Agencja - Biuro nieruchomości Kraków, Wrocław, Gliwice
GWROTA
panteon
stv
belka
ikonka postaci

wgraj plik bestiakosiarz.png do katalogu /web/images/bestie_tytuly/

opis

Śmierć, Żniwiarz lub popularna Kostucha – jeden z demonów, który zabiera ludzkie i zwierzęce dusze. Swe źródło ma w średniowieczu, jednak istniała już w starożytności, właściwie nie wiadomo od jak dawna.

Najczęściej jest rzedstawiana jako:

  • zakapturzona postać kobiety (w języku polskim rzeczownik rodzaju żeńskiego), a mężczyzny w kulturze anglosaskiej
  • kostucha – określenie ludowe, przedstawiana jako kościotrup w kapturze, jak również w podartej białej lub czarnej szacie.

W Grecji miała postać mężczyzny – Tanatosa (Θάνατος – Thanatos), lub Charona.

W średniowieczu  przedstawiana jako gnijący trup, mumia lub suchy szkielet (w Niemczech jako der Tod – r. męski), w Renesansie jako Mojry lub Atropos, w Baroku nawiązywano do obrazów makabrycznych ze średniowiecza.

Główne wyobrażenia o śmierci na przestrzeni wieków:

  • Narodziła się gdy Adam odgryzł kawałek zakazanego owocu.
  • Niczym nie można jej przekupić.
  • Wykonuje zadanie powierzone  jej przez Boga.
  • Jest nadludzko silna.
  • W dniu Sądu Ostatecznego ma odprowadzać grzeszników do piekła, a potem zniknąć.
  • Jest odrażająca, ale niektórzy chcą się z nią spotkać.

Według niektórych źródeł  jej przybycie zwiastuje podmuch zimnego powietrza i tuman kurzu, oraz psy, które zaczynają wyć, gdy się zjawi.

 

w supernatural

W serialu istnieje pewne rozgraniczenie między postaciami śmierci i Kosiarza. Śmierć jest jednym z Czterech Jeźdźców Apokalipsy i jako taka odbiera ludziom życie. Natomiast Kosiarz to istota zabierająca dusze zmarłych i pomagająca w ich przeprawie na drugą stronę. Nie jest widoczny dla żywych, posiada moc dowolnej zmiany swojej postaci.

Po raz pierwszy w Supernatural Kosiarz został pokazany jako mężczyzna w garniturze. W odcinku Faith posiadał zdolność zatrzymywania czasu w momencie śmierci i tylko wtedy można go było zobaczyć. W filmie został pokazany jako niewolnik, postać więziona przez magiczne zaklęcie. Kontrolę nad Kosiarzem przejęła zrozpaczona kobieta - żona nieuleczalnie chorego pastora. Mógł przybierać dowolną postać i tworzyć każdy obraz. Nie mógł jednak zmusić duszy, by z nim poszła, choć uprzedzał ją, że pozostając może stać się złym duchem. Przywoływano go go dzięki czarnej magii (używając kości, ludzkiej krwi i starożytnego zaklęcia), mówi o tym karta tarota, na której jest Terro – specjalny krzyż. Aby go powstrzymać, należało rozbić medalik z takim krzyżem, dzięki któremu kontrolowało się kosiarza.  

W odcinku Appointment in Samarra Kosiarz pojawił się ponownie, tym razem pod postacią znanej już z odcinków In My Time Of Dying oraz Death Takes a Holiday pięknej kobiety - Tessy. Ponieważ Dean zawarł umowę ze Śmiercią, że przez jeden dzień będzie wykonywał jej pracę, zadaniem Tessy było pilnowanie go i instruowanie, co powinien robić. odcineczki


Supernatural.com.pl @ Wszelkie prawa zastrzeżone.Strona Non- Profit prowadzona przez fanów dla fanów.