim o talent (gra na instrumentach, talent pisarski, artystyczny itp.) W zamian ofiarowuje się wykupne. Ceną może być dusza, ale walutą są również np. baryłki rumu, ofiara z żywej istoty itp. Nie wywiązanie się z umowy przez wzywającego karane jest rozszarpaniem nieszczęśnika na strzępy przez „czarne psy", lub zamianą w zombie. O tym typie obrzędu wspomina się niejasno w Supernatural, w odniesieniu do legendy o bluesowym artyście Robercie Johnsonie.

Tradycja europejska przypisuje obrzędy odprawiane na rozdrożach kultowi demonów. Wezwanie demona następowało poprzez zakopanie w „martwym punkcie" na środku skrzyżowania pudełka zawierającego obraz śmiertelnika chcącego dokonać transakcji, trochę ziemi cmentarnej i kość czarnego kota. Przedmiotem transakcji zawieranej z demonem mogło być w zasadzie wszystko, ceną najczęściej była dusza wzywającego.

Podobno, aby naprawdę przywołać demona na rozdrożu, najlepiej jest pochować nóż splamiony własną krwią, w centrum na skrzyżowaniu, przysypując go ziemią ze świeżego grobu, wnosząc jednocześnie modły do Hekate.


[1] (Papa Legba, znany w innych afroamerykańskich religiach tj. Candomblé i Umbanda pod imieniem Exu lub Elegba, to jeden z bogów-duchów (loa) w panteonie religii voodoo. Żródło :Wikipedia)

w supernatural

Demony z rozdroży są to określonego typu demony posiadające uprawnienia do zawierania umów ze śmiertelnikami, umów które przynoszą wzywającym ogromne korzyści. Ceną za usługi demonów jest dusza. Jak się wydaje, standardowa umowa z demonem zawierana jest na dziesięć lat, prawdopodobnie wyjątkiem była tu tylko umowa Deana Winchestera. Pocałunek z demonem jest równoznaczny z podpisaniem umowy. Demony z Rozdroży są mistrzami manipulacji i grania na ludzkich emocjach. Ich charakterystyczną cechą, wyróżniającą je wśród innych demonów są czerwone oczy. Prawdopodobnie panują nad ogarami piekielnymi, posługując się nimi przy odbieraniu długu od kontrahentów. Wśród Demonów z Rozdroża obowiązuje hierarchia. W pierwszych sezonach władcą, czy tez władczynią demonów - szefem, który trzyma wszystkie umowy zawarte przez „akwizytorów" jest Lilith. Po jej śmierci władzę przejmuje uwolniony z klatki Lucyfer. W sezonie bieżącym dowiadujemy się, że królem rozdroży jest obecnie demon Crowley, który wykorzystując chaos panujący w Piekle po ponownym upadku Lucyfera przejmuje władzę nad zaświatami.

W Supernatural pierwszy raz Demon z Rozdroża pojawia się w odcinku Crossroad Blues. Piękna, młoda kobieta pojawia się na skrzyżowaniu wezwana przez Deana Winchestera pragnącego uratować życie człowieka, dla którego przyszedł czas rozliczenia. Demon kusi Deana możliwością ożywienia ojca w zamian za duszę, jednak Dean opiera się tej pokusie i wciąga kobietę w pułapkę. Grożąc egzorcyzmami wymusza na demonie rozwiązanie paktu z ofiarą. Potem niechętnie zgadza się na wypuszczenie demona pieczętując umowę pocałunkiem.

Demon powraca ponownie w odcinku All Hell Breaks Loose, part 2. Po śmierci Sama Dean decyduje się na zawarcie paktu w zamian za życie młodszego brata. Wzywany demon pojawia się i początkowo nie chce wysłuchać oferty starszego Winchestera. Po dłuższych targach zgadza się przywrócić Samowi życie w zamian za duszę Deana i daje mu rok.

Po raz trzeci widzimy Demona z Rozdroża w odcinku Bedtime Stories. Sam wzywa go, a następnie grozi mu Coltem, domagając się, aby zwolnił Deana z kontraktu. Demon nie zgadza się , twierdząc, że nie posiada umowy, jest tylko pracownikiem. Wściekły Sam strzela w głowę i zabija go.

W odcinku I Know What You Did Last Summer, w retrospekcji widzimy wydarzenia, które miały miejsce w czasie kiedy Dean nie żył. Sam wzywa innego Demona starając się wydostać Deana z piekła. Oferuje swoją duszę w zamian, ale rozmówca nie zgadza się twierdząc, że Dean jest tam, gdzie go chcieli. Sam zabija Demona nożem Ruby.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.