Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiarafal.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Rafał, zwany też Rafaelem, jest jednym z siedmiu aniołów, którzy mają prawo przebywać przed majestatem Boga. Samo imię oznacza "Bóg uzdrawia". Zadaniem tego archanioła jest pozbywanie się  wszelkich chorób ciała i duszy. Archanioł Rafael pomaga także zakończyć niekorzystne sytuacje, koi ból rozstania. Pozwala szybko zregenerować siły.

Rafał był aniołem, który po potopie podarował Noemu "księgę mądrości" zawierającą wszelką wiedzę z zakresu astronomii, medycyny oraz przepędzania sił mroku. Istnieją też zapisy mówiące o tym, że to właśnie on podarował królowi Salomonowi pierścień z pięcioramienną gwiazdą, który dawał mu władzę nad demonami. Dlatego Rafael jest jednym z aniołów przyzywanych podczas egzorcyzmów.  

Rafael piastuje wiele wysokich stanowisk: jest regentem Słońca, wodzem chóru cnót, gubernatorem Południa, strażnikiem Zachodu, księciem drugiego nieba, nadzorcą wieczornych wiatrów, stróżem Drzewa Życia w Edenie, jednym z sześciu aniołów skruchy, a także aniołem modlitwy, miłości, radości i światłości. Przede wszystkim jednak, jak wskazuje już samo jego imię, jest aniołem zdrowia.

W tradycji katolickiej Rafał jest również aniołem podróży oraz aniołem pocieszycielem męczenników za wiarę. Według XV-wiecznego okultysty, Trithemiusa von Spanheima, jest on jednym z siedmiu Aniołów Apokalipsy. Na obrazach takich malarzy, jak Botticini, Lorrain, Pollajuolo, Ghirlandaio, Tycjan czy Rembrandt, Rafał jest przedstawiany z kosturem pielgrzymim i rybą w ręku; jako uskrzydlony święty, spożywający wieczerzę z Adamem i Ewą; jako "towarzyski duch"; jako "sześcioskrzydły serafin", a także jako jeden z siedmiu Aniołów obecności Bożej.

Pierwszy ślad kultu św. Rafała na Zachodzie spotykamy w VII wieku w Wenecji, gdzie ku czci św. Rafała poświęcono kościół. W tym samym wieku miasto Kordoba w Hiszpanii ogłosiło jego święto, podobnie jak św. Gabriela. Papież Benedykt XV w roku 1921 rozszerzył je na cały Kościół, wyznaczając na doroczną pamiątkę 24 października.

w supernatural

Z postacią archanioła Rafaela spotykamy się pierwszy raz w odcinku Free to Be  You and Me. Podczas gdy Sam próbuje się pozbierać po rozstaniu z bratem, Dean wraz z Castielem poszukują archanioła Rafaela. Castiel  liczy na to, że Rafael  zna miejsce pobytu Boga.  Niestety zwabienie anioła w pułapkę nic nie daje, ponieważ Rafael nie zna miejsca pobytu Ojca. Co więcej, twierdzi, że Bóg umarł.

Po raz drugi archanioł pojawia się w odcinku The Third Man. Castiel  prosi Winchesterów  o pomoc w odzyskaniu Laski Mojżesza (tajemniczej broni  służącej do wywołania plag egipskich). Wyjaśnia przy tym, że w niebie trwa wojna domowa, a Rafael jest przywódcą jednej z frakcji pragnących przejąć władzę i z powrotem rozpocząć Apokalipsę. Po namierzeniu skradzionej broni okazuje się, że jest ona w posiadaniu anioła Baltazara. Niestety dowiaduje się o tym również Rafael.  Zjawia się wraz z obstawą w domu złodzieja, ale ten za pomocą kryształu soli niszczy jego naczynie, a Winchesterowie odsyłają pozostałe anioły za pomocą enochiańskich znaków.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.