Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiazachariasz.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Zachariasz to biblijne imię męskie. Pochodzi od hebrajskiego słowa oznaczającego "Jahwe pamięta". Postać ta pojawia się wielokrotnie u chrześcijan i Żydów, m. in. jako:

- Zachariasz, który był kapłanem i mężem Elżbiety, krewnej Maryi ale przede wszystkim ojcem Jana Chrzciciela. Był on już starszym człowiekiem i wraz z żoną nie doczekali się potomka. Jednak pewnego dnia w świątyni, w której składał ofiarę, pojawił się archanioł Gabriel zapowiadając mu, że wraz z żoną zostaną pobłogosławieni synem, który w przyszłości będzie wielkim człowiekiem. Ów Zachariasz został zamordowany w czasie rzezi niewiniątek w Betlejem przez żołnierzy Heroda I Wielkiego, ponieważ nie zdradził miejsca pobytu syna, z którym Elżbieta uciekła na pustynię.

- Św. Zachariasz; święty kościoła katolickiego i papież, którego pontyfikat przypadał w okresie od 10 grudnia 741 do 22 marca 752. Był ostatnim z papieży pochodzenia greckiego, ale urodzonym w Italii.

- Zachariasz z Jerozolimy (VI/VII wiek); patriarcha Jerozolimy i pisarz. Podczas najazdu Persów w 614 roku został uprowadzony do Persji, skąd już nie wrócił.

- Twórca Wielkiej Synagogi, współautor biblijnych Psalmów.

- Zachariasz; izraelski prorok. Wielu biblistów uważa go za kapłana, który według Księgi Nehemiasza stał na czele kapłańskiego rodu Iddo oraz pierwszego proroka, którego wizje przybierały surrealistyczne obrazy. Dlatego też określa się go jako prekursora proroctw apokaliptycznych. Autor Księgi Zachariasza (z 14 rozdziałów 8 jest jego autorstwa), którego przepowiednie znalazły się zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Przepowiedział przyjście Mesjasza oraz czterech jeźdźców Apokalipsy. Ważną rolę w jego Księdze zajmowali aniołowie; pojawili się oni aż w 6 rozdziałach.

w supernatural

Po raz pierwszy spotykamy go w odcinku It's a Terrible Life, gdzie początkowo wciela się w postać szefa wielkiej korporacji. Później okazuje się, że jest aniołem, a raczej głównym anielskim zwierzchnikiem, który postanowił wkroczyć do akcji, gdy Dean popadł w depresję. Pojawił się również w odcinku The Monster at the End of This Book, gdzie nawiedził proroka Chucka, dopytując się o jego najnowszą wizję, a zarazem ostrzegając go, by nic więcej nie zdradzał Winchesterom. Jeżeli Chuck nie posłucha tego ostrzeżenie, to i tak zostanie powstrzymany, a gdyby chciał popełnić samobójstwo, nie mogąc dłużej znosić przytłaczających wizjonerskich snów, aniołowie przywrócą go do życia.

Początkowo Zachariasz może robić wrażenie dość miłego, dobrze zbudowanego pana po sześćdziesiątce. Jednak to tylko pozory. Pod przykrywką ludzkiego garnituru kryje się silny i bezwzględny anioł, który zna swoje zadanie i miejsce w szeregu. Nie zawaha się przed najbardziej bezwzględnymi krokami, by wszystko szło zgodnie z góry założonym planem.

Zachariasz pojawia się również w odcinku Lucifer Rising, gdzie odkryrwa prawdziwy cel swoich poczynań. Okazuje się, ża on wraz z innymi aniołami chcą, aby Lucyfer się uwolnił i nie mają zamiaru temu zapobiec. Dlatego też umieszczają Deana w odciętym od świata pokoju, by nie mógł on w niczym przeszkodzić Samowi - czyli zabiciu Lilith. Zachariasz chce, aby Dean spokojnie pozwolił na koniec świata, a dopiero potem zabił Lucyfera, w ten sposób na ziemi ponownie zapanuje raj. Jak można się domyślić, Dean dobitnie mówi, co sądzi o takim planie. Niestety nie jest w stanie nic zrobić. Dopiero dzięki pomocy Castiela udaje mu się uwolnić z anielskiego więzienia.

Po uwolnieniu się Lucyfera, Zachariasz ponownie odnajduje Deana (Sympathy for the Devil). Jednak dzięki sztuce nauczonej od Castiela, Dean odsyła anioła do nieba. Niestety nie na długo. Kiedy anioł ponownie staje na drodze starszego z Winchetserów okazuje się, że Dean jest.... naczyniem archanioła Michała. Jednak, aby archanioł mógł zająć ciało Deana, on sam musi na to wyrazić zgodę. Stosuje groźbę nie tylko w stosunku do Deana, ale również Sama i Bobby'ego. Dopiero dzięki pojawieniu się Castiela, Dean i Sam zostają uratowani.

Dając dobitny przykład tego, co może się wydarzyć, jesli Dean nie powie "tak", Zachariasz przenosi Deana do przyszłości (The End), gdzie świat pogrążony jest w chaosie a na świecie szaleje wirus Croatoan oraz panoszy się Lucyfer. Odnosi to jednak inny skutek niż zamierzał Zachariasz, Dean już rozumie, co musi zrobić - pogodzić się z Samem.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.