Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiarugaru.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Rugaru znany również jako Roux-Ga-Roux, Rugaroo lub Ruogarou - a wszystko zależy od źródeł legend z jakich się wywodzi.

Historie o tym stworze są tak zróżnicowane, jak i sposób wymowy jego imienia. Jednak większość wiążą się z wierzeniami francuskich osadników na ziemiach Ameryki Północnej.

Oryginalna nazwa stwora wywodzi się od francuskiego Loup- co oznacza wilka oraz garou - czyli człowieka, który przemienia się w zwierzę. Historie o stworze znanym jako Roux-Ga-Roux, najprawdopodobniej są właśnie adaptacją legend o Rugaru. Roux-Ga-Roux to wymyślna kreatura, grasująca na bagnach w okolicach Nowego Orleanu. Stwór opisywany jest jako postać o ciele człowieka z głową wilka lub psa. Według legend opowiadanych o tym stworze, jeśli człowiek zobaczy Roux-Ga-Roux, to sam się potem w niego przemieni. A w konsekwencji nieszczęsna ofiara będzie błąkać się po bagnach jako potwór.

Rugaru pojawia się również w wierzeniach rdzennych Amerykanów. W ich historiach wydaje się on być powiązany z innym monstrum - Wendigo. Historie o Wendigo różnią się w zależności od regionu i plemienia, jednak przyczyna zamiany w monstrum jest w obu przypadkach taka sama - kanibalizm.

Inna wersja legendy, gdzie imię stwora wymawia się Rugaroo, ujawnia że potwór jest podobny do wilka, który będzie ścigał i mordował Katolików, którzy nie przestrzegają zasad Wielkiego Postu. Może to być w pewien sposób powiązane z tradycją, gdzie sposobem przemiany w wilkołaka jest nieprzestrzeganie Wielkiego Postu przez 7 lat z rzędu.

Kolejna wersja legendy mówi, iż przez 101 dni na Rugaru ciąży klątwa. Po tym czasie przenosi się ona na inną osobę, której krew Rugaru posmakuje. Podczas dnia potwór powraca do ludzkiej formy, jednak zachowuje się w inny sposób niż zazwyczaj, a w dodatku boi się zdradzić swojej tajemnicy z obawy przed śmiercią z rąk ludzi.

Według wierzeń Rugaru jest klątwą, która przechodzi z pokolenia na pokolenie, zazwyczaj atakując trzecie dziecko z kolei. Przeklęta istota błąka się nocą w poszukiwaniu krwi, które szaleńczo łaknie. Żądza krwi daje stworzeniu niewiarygodną siłę, dzięki której bez trudu może rozrywać krowy na kawałki. Jednak to przede wszystkim ludzie powinni się go obawiać, gdyż najbardziej pożąda on ludzkiej krwi.

I jeszcze jedna wersja, zgodnie z którą potwór ten jest dziełem czarownic. Tylko wiedźma może stworzyć Rugaru - albo samą siebie przemieniając w wilka lub rzucając wilkołaczą klątwę na inną osobę.

Rugaru został zaprezentowany w komiksach Marvel, jako legendarny stwór z bagien Nowego Orleanu, będący "w części człowiekiem, aligatorem i wilkołakiem".

Pod takim tytułem powieść napisał John S. Myerchin, a piosenkę o wykonał zespół Oneida.

w supernatural

To całkiem sympatyczny facet o imieniu Jack, który wraz z żoną Michelle zamieszkuje w uroczym domku. I na tym bajka się kończy. Otóż pewnego dnia Jack odkrywa, że niezwykle smakuje mu surowe mięso i to najlepiej, jak najbardziej krwiste. Z jego ciałem zaczynają dziać się dziwne rzeczy, np. kręgosłup nabiera mocniejszych i wyrazistych kształtów, a jego powonienie reaguje żywiołowo na zapach krwi.

Choć mężczyzna czuje, że dzieje się z nim coś niedobrego, odrzuca pomoc oferowaną przez braci uznając, że pewnie jest chory i sam sobie z tym poradzi. Sam i Dean ostrzegli go, że jeśli choć raz posmakuje ludzkiej krwi, to stanie się bezwzględnym monstrum, które będą musieli zabić. Sam chciał go przekonać, że można z tym żyć i walczyć, że będzie jak alkoholik, który codziennie zmaga się z trawiącym go pragnieniem. Jednak Jack wyrzuca braci ze swojego podwórka.

We krwi mężczyzny coraz silniej pulsuje żądza nie tylko surowizny, ale również nieokiełznane pożądanie, które najpierw chciał rozładować w domu, gdzie niewinny pocałunek z żoną przemienia się w pełne pasji i siły starcie. Jego działania były zbyt agresywne i lekko wystraszona oraz zdenerwowana małżonka odrzuca jego zaloty. Mężczyzna udaje się do baru, gdzie daje pokaz swojej siły pokonując osiłka przystawiającego się do młodej dziewczyny. Później Jack sam śledzi kobietę. Jego zmysłami zaczyna rządzić czający się w nim potwór, jednak odbicie w szybie swojej zmienionej twarzy hamuje jego zapędy.

Wraca do domu, gdzie znajduje żonę przywiązaną do krzesła. Sam zostaje ogłuszony i budzi się przypięty do filara. Okazuje się, że Travis, zmęczony kiepskimi działaniami młodych Winchesterów, postanowił sam zadziałać i zabić Jacka zanim ten stanie się trudną do pokonania bestią.

Niestety, grożenie żonie Jacka powoduje, że budzi się w nim potwór. Mężczyzna rozrywa krępujące go kajdanki i rzuca się na starszego łowcę. W trakcie walki Jack rozrywa zębami aortę Treviso i po raz pierwszy smakuje ludzkiej krwi.

Cienka linia dzieląca go od normalności została właśnie przekroczona i mężczyzna przemienia się w Rugaru. Zmieniają się jego rysy, ruchy, oczy. Przerażona żona ucieka z domu, a w chwilę potem pojawiają się Sam i Dean.

Rugaru wcale nie jest łatwo zabić. Nie działają na niego ani srebrne kule czy sztylet, lecz podobnie jak na Wendigo, jedynym sposobem jest ogień.

Początkowo bracia dają się zaskoczyć. Dean ląduje nieprzytomny na ławie, a Sam zostaje zamknięty w szafie. Chłopak przez cały czas zagaduje monstrum, aby nie zaatakowało nieprzytomnego Deana.

Jack jest już w pełni świadomy tego, jakim potworem się stał. Odrzuca wszelkie argumenty Sama, a unoszący się w powietrzu aromat krwi Deana, wyraźnie go kusi.

W końcu Sam uwalnia się z szafy i natychmiast atakuje potwora. Jack staje w płomieniach i ginie.odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.