Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiakupidyn.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Dla większości ludzi znany przede wszystkim jako Kupido (łac. cupido – "pragnienie", także Kupidyn lub Amor) – bóg i uosobienie miłości w mitologii rzymskiej, syn Wenus i Marsa. W mitologii greckiej utożsamiany z Erosem.

Znany jest również jako Cherubin, czyli jako potężna nadprzyrodzona istota, znajdująca się często w bezpośredniej bliskości Boga.  Jednak w Biblii była to postać przedstawiana zazwyczaj jako ogromna, hybrydowata istota o orlich skrzydłach, ludzkiej twarzy i tułowiu na poły lwa, na poły wołu. Pismo Święte dodaje, że cheruby pełniły funkcje strażników ogrodu w Edenie, gdzie strzegły drzewa życia. Tradycja chrześcijańska zalicza je do aniołów, chociaż z kolei według wczesnej tradycji hebrajskiej nie każda nadprzyrodzona istota była aniołem. Określenie anioł było stosowano dla istot przekazujących ludziom Boże przesłania.

Na przestrzeni wieków nastąpiło małe pomieszanie pojęcia Cherubina i Kupidyna, nazywając tego drugiego błędnie Cherubinem, Cherubinkiem. Stał się on symbolem miłości, pulchnym bobasem ze skrzydełkami i zaczarowanymi strzałami. Jego wizerunek najczęściej wykorzystywany jest podczas Dnia Zakochanych, czyli Dnia Św. Walentego.

w supernatural

Pojawia się w odcinku My Bloody Valentine. Jest aniołem niższej trzeciej klasy, zsyłanym na ziemię, by połączyć pary ustalone przez Niebo. Niektóre pary muszą być połączone, gdyż ich związek ma mieć ważne dla świata skutki. Tak było w przypadku John i Mary Winchester’ów - urodzili im się dwaj synowie Dean i Sam, czyli istotne „pionki” w anielsko-diabelskiej grze. W tym odcinku wygląda on jak pan w średnim wieku, nieco przy kości z loczkami. Oczywiście chodzi w wielgachnej „pielusze” i nosi łuk i strzały. Nie jest do końca wiadomo, czy jako anioł potrzebuje on ludzkiego „naczynia”. Jego anielska postać jest wyczuwana przez Castiela jako silniejszy pęd powietrza.

Bracia wraz z Castielem chwytają Kupida na zapleczu restauracji. Podejrzewają go, że na umyślnie wysyła zatrute strzały w pary, które potem ogarnięte szałem zjadają się wzajemnie. Okazuje się jednak, że nie jest on niczemu winien, gdyż to jeden z Apokaliptycznych Jeźdźców odpowiada za dziwne zachowania ludzi. Jednak dzięki konfrontacji ze skrzydlatym panem w pampersie Sam i Dean dowiadują się, że małżeństwo ich rodziców było „ustawione” w niebie.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.