Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiamichal.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Imię to znaczy „któż jak Bóg". Według tradycji niekanonicznej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Panu Bogu i namówił do buntu część aniołów, wtedy wystąpił przeciwko niemu właśnie archanioł Michał i z okrzykiem "Któż jak Bóg" wypowiedział wojnę szatanowi.

Postać ta występuję w wielu religiach i we wszystkich z nich jest aniołem wyższego rzędu. Uważa się go za największego ze wszystkich aniołów w religiach: judaistycznej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Bywa przedstawiany jako Posiadacz Kluczy do Nieba i Wódz Archaniołów, Książę Obecności, Anioł Żalu, Prawości, Litości i Uświęcenia Duszy, Anielski Książę Izraela, Stróż Jakuba, i Anioł Gorejącego Krzewu. Jest nazywany Życzliwym Aniołem Śmierci, ponieważ przynosi oswobodzenie i nieśmiertelność. Jest Aniołem Końcowego Rachunku i Ważącym Ludzkie Dusze. Jest również ognistym wojownikiem; Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Michał udziela wsparcia wszystkim, którzy znajdują się w ciężkiej sytuacji. Jedną z jego głównych cech jest dobroć i pomaganie pokonanym. Michał jest samotnym wojownikiem, który zawsze stara się załagodzić konflikt i rozwikłać problem. Święty Michał to jeden z archaniołów stojących przed obliczem Boga.

Postać Michała Archanioła pojawia się w Nowym Testamencie. Staje on na czele zastępów niebieskich i pokonuje szatana oraz jego zwolenników. Uważa się go za tego archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. To również Michał jest aniołem-stróżem ludu chrześcijańskiego. Pojawia się przy łożu umierających, by towarzyszyć im w drodze do wieczności.

W sztuce dość często przedstawiany jest z wagą do odmierzania dobrych uczynków, których symbolem jest złoto. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u jego nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus („Któż jak Bóg") oraz waga.

Św. Michał jest patronem złotników i rytowników, szermierzy, szlifierzy, mierniczych, radiologów, policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami.

Przyzywany jest przez wiernych do walki przeciwko siłom zła, dlatego przywoływany jest podczas egzorcyzmów.

Jest również patronem:
• państw: Cesarstwa Rzymskiego, Anglii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Węgier,
• miast: Amsterdamu, Łańcuta, Bartoszyc,
• w Polsce: Małopolski, diecezji łomżyńskiej.

Jego postać pojawia się w herbach kilku miast w Polsce, m.in.: Białej Podlaskiej, Łańcuta, Sanoka, Strzelina, Strzyżowa.

Występuje również w znakach zawodów, kościołów i zgromadzeń zakonnych: michalitów i michalitek.

W ikonografii przedstawiano go najczęściej jako strażnika Królestwa Niebieskiego albo jako postać asystującą wraz z archaniołem Gabrielem - przy tronie Boga. Pojawia się też na ikonach Sądu Ostatecznego, gdzie zajmuje się ważeniem dusz.

Często ukazywany jest w scenie strącania nogami do piekła Lucyfera.

w supernatural

Michał jest najstarszym bratem Lucyfera, Gabriela i Rafaela. Stoi na czele anielskiej armii i kiedy Lucyfer buntuje się przeciwko Bogu, Michał osobiście strąca go do piekła.

Kiedy Lucyferowi udaje się wydostać z piekielnej klatki i rozpoczyna się Apokalipsa, jedynym archaniołem mogąca ją powstrzymać wydaje się właśnie Michał.

Okazuje się, że Dean i Sam są naczyniami dla Michała i Lucyfera. Jednak, aby archaniołowie mogli przejąć ich ciała, bracia muszą na to wyrazić zgodę. Jednak Winchesterowie są zdeterminowani i wciąż opierają się anielskim naciskom, by zgodzić się na oddanie własnych ciał.

W końcu aniołowie przenoszą w czasie anielicę Annę, która ma za zadanie zabić rodziców Sama i Deana, zanim ich synowie pojawią się na świecie. Aniołowie uznali, że jeśli zapobiegną narodzinom Sama, to Lucyfer nie będzie miał swojego prawdziwego, ludzkiego naczynia. Cas widząc, co się dzieje, przenosi do roku 1978 również Sama i Deana, którzy spotykają się ze swoimi rodzicami. Mary rozpoznaje w Deanie łowcę, bo już raz się z nim zetknęła, kiedy Dean sam cofnął się w czasie. Udaje im się przekonać zdezorientowanego Johna do ukrycia się. Niestety, nie daje to oczekiwanego rezultatu. Anna pojawia się, by zabić Mary. Kiedy wydaje się, że bracia nie wygrają tej walki, pojawia się Michał, który prosi Johna o to, by ten zgodził się oddać ciało archaniołowi. Widząc, co się dzieje, John zgadza się. Michał zabija Annę, a wystraszonego Uriela, który tłumaczy się, że nie wiedział, iż Dean ma być naczyniem Michała, odsyła do nieba.

Dean żąda, by Michał uzdrowił Sama. Jednak archanioł chce z nim najpierw porozmawiać. Zdziwiony Dean pyta go, jak to możliwe, że może posiąść ciało Johna, skoro to on ma być podobno jego „naczyniem". Michał tłumaczy mu, że faktycznie jest on jego jedynym prawdziwym „naczyniem", jednak może on przejąć ciało każdego, w kim płynie krew Winchesterów, ponieważ John i Dean są potomkami Kaina i Abla.

Michał wyjaśnia Deanowi, że nie chce zabić swojego brata Lucyfera, tak samo jak Dean nie chce zabić Sama. Jednak nie ma on wyjścia i musi słuchać poleceń ojca. Poza tym Dean i tak w końcu zgodzi się na przejęcie jego ciała, bo wolna wola jest tylko iluzją, a każda podjęta przez Deana decyzja i tak zbliża go do celu w bożym planie.
Michał pociesza Deana, że kiedy opuści jego ciało nie zostawi go wyniszczonego, jak to robi z opętanymi Lucyfer. Informuje również mężczyznę, że wymaże pamięć Johna i Mary, tak że nie będą oni pamiętać nie tylko aniołów, ale również jego i Sama. W końcu Michał uzdrawia Sama i wraz z Deanem odsyła go do czasów współczesnych.

Michał pojawia się również w ostatnim odcinku piątego sezonu zatytułowanym Swan Song. Zgodnie z planem Sama i Deana, ten pierwszy zgadza się na opętanie przez Lucyfera, by odesłać go do piekielnej klatki. Dean jednak nie mówi „tak" Michałowi. Dlatego ten przejmuje ciało Adama - brata Winchesterów. Lucyfer stara się go przekonać, że nie powinni walczyć, gdyż jest on dokładnie taki, jakim chciał go Bóg; jest zły. Michał nie przyjmuje żadnych argumentów i rozpoczyna się walka. Wtedy na stary cmentarz wjeżdża Dean, który stara się porozmawiać z opętanym Samem. W tym samym czasie Castiel i Bobby zajmują się Michałem. Cas rzuca w niego butelką z płonącym świętym olejem i tymczasowo odsyła go do nieba. Lucyfer wykorzystuje to i zabija Castiela i Bobby'ego. Potem, wciąż w ciele Sama, masakruje Deana, który stara się dotrzeć do uwięzionego we własnym ciele brata. Wreszcie Samowi udaje się na chwilę odzyskać kontrolę nad własnym ciałem i za pomocą pierścieni od Jeźdźców Apokalipsy otwiera piekielne wrota. Wtedy pojawia się Michał, który mówi, iż ten nie może wskoczyć w otchłań, gdyż jego przeznaczeniem (Michała) jest zabicie Lucyfera. Sam chwyta zaskoczonego Michała (w ciele Adama) i skacze wraz z nim w wejście do piekielnej klatki.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.